Tadbirkorlik tashabbuslari qo‘llab-quvvatlanmoqda
Toshkent viloyati Quyi Chirchiq tumanida “Aholining shaxsiy tomorqa va dehqon xo‘jaligiga asoslangan tadbirkorlik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash va amalga oshirishga ko‘maklashish” mavzusida muloqot bo‘lib o‘tdi.
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi siyosiy kengashi ijroiya qo‘mitasi tomonidan tashkil etilgan tadbirda partiyaning Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi fraksiyasi a’zolari, mahalliy Kengashlardagi deputatlik guruhi a’zolari, tuman hokimligi, mahalla fuqarolar yig‘inlari, tijorat banklarining tuman bo‘limlari vakillari, bo‘lajak tadbirkorlar, yoshlar ishtirok etdi.
Mamlakatimizda iqtisodiyotni liberallashtirish, boshqaruvning bozor tamoyillari va mexanizmlarini joriy etish, ishbilarmonlik muhitini yanada yaxshilash, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish yo‘lidagi ortiqcha byurokratik to‘siq va g‘ovlarni bartaraf etish borasida tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2016-yil 5-oktabrdagi “Tadbirkorlik faoliyatining jadal rivojlanishini ta’minlashga, xususiy mulkni har tomonlama himoya qilishga va ishbilarmonlik muhitini sifat jihatidan yaxshilashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi farmoni bu borada muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
– Davlatimiz rahbarining mamlakatimizni 2016-yilda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning asosiy yakunlari va 2017-yilga mo‘ljallangan iqtisodiy dasturning eng muhim ustuvor yo‘nalishlariga bag‘ishlangan Vazirlar Mahkamasining kengaytirilgan majlisidagi ma’ruzasida har bir xonadonning tadbirkorlik borasidagi imkoniyatlarini o‘rganish, ularga amaliy yordam berish, moliyalashtirishni kengaytirish bilan bog‘liq muammolarni hal etish bo‘yicha tegishli vazifalar belgilab berildi, – deydi O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati M.To‘xtayeva. – Ushbu vazifalardan kelib chiqqan holda joylarda keng aholi qatlami, yoshlar, ayollar o‘rtasida kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni yanada keng targ‘ib qilish, ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaliklari sonini ko‘paytirish maqsadida mana shunday ochiq muloqotlar o‘tkazilmoqda. Tadbirlar doirasida o‘z oilaviy biznesini yo‘lga qo‘yish istagida bo‘lgan fuqarolarning biznes rejasi o‘rganilib, ularni moliyalashtirish uchun banklar tomonidan imtiyozli kreditlar ajratilmoqda.
Tadbirda uyda o‘tirgan xotin-qizlar, uyushmagan yoshlar qatlami bilan ishlash, ularda tadbirkorlik ko‘nikmasini shakllantirish, bandligini ta’minlash masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi. Mutaxassislar tomonidan tadbirkorlikka doir qonunchiligimizga kiritilgan o‘zgartish va yangiliklar, imtiyoz va qulayliklar to‘g‘risida atroflicha ma’lumot berildi. Aholi tomonidan bildirilgan fikr-mulohazalar, tavsiyalar, keltirilgan muammoli masalalar joyida o‘rganilib, ularning yechimi bo‘yicha tegishli choralar ko‘rildi.
– O‘tgan yili shaxsiy tomorqamizda 6 sotixli issiqxona qurilishini boshlagan edik, – deydi muloqot ishtirokchisi T.Fayziyeva. – Mablag‘ yetmagani sabab ishlarimiz oxiriga yetmay qolgan edi. Shundan so‘ng bankdan kredit olish uchun ariza berdik. Oilaviy biznes rejamiz moliyalashtirilishi uchun 7 million so‘m mablag‘ ajratildi. Issiqxona qurilishini qisqa muddatda yakunlab, pomidor, bodring va turli ko‘katlar yetishtirishni mo‘ljallayapmiz.
Tadbirda “Bank xizmatlari, biznes reja, kredit turlari va kredit ajratish tartibi, garov ta’minoti”, “Jismoniy va yuridik shaxslar uchun belgilangan soliqlar, soliq stavkalari, soliq hisobotlari, imtiyoz va preferensiyalar”, “Agrar sohada tadbirkorlik faoliyatini tashkil etish va yuritish”, “Veterinariya xizmati ko‘rsatish, veterinariya dori-darmonlari va ulardan samarali foydalanish masalalari” mavzularida ma’ruzalar tinglandi.

Поддержка предпринимательских инициатив
В Куйичирчикском районе Ташкентской области прошла беседа на тему "Поддержка и содействие реализации предпринимательских инициатив населения в сфере личного подсобного и дехканского хозяйства".
В мероприятии, организованном Исполнительным комитетом политического совета Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана, приняли участие члены фракции партии в Законодательной палате Олий Мажлиса, члены депутатских групп в местных Кенгашах, представители сходов граждан махаллей, районных отделений коммерческих банков, будущие предприниматели, молодежь.
В нашей стране ведется последовательная работа по либерализации экономики, внедрению рыночных принципов и механизмов управления, дальнейшему улучшению деловой среды, устранению бюрократических препятствий на пути развития малого бизнеса и частного предпринимательства.
Важным руководством к действию в этом направлении служит Указ Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата" от 5 октября 2016 года.
- В докладе главы нашего государства на расширенном заседании Кабинета Министров, посвященном основным итогам социально-экономического развития страны в 2016 году и важнейшим приоритетным направлениям экономической программы на 2017 год, определены соответствующие задачи по изучению предпринимательских возможностей каждой семьи, оказанию практической помощи, решению проблем, связанных с расширением финансирования, - говорит депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан М.Тухтаева. - Исходя из этих задач, на местах проводятся подобные открытые беседы, нацеленные на дальнейшую пропаганду малого бизнеса и частного предпринимательства среди широких слоев населения, женщин и молодежи, увеличение числа многопрофильных фермерских хозяйств. В рамках мероприятий изучаются бизнес-планы граждан, желающих наладить семейное дело, банками выделяются льготные кредиты.
На мероприятии особое внимание уделялось также вопросам работы с домохозяйками и неорганизованной молодежью, формирования у них предпринимательских навыков, обеспечения занятости. Специалисты дали подробную информацию об изменениях и нововведениях в законодательстве в сфере предпринимательства, предоставляемых льготах и преференциях. Высказанные населением мнения и рекомендации, поднятые проблемные вопросы были изучены на месте, приняты соответствующие меры по их решению.
- В прошлом году в своем подсобном хозяйстве начали строительство теплицы на 6 сотках, - говорит участница беседы Т.Файзиева. - Из-за нехватки средств пришлось приостановить работу. Подали заявление в банк на получение кредита, который предоставил нам 7 миллионов сумов на осуществление семейного бизнес-плана. Вскоре планируем завершить строительство теплицы и начать выращивать помидоры, огурцы, зелень.
На мероприятии заслушаны доклады на темы "Банковские услуги, бизнес-планы, виды кредитов и порядок их выделения, залоговое обеспечение", "Налоги, налоговые ставки, налоговая отчетность, льготы и преференции для физических и юридических лиц", "Организация и ведение предпринимательской деятельности в аграрной сфере", "Оказание ветеринарного обслуживания, ветеринарные лекарства и их эффективное использование".