Bangladeshlik sheriklar bilan tajriba almashuv
Samarqand viloyati delegatsiyasi Bangladesh respublikasining to‘qimachilik sohasidagi tajribasini o‘rganish maqsadida ushbu mamlakat poytaxti Dakka shahriga safar qildi.
O‘zbekiston vakillari safar chog‘ida mazkur davlatning To‘qimachilik sanoati va Tashqi ishlar vazirliklarida, Bangladesh to‘qimachilik korxonalari uyushmasida uchrashuvlar o‘tkazdilar hamda Sienkee Group, Mega Washing & Dyeing Ltd, Youngone, Badsha va Prostar Group kabi taniqli kompaniyalar fabrikalarida ham bo‘lishdi.
Tadbirlar doirasida bangladeshlik ishbilarmonlarga O‘zbekistonda xorijiy sarmoyadorlar uchun yaratilgan qulay sharoitlar, jumladan, paxta xomashyosining mamlakat ichkarisida yetishtirilishi, energiya resurslari narxining pastligi hamda yuqori malakali mutaxassislarning mavjudligi haqida batafsil ma'lumot berildi.
O‘z navbatida, Bangladesh kompaniyalar vakillari o‘zbekistonlik sheriklariga yuqori sifatli mahsulotlarni ishlab chiqarish quvvatini oshirish imkoniyatini beradigan texnologiya va nou-xaularni yetkazib berishdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar.
Muzokaralar chog‘ida ikki mamlakat o‘rtasida to‘qimachilik sanoatida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish istiqbollari va o‘zaro hamkorlikning xomashyo eksporti bosqichidan tayyor mahsulot ishlab chiqarish darajasiga o‘tishning zarurligi masalalari muhokama qilindi.
Mamlakatimizning ushbu sohadagi imkoniyatlarini yuqori baholar ekan, Bangladesh Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari K.Axsan O‘zbekiston yaqin kelajakda paxta xomashyosi eksportchisidan to‘qimachilik sanoati rivojlangan yirik davlatga aylanishiga ishonch bildirdi.
K.Axsanning fikriga ko‘ra, Bangladesh kompaniyalari O‘zbekistonda zarur xomashyo, energiya resurslari va qulay investitsiya muhitining mavjudligini hisobga olishlari lozim.

Обмен опытом с бангладешскими партнерами
Делегация Самаркандской области посетила город Дакку (столица Бангладеш) с целью изучения опыта этой страны в текстильной отрасли.
В ходе визита состоялись встречи представителей Узбекистана в министерствах текстильной промышленности и иностранных дел, Ассоциации текстильных предприятий Бангладеш. Делегация также посетила фабрики именитых компаний Sienkee Group, Mega Washing & Dyeing Ltd, Youngone, Badsha и Prostar Group.
В рамках мероприятий была представлена расширенная информация о созданных в Узбекистане благоприятных условиях для иностранных инвесторов, в частности льготах при реализации хлопка-сырца внутренним производителям, низкой стоимости энергоресурсов, а также наличие квалифицированных специалистов.
В свою очередь, бангладешские компании выразили заинтересованность в передаче технологий и ноу-хау партнерам в Узбекистане для подготовки производственных мощностей к выпуску высококачественных товаров.
В ходе переговоров стороны обсудили перспективы реализации совместных проектов в текстильной промышленности и необходимость поэтапного перехода от сырьевого экспорта к сотрудничеству по совместному производству готовой продукции.
Высоко оценивая потенциал нашей страны в этой сфере, заместитель министра иностранных дел Бангладеш К.Ахсан отметил, что в ближайшем будущем Узбекистан превратится из экспортера хлопка в крупнейшего производителя текстильной продукции.
По его мнению, компаниям Бангладеш необходимо учесть выгоды от наличия в республике необходимого сырья, энергоресурсов и благоприятного инвестиционного климата.