O‘zbekiston Prezidenti «Gazprom» kompaniyasi boshqaruvi raisini qabul qildi
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, mamlakatlarimiz o‘rtasida neft-gaz sohasida uzoq muddatli va o‘zaro manfaatli hamkorlik yuksak darajada rivojlanayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Bugungi kunda dunyodagi yetakchi energetika kompaniyalaridan biri bo‘lgan «Gazprom» O‘zbekistonda geologiya-qidiruv ishlarini olib borish va istiqbolli uglevodorod konlarini o‘zlashtirish bo‘yicha yirik loyihalarni amalga oshirishda, shuningdek, tabiiy gazni eksportga yetkazib berishda faol ishtirok etmoqda.
Rossiyaning ushbu kompaniyasi bilan hamkorlikda Ustyurtda o‘tkazilgan keng ko‘lamli geologiya-qidiruv tadqiqotlari natijasida "Jel" gaz kondensati koni ochildi. "Shaxpaxti" koni birgalikda o‘zlashtirilmoqda. Hozirgacha u yerdan 3,5 milliard kub metr gaz qazib olingan.
Bundan tashqari "Gazprom" Hisor hududida konlarni o‘rganish va o‘zlashtirish, qo‘shimcha neft gazlarini utilizatsiya qilish, shuningdek, mamlakatimizning tarmoqdagi yetakchi loyiha instituti bo‘lgan "O‘zLITIneftgaz» faoliyatini rivojlantirishga doir loyihalarni amalga oshirishda ham ishtirok etmoqda.
Uchrashuvda O‘zbekistonda neft-gaz sohasini rivojlantirish, jumladan, 2017-2021-yillarda uglevodorod qazib olishni ko‘paytirish dasturi doirasida o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirishga qaratilgan istiqbolli loyihalar ko‘rib chiqildi.
Mutaxassislar tayyorlash va ularning malakasini oshirish borasida o‘zaro hamkorlik masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
"Gazprom" kompaniyasi boshqaruvi raisi Aleksey Miller Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul va hamkorlikdagi loyihalarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlayotgani uchun minnatdorlik bildirdi, O‘zbekiston Respublikasi bilan keng ko‘lamli hamkorlikni rivojlantirishga tayyor ekanini ta’kidladi.

Президент Узбекистана принял председателя правления компании «Газпром»
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 29 марта принял председателя правления российской компании «Газпром» Алексея Миллера, находящегося в нашей стране с рабочим визитом.
Глава нашего государства, приветствуя гостя, выразил глубокое удовлетворение достигнутым высоким уровнем долгосрочного и взаимовыгодного двустороннего сотрудничества в нефтегазовом секторе.
Сегодня «Газпром», являющийся одной из ведущих энергетических компаний в мире, активно участвует в реализации крупных проектов по проведению геологоразведочных работ и освоению перспективных месторождений углеводородов в Узбекистане, а также в сфере экспортных поставок природного газа.
В партнерстве с российской компанией осуществлены масштабные геологоразведочные исследования на Устюрте, по итогам которых открыто газоконденсатное месторождение Джел. Совместно разрабатывается месторождение Шахпахты, где к настоящему времени добыто уже более 3,5 миллиарда кубометров газа.
Кроме того, «Газпром» принимает участие в реализации проектов по изучению и освоению месторождений Гиссарского региона, утилизации попутных нефтяных газов, а также развитию деятельности ведущего отраслевого проектного института нашей страны – УзЛИТИнефтегаз.
В ходе встречи были рассмотрены перспективные проекты дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества по развитию нефтегазового комплекса Узбекистана, в том числе в рамках принятой Программы по увеличению добычи углеводородов на 2017-2021 годы.
Особое внимание было уделено вопросам взаимодействия в области подготовки и повышения квалификации специалистов.
Председатель правления компании «Газпром» Алексей Миллер выразил искреннюю признательность Президенту нашей страны Шавкату Мирзиёеву за теплый прием и всемерную поддержку совместных проектов, а также выразил готовность к развитию полномасштабного сотрудничества с Республикой Узбекистан.