Tadbirkorlar soha uchun yaratilgan qulaylik va imtiyozlar bilan tanishdi
Jizzaxda Prezidentimizning 2016-yil 5-oktabrdagi “Tadbirkorlik faoliyatining jadal rivojlanishini ta’minlashga, xususiy mulkni har tomonlama himoya qilishga va ishbilarmonlik muhitini sifat jihatidan yaxshilashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi farmoni ijrosini ta’minlashga bag‘ishlangan seminar bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda mazkur farmon xususiy mulkni huquqiy himoya qilish, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish, tadbirkorlarga keng erkinlik berish, ular faoliyatiga aralashuvni tubdan qisqartishga qaratilgani ta’kidlandi. Tadbirkorlik faoliyatiga qonunga xilof ravishda aralashish va to‘sqinlik qilishga yo‘l qo‘ymaslik, rejadan tashqari tekshirishlarning barcha turlarini bekor qilish bo‘yicha belgilangan talablar ijrosi yuzasidan amalga oshirilayotgan ishlar muhokama qilindi.
– Farmonda belgilangan vazifalarning izchil amalga oshirilishini ta’minlash tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash va xususiy mulkni muhofaza qilishni sifat jihatidan yaxshilashga xizmat qilmoqda, – deydi viloyat prokuraturasining qonunchilik ijrosi ustidan nazorat bo‘limi boshlig‘i M.Xo‘jamqulov. – Xususan, prokuratura organlari tomonidan tadbirkorlik faoliyatiga qonunga xilof ravishda aralashganlik va to‘sqinlik qilganlik, ularning faoliyatini asossiz to‘xtatib qo‘yganlik uchun mansabdor shaxslarning javobgarligi ustidan nazorat kuchaytirildi. Tadbirkorlik subyektlariga yetkazilgan zararning bevosita aybdorlardan undirilishini ta’minlash, ularning qonuniy faoliyatiga har xil vajlar bilan ta’sir etish holatlarining oldini olish, tadbirkorga nisbatan jinoiy jazo qo‘llashni keskin cheklash bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar farmonda belgilangan vazifalarni hayotga izchil tatbiq etishga xizmat qilmoqda.
Bank terminallari va plastik kartochkalar sonini ko‘paytirish orqali naqdsiz pul aylanmasini yaxshilash, naqd pulsiz hisob-kitoblar amalga oshirilishida aholiga yanada qulaylik yaratish, bu sohada mavjud muammolar yechimi yuzasidan chora-tadbirlar ishlab chiqish va ijrosini so‘zsiz ta’minlash bo‘yicha fikr almashildi.

Предприниматели ознакомились с удобствами и льготами, созданными в сфере
В Джизаке состоялся семинар, посвященный обеспечению исполнения Указа Президента нашей страны "О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата" от 5 октября 2016 года.
На мероприятии отмечалось, что этот указ направлен на правовую защиту частной собственности, развитие малого бизнеса и частного предпринимательства, коренное сокращение вмешательства в их деятельность. Обсуждена работа по недопущению воспрепятствования и противозаконного вмешательства в предпринимательскую деятельность, отмене всех незапланированных проверок.
- Последовательная реализация намеченных в указе задач способствует качественному улучшению поддержки предпринимательства и защиты частной собственности, - говорит начальник отдела по контролю за исполнением законодательства областной прокуратуры М.Хужамкулов. - В частности, органами прокуратуры усилен контроль над ответственностью должностных лиц за воспрепятствование и незаконное вмешательство в предпринимательскую деятельность, безосновательное ее приостановление. Меры по возмещению непосредственно виновными ущерба, нанесенного субъектам предпринимательства, по профилактике случаев воздействия на их законную деятельность под различными предлогами, запрет на применение в отношении субъектов предпринимательства уголовного наказания, намеченные в указе, последовательно внедряются в жизнь.
Состоялся обмен мнениями по улучшению безналичного денежного обращения, созданию за счет увеличения числа банковских терминалов и пластиковых карточек еще больших удобств для населения в осуществлении безналичных расчетов, разработке мер по устранению имеющихся проблем.