Shifobaxsh giyohlardan dori vositalari
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2016-yil 31-oktabrdagi “Aholini dori-darmon vositalari va tibbiyot buyumlari bilan ta’minlashni yanada yaxshilashga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorida mahalliy giyohlardan dori vositalari ishlab chiqarishni ko‘paytirish hisobidan farmatsevtika mahsulotlarini mahalliylashtirishni kengaytirish, aholiga sifatli va arzon dori vositalari yetkazib berishga doir muhim yo‘nalishlar belgilab berilgan.
Ushbu qaror ijrosi doirasida Jizzax viloyatida ham dorivor giyohlardan dori-darmonlar tayyorlashga alohida e’tibor qaratilmoqda. Bu borada “O‘zfarmsanoat” davlat aksiyadorlik konserni bilan hamkorlikda bir necha loyihalar amalga oshirilayotir.
Dori-darmon ishlab chiqarishga ixtisoslashgan “Zomin pharm” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan 7,4 milliard so‘mlik yangi loyiha amalga oshirilmoqda. Loyihaning birinchi bosqichida yiliga 5 million dona antibiotik, emlash vositalari hamda kiyik o‘ti, qizilmiya, moychechak, yalpiz kabi dorivor giyohlarni qadoqlash yo‘lga qo‘yildi.
Zamonaviy tibbiy uskunalar bilan jihozlangan korxonada suyuq dori tayyorlash hamda qadoqlash bo‘limlari, laboratoriya samarali faoliyat yuritmoqda. Tayyor mahsulotlar maxsus qurilgan omborxonada saqlanayotir.
Loyihaning ikkinchi bosqichi joriy yilning mart oyida ishga tushiriladi. Bu 6 million flakon suyuq dori hamda yirik miqdorda 3 turdagi tabletkalar tayyorlash imkonini beradi.
Ayni paytda korxona mahsulotlarini eksportga yo‘naltirish bo‘yicha ham izlanishlar olib borilmoqda. Shu maqsadda Belarus Respublikasi bilan muzokaralar olib borilayotir.
– Korxonaning eng so‘nggi rusumdagi texnologiyalar bilan jihozlangani ekologik toza dori mahsulotlari ishlab chiqarishda yaxshi samara bermoqda, – deydi “Zomin pharm” mas’uliyati cheklangan jamiyati rahbari X.Abduvaliyev. – Bu jahon bozoriga chiqishning ham asosiy sharti. Mutaxassislarimiz tibbiy vositalar bozorini muntazam o‘rganib bormoqda.
Ayni paytda 37 kishi mehnat qilayotgan korxona to‘la quvvat bilan ishlay boshlagach, ishchilar soni 150 nafarga yetadi.

На основе лекарственных растений
В постановлении Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О мерах по дальнейшему улучшению обеспечения населения лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения" от 31 октября 2016 года определены важные направления работы по расширению локализации производства фармацевтической продукции за счет использования местных лекарственных растений, обеспечению населения качественными и доступными лекарствами.
В рамках обеспечения исполнения данного постановления в Джизакской области уделяется особое внимание изготовлению лекарств на основе лечебных трав. В данном направлении реализуется ряд проектов совместно с АК "Узфармсаноат" .
Обществом с ограниченной ответственностью "Zomin pharm", производящим лекарственные средства, осуществляется новый проект стоимостью 7,4 миллиарда сумов. На первом этапе проекта налажено производство 5 миллионов ампул антибиотиков и средств вакцинации в год, а также переработка таких лекарственных трав, как сайгачья трава, солодка, ромашка, мята.
На предприятии, оснащенном современным оборудованием, эффективно работают линии по изготовлению и розливу жидких лекарств, лаборатория. Готовая продукция хранится в специально оборудованном складском помещении.
Второй этап проекта планируется на март текущего года. Он позволит наладить производство 6 миллионов флаконов жидких лекарств и трех видов таблеток.
Вместе с тем на предприятии активизируется работа по организации экспорта продукции. Ведутся переговоры с заказчиками из Беларуси.
- Наше предприятие оснащено новейшими технологиями для изготовления экологически чистых лекарственных средств, - говорит руководитель ООО "Zomin pharm" Х.Абдувалиев. - Это является главным условием выхода на мировой рынок.
В настоящее время на предприятии трудятся 37 человек. После того, как оно заработает на полную мощность, число работников достигнет 150.