Aleksey Miller: o‘zaro manfaatli hamkorligimiz izchil davom etadi
Mamlakatimizda yoqilg‘i-energetika resurslaridan foydalanish samaradorligini oshirish, yangi gaz konlarini topish va o‘zlashtirish borasida salmoqli ishlar amalga oshirilmoqda.
Rossiyaning “Gazprom” kompaniyasi mamlakatimizdagi uglevodorod konlarini qidirish va o‘zlashtirishda faol ishtirok etmoqda. Mazkur kompaniya boshqaruvi raisi Aleksey Miller mamlakatlarimiz o‘rtasida yoqilg‘i-energetika sohasidagi hamkorlik haqida quyidagilarni so‘zlab berdi:
– O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan uchrashish men uchun katta sharaf. Bugun shunday baxtga muyassar bo‘ldim. Suhbatimiz g‘oyat mazmunli bo‘ldi. O‘zbekiston hududidagi yirik loyihalarni ishga tushirish masalalarini muhokama qildik. O‘zbekiston gazini besh yil davomida xarid qilish bo‘yicha kelishuvga erishdik. Ushbu masala yuzasidan yaqin orada shartnoma tuzish rejasi ko‘rib chiqildi. Qayd etish joiz, mazkur kelishuv mamlakatlarimiz o‘rtasida gaz sohasidagi uzoq muddatli hamkorligimizning yangi sahifasini ochadi. Kelgusida bu yo‘nalishdagi aloqalarimizni yanada rivojlantirish niyatidamiz.
Suhbat davomida 2017-2021-yillar davrida o‘zbekistonlik hamkasblarimiz bilan birgalikda mamlakatingiz hududida yangi gaz konlarini qidirish va ishga tushirish bo‘yicha ham fikr almashdik.
Ayni paytda kompaniyamiz tomonidan Ustyurtdagi “Jel” konida gaz kondensatini o‘zlashtirish bo‘yicha texnik vazifa tayyorlash ishlari davom etmoqda. “Shaxpaxti” koni birgalikda o‘zlashtirilmoqda. Prezident Shavkat Mirziyoyev mazkur yo‘nalish bo‘yicha bizga zarur ko‘rsatma va tavsiyalarini aytdi.
Yoqilg‘i-energetika, umuman, gaz sohasi bo‘yicha yuqori malakali kadrlar tayyorlash va qayta tayyorlash masalalarini ham muhokama qildik.

Алексей Миллер: "Взаимовыгодное сотрудничество последовательно продолжается"
В Узбекистане проводится последовательная работа по повышению эффективности использования топливно-энергетических ресурсов, разведке и освоению новых газовых месторождений.
Российская компания “Газпром” принимает активное участие в разведке и освоении запасов углеводородов в Узбекистане. Председатель правления компании Алексей Миллер рассказал корреспонденту УзА о сотрудничестве наших стран в топливно-энергетической сфере:
– Для меня большая честь встретиться с Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым. Наша беседа прошла очень содержательно. Мы обсудили вопросы запуска новых крупных проектов на территории Узбекистана, достигли договоренности о закупке добываемого в Узбекистане газа в течение пяти лет. Рассмотрены вопросы заключения соответствующего договора. Следует отметить, что данное соглашение откроет новую страницу в нашем сотрудничестве в газовой сфере. Мы намерены еще больше укрепить двусторонние отношения в этом направлении.
В ходе беседы с Президентом Узбекистана мы обменялись мнениями по вопросам совместной разведки и освоения новых газовых месторождений на территории Узбекистана в 2017-2021 годах.
В настоящее время наша компания продолжает подготовку технического задания на освоение газоконденсатного месторождения Джел на Устюрте. Совместно разрабатывается месторождение Шахпахты. Президент Шавкат Мирзиёев дал необходимые указания и рекомендации относительно этих проектов.
Мы также обсудили вопросы подготовки и повышения квалификации кадров для топливно-энергетического сектора, в том числе газовой отрасли.