22/03/2017 - 11:23 8723
Yangi korxona ochilishi munosabati bilan bo‘lib o‘tgan tadbirda O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi, «O‘zfarmsanoat» aksiyadorlik konserni, davlat, jamoat tashkilotlari vakillari, ishbilarmonlar qatnashdi.
«O‘zfarmsanoat» aksiyadorlik konserni boshqaruvi raisi M.Do‘stmurodov va boshqalar tadbirkorlar va ishbilarmonlar uchun qulayliklar, imkoniyat va imtiyozlar kengayayotgani farmatsevtika sanoati taraqqiyotida ham muhim omil bo‘layotganini ta’kidladi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2016-yil 16-sentabrdagi «2016-2020-yillarda respublika farmatsevtika sanoatini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari dasturi to‘g‘risida»gi hamda 2016-yil 31-oktabrdagi «Aholini dori-darmon vositalari va tibbiyot buyumlari bilan ta’minlashni yanada yaxshilashga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi qarorlari bu boradagi ishlarda muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
«Well med pharm» farmatsevtika korxonasi Hindistonning «Shayana farm» farmatsevtika kompaniyasi bilan hamkorlikda tashkil etildi. Buning uchun to‘rt yarim million dollar miqdorida investitsiya jalb etildi.
Zamonaviy andozalar asosida barpo etilgan korxonada yuqori texnologik ishlab chiqarish liniyasi o‘rnatilgan. Texnologik jarayonlar va logistika tizimi bir-biri bilan uzviy bog‘liqligi mehnat unumdorligi yuqori bo‘lishiga xizmat qiladi. Ilm-fanning so‘nggi yutuqlari asosida jihozlangan fizik va kimyoviy tahlil laboratoriyasi sifat va xavfsizlik omilidir.
Yangi korxonada yiliga o‘n million qadoqda gepatoprotektor, og‘riq qoldiruvchi, immunitetni kuchaytiruvchi va boshqa tabletka, kapsula, malham va sharbat shaklidagi dori vositalari ishlab chiqariladi. Buning natijasida chetdan keltirilayotgan yigirma besh nomdan ziyod dori vositasini tayyorlash mahalliylashtiriladi. Yetmishdan ortiq yigit-qiz ish bilan ta’minlanadi.
– O‘zbekiston bozorida o‘n besh yildan buyon ish olib bormoqdamiz, – deydi "Shayana farm" farmatsevtika kompaniyasi bosh direktori Tivari Ashok Kumar. – Mamlakatingizda tadbirkorlik uchun imtiyozlar kengaymoqda. «Well med pharm» korxonasi 2021-yilgacha yagona soliq to‘lovidan ozod etildi. Chetdan xomashyo olib kirishda bir qator imtiyozlar berildi. Biz ham bu imkoniyatlardan samarali foydalanib, tadbirkorlikni yanada kengaytirish, ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar turini ko‘paytirishni rejalashtirmoqdamiz.

Задействовано новое фармацевтическое предприятие
В дни проведения всенародного праздника Навруз сдаются в эксплуатацию новые социально-экономические объекты, одним из них стало фармацевтическое предприятие «Well med pharm» в Алмазарском районе столицы.
В мероприятии по поводу открытия нового предприятия приняли участие представители Министерства здравоохранения Узбекистана, акционерного концерна «Узфармсаноат», государственных и общественных организаций, деловых кругов страны.
Председатель акционерного концерна «Узфармсаноат» М.Дустмуродов и другие отметили, что расширение возможностей, предоставление льгот предпринимателям служит важным фактором развития, в том числе и фармацевтической промышленности.
Важными программными документами в этом направлении служат постановления Президента нашей страны «О программе мер по дальнейшему развитию фармацевтической промышленности республики на 2016-2020 годы» от 16 сентября 2016 года и "О мерах по дальнейшему улучшению обеспечения населения лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения” от 31 октября 2016 года.
Фармацевтическое предприятие «Well med pharm» создано в партнерстве с компанией «Shayana farm» (Индия). На эти цели было направлено 4,5 миллиона долларов инвестиций.
На предприятии, построенном на основе современных стандартов, установлена высокотехнологичная производственная линия. Фактором качества и безопасности служит оборудованная по последнему слову техники лаборатория физического и химического анализа.
На новом предприятии будет производиться в год десять миллионов единиц изделий - гепатопротекторы, болеутоляющие и повышающие иммунитет таблетки, капсулы, мази и растворы. Таким образом будет локализовано производство в настоящее время импортируемых лекарственных средств 25 наименований. Работой здесь будут обеспечены более 70 юношей и девушек.
– На протяжении пятнадцати лет работаем на рынке Узбекистана, - говорит генеральный директор фармацевтической компании "Shayana farm" Тивари Ашок Кумар. – В вашей стране расширяются возможности для предпринимательства. Предприятие «Well med pharm» до 2021 года освобождено от выплаты единого налога. Предоставлены льготы для ввоза сырья. Используя эти возможности, планируем расширять производство и увеличивать виды продукции.