O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi huzuridagi Jamoatchilik maslahat kengashining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
24/01/2017 - 18:04 9020
Xalq bilan bevosita muloqotda bo‘lish, ishbilarmonlik muhitini yanada yaxshilashga doir chora-tadbirlarni ishlab chiqish va ushbu sohadagi qonunchilik normalarini erkinlashtirish jarayonlariga tadbirkorlik sub'yektlarini keng jalb qilish O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2016-yil 5-oktabrdagi “Tadbirkorlik faoliyatining jadal rivojlanishini ta'minlashga, xususiy mulkni har tomonlama himoya qilishga va ishbilarmonlik muhitini sifat jihatidan yaxshilashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoni bilan belgilangan muhim vazifalardan biridir.
Shu maqsadda, O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi huzurida jamoatchilik maslahat kengashi tashkil etilib, uning tarkibiga qator vazirlik va idoralar, jumladan nazorat qiluvchi va huquqni muhofaza qiluvchi organlarning mas'ul xodimlari, shuningdek tadbirkorlik sub'yektlari va xorijiy investitsiyalar ishtirokidagi korxonalar vakillari kiritildi.
Joriy yilning 23-yanvarida jamoatchilik maslahat kengashining birinchi yig‘ilishi o‘tkazilib, unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha harakatlar strategiyasi” to‘g‘risidagi Farmoni doirasida “Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili” Davlat dasturida ko‘zda tutilgan iqtisodiyotni rivojlantirish va liberallashtirishning ustuvor yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Yig‘ilishda Jamoatchilik maslahat kengashi a'zolari, Moliya vazirligi, Davlat raqobat qo‘mitasi, Davlat soliq qo‘mitasi, Davlat bojxona qo‘mitasi, Davlat statistika qo‘mitasi, Savdo-sanoat palatasi, “Tadbirkor ayol” uyushmasi, “O‘zbekoziqovqatxolding” XK, Xalqaro moliya korporatsiyasining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbarlari va ma'sul xodimlari, shuningdek biznes vakillari ishtirok etishdi.
Ta'kidlash joizki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev tashabbusi bilan ishlab chiqilgan 2017-2021-yillarga mo‘ljallangan harakatlar strategiyasi islohotlarning samaradorligini tubdan oshirish, davlat va jamiyatning har tomonlama jadal rivojlanishini ta'minlovchi shart-sharoitlarni yaratish, mamlakatni modernizatsiya qilish va hayotning barcha sohalarini erkinlashtirish bo‘yicha ustuvor yo‘nalishlarni qamrab oladi.
Yig‘ilish davomida ishtirokchilarga mazkur hujjatning mazmun-mohiyati va asosiy normalari tushuntirilib, makroiqtisodiy barqarorlikni yanada mustahkamlash va iqtisodiy o‘sish sur'atlarini saqlab qolish, xususiy mulkchilik va tadbirkorlikni rivojlantirish, shuningdek qishloq xo‘jaligida tarkibiy o‘zgartirishlarni amalga oshirish yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Muhokama jarayonida yig‘ilish ishtirokchilari mazkur hujjat bo‘yicha o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashib, unga qo‘shish uchun yangi takliflarni bildirish imkoniga ega bo‘ldilar.
Xususan, Xalqaro moliya korporatsiyasining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Z. Hoshimov mazkur hujjat loyihasini respublika aholisining manfaatlari va dolzarb muammolarini har tomonlama o‘rganish, jamiyatning keng qatlamlaridan izohlar, fikrlar va takliflar olish maqsadida davlat muhokamasiga joylashtirish bo‘yicha mamlakat rahbariyatining qarori muhim ahamiyat kasb etishini ta'kidladi. Shu o‘rinda, Jahon banki guruhi va Xalqaro moliya korporatsiyasi O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha harakatlar strategiyasini amalga oshirishda faol hamkorlikni davom ettirish, jumladan yetakchi mutaxassislarni jalb etish va ilg‘or chet el tajribasini inobatga olgan holda alohida chora-tadbirlarni amalga oshirishda ko‘maklashishga tayyorligini bildirdi.
“DEU tekstil” XK MCHJ menejeri M. Hakimova tomonidan to‘qimachilik tarmoqlari uchun xom ashyo ishlab chiqaruvchi korxonalarga nisbatan xorijiy valyutadagi tushumning bir qismini majburiy sotishga bo‘lgan talabni bosqichma-bosqich bekor qilish imkoniyatini ko‘rib chiqish taklifi bildirildi.
O‘z navbatida, “Andijonkabel” XK AJ bosh direktori U. Vahobov mahsulot tannarxini pasaytirish va yuqori qo‘shimcha qiymatga ega bo‘lgan kabel mahsulotlari eksportini rag‘batlantirish maqsadida eksport qilishdan tushgan xorijiy valyutaning bir qismini sotish majburiy bo‘lgan tovarlar ro‘yxatini qaytadan ko‘rib chiqish taklifini berdi.
Sog‘lom raqobat muhitini yaratish hamda yangi meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qilishda xizmat ko‘rsatish sifatini oshirish maqsadida Davlat raqobat qo‘mitasi vakili U. Kamoliddinov hududlarda qishloq ho‘jaligi mahsulotlarini xarid qilish mexanizmini, shu jumladan yangi meva-sabzavot mahsulotlarini eksport qilishga ixtisoslashgan fermer xo‘jaliklari va agrofirmalar uyushmalarini tashkil qilish va ularni rivojlantirishni rag‘batlantirish masalasini ko‘rib chiqishni taklif qildi.
“Tadbirkor ayol” uyushmasi raisi G. Mahmudova joylarda ayollar tadbirkorligini rivojlantirishni rag‘batlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarni yanada faollashtirish borasidagi chora-tadbirlarga e'tibor qaratgan holda mazkur hujjatning muhimliligini ta'kidladi. Xususan, ayollar tadbirkorligini rivojlantirish maqsadida xalqaro grant mablag‘larini va xorijiy kredit liniyalarini jalb qilish imkoniyatini ko‘rib chiqish hamda Global Enterpreneurship Monitor (Buyuk Britaniya) halqaro tashkiloti tadqiqotlari doirasida ayollar tadbirkorligining rivojlanishi va salohiyatini baholash reytingida O‘zbekiston Respublikasining ishtirokini ta'minlash masalasini o‘rganib chiqishni tavsiya qildi.
«Dentafil plyus» MCHJ ijrochi direktori S. Isanbayev tomonidan majburiy oldindan to‘lovni amalga oshirmagan holda eksport qilish tartibini joriy etish taklifi bildirildi. Shu bilan birga, yig‘ilish qatnashchilari fikriga ko‘ra, mazkur mexanizmni joriy qilish maqsadida korxonalar to‘lov qobiliyatini va tashqi savdo faoliyatidagi ishtiroki tarixini inobatga olgan holda mavjud xatarlarni baholash imkonini beruvchi eksportchi korxonalar reyestrini tashkil qilish zarur.
Shuningdek, tadbirkorlar tomonidan respublika hududlarida tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirish va qishloq xo‘jaligi ehtiyojlari uchun ajratilgan yer maydonlaridan samarasiz va maqsadsiz foydalanish holatlari mavjudligi qayd etildi. Mazkur holatlarning oldini olish uchun bozor mexanizmlariga asoslangan ta'sir choralaridan foydalangan holda yer maydonlaridan foydalanish samaradorligini oshirish taklifi bildirildi.
Shu bilan birga, yig‘ilishda Savdo-sanoat palatasi, Davlat soliq qo‘mitasi, “O‘zbekoziqovqatxolding” XK vakillari hamda kengashning boshqa a'zolari so‘zga chiqdilar.
Ko‘rib chiqilgan masalalar bo‘yicha ishtirokchilar fikrini inobatga olgan holda Jamoatchilik maslahat kengashi tomonidan mazkur takliflarni O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha harakatlar strategiyasini ishlab chiqish bo‘yicha ishchi guruhiga hujjat loyihasiga qo‘shish maqsadida ko‘rib chiqish uchun yuborish yuzasidan tegishli qaror qabul qilindi.

Проведено первое заседание Общественного консультативного совета при Министерстве экономики Республики Узбекистан
24/01/2017 - 18:06 8133
Установление прямого диалога с народом, широкое привлечение субъектов предпринимательства в процессы разработки мер по дальнейшему улучшению состояния делового климата и законодательной базы в данной сфере является одной из важных задач, определенных Указом Президента Республики Узбекистан от 5 октября 2016 года «О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата».
В этих целях при Министерстве экономики Республики Узбекистан создан Общественный консультативный совет из числа ответственных работников ряда министерств и ведомств, в том числе контролирующих и правоохранительных органов, а также представителей субъектов предпринимательства и предприятий с иностранными инвестициями.
23 января текущего года проведено первое заседание Общественного совета, посвященное обсуждению приоритетных направлений развития и либерализации экономики, предусмотренных Государственной Программой «Год диалога с народом и интересов человека» в рамках проекта Указа Президента Республики Узбекистан «О Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан».
На заседании приняли участие члены Общественного совета, руководители и ответственные работники Министерства финансов, Госкомконкуренции, Государственного налогового комитета, Государственного таможенного комитета, Госкомстата, Торгово-промышленной палаты, Ассоциации деловых женщин Узбекистана, ХК «Узбекозиковкатхолдинг», представительства МФК в Узбекистане, а также представители бизнеса.
Следует отметить, что Стратегия, рассчитанная на 2017−2021 годы, разработана по инициативе Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева в целях коренного повышения эффективности проводимых реформ, создания условий для обеспечения всестороннего и ускоренного развития государства и общества, реализации приоритетных направлений по модернизации страны и либерализации всех сфер жизни.
В ходе заседания участникам разъяснены основные положения данного документа и обсуждены мероприятия по направлениям дальнейшего укрепления макроэкономической стабильности и сохранения высоких темпов роста экономики, развития частной собственности и предпринимательства, а также структурных преобразований в сельском хозяйстве.
В ходе обсуждений участники мероприятия имели возможность поделиться своими мнениями и обсудить новые предложения для рассмотрения в рамках данного документа.
В частности, руководитель МФК в Узбекистане З. Хашимов отметил важность решения Руководства страны вынести проект документа на всенародное обсуждение в целях комплексного изучения актуальных и интересующих население республики вопросов, получения комментариев, мнений и предложений широких слоёв общества.
При этом группа Всемирного банка и МФК готовы продолжить активное сотрудничество в реализации Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан, в том числе путем оказания содействия в реализации отдельных мероприятий с привлечением ведущих экспертов и своими предложениями с учетом передового зарубежного опыта.
Менеджером ИП ООО «ДЭУ текстиль» М. Хакимовой предложено рассмотреть возможность постепенной отмены требования об обязательной продаже части выручки в иностранной валюте для предприятий, производящих сырьевые материалы для текстильной отрасли. В свою очередь, заместитель генерального директора СП АО «Андижанкабель» У. Вахобов предложил также пересмотреть перечень видов товаров, подлежащих обязательной продажи части выручки в иностранной валюте от экспорта, в том числе для снижения себестоимости производства и стимулирования экспорта кабельной продукции с более высокой добавленной стоимостью.
В целях создания здоровой конкурентной среды и повышения качества оказания услуг при экспорте свежей плодоовощной продукции представителем Госкомконкуренции У. Камолиддиновым предложено рассмотреть вопрос совершенствования механизмов закупки сельскохозяйственной продукции в регионах, в том числе стимулирования создания и развития ассоциаций фермерских хозяйств и агрофирм, специализирующихся на экспорте свежей плодоовощной продукции. Также, озвучено предложение о создании приграничных торговых зон для реализации свежей плодоовощной продукции.
Председатель Ассоциации деловых женщин Г. Махмудова подчеркнула важность данного документа, обратив внимание на мероприятия, призванные активизировать работу по стимулированию развития женского предпринимательства на местах. В частности, предложено рассмотреть возможность привлечения международных грантовых средств и зарубежных кредитных линий для развития женского предпринимательства, а также проработать вопрос об участии Республики Узбекистан в международном рейтинге по оценке потенциала и развития женского предпринимательства в рамках исследования международной организации Global Enterpreneurship Monitor (Великобритания).
Исполнительным директором ООО «Дентафил плюс» С. Исанбаевым предложено внедрить порядок осуществления экспорта товаров без обязательного предварительной оплаты. При этом, по мнению участников заседания, в целях внедрения данного механизма необходимо создать реестр предприятий-экспортеров, позволяющий оценить возможные риски с учетом их платежеспособности и истории участия во внешнеэкономической деятельности.
Также, предпринимателем отмечено, что в регионах республики имеются случаи не рационального и нецелевого использования земельных участков, выделенных для осуществления предпринимательской деятельности и сельскохозяйственных нужд. Для предотвращения таких случаев было предложено повышение эффективности использования земельных участков с использованием рыночных механизмов воздействия.
Также, на заседании выступили представители Торгово-промышленной палаты, Государственного налогового комитета, ХК «Узбекозиковкатхолдинг» и другие члены совета.
С учетом рассмотренных вопросов Общественным советом принято решение направить обсужденные предложения в рабочую группу по разработке стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан для дальнейшего рассмотрения и включения в проект документа.