Genç Bürokrat O‘zbekistonning sarmoyaviy va sayyohlik imkoniyatlari haqida
Turkiyaning Genç Bürokrat (“Yosh boshqaruvchi”) ijtimoiy-siyosiy jurnalida O‘zbekistonga bag‘ishlangan maqola chop etildi.
Unda asosiy e'tibor O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarning bugungi rivojlanish holati, mamlakatimizning sarmoyaviy va sayyohlik salohiyati, mustaqillik yillarida erishilgan yutuqlar hamda o‘zbek xalqining boy tarixiy-madaniy merosiga e'tibor qaratilgan.
“Bugun O‘zbekiston dunyoda zamonaviy, jadal rivojlanayotgan davlat sifatida e'tirof etiladi, - deyiladi maqolada. - Milliy iqtisodiyot nafaqat son jihatidan, balki sifat jihatidan ham o‘zgardi. Mamlakatning yalpi ichki mahsulot tizimida sanoat va xizmat ko‘rsatish sohalarining ulushi izchil oshib bormoqda. Agar 1990-yilda ushbu sohalar ko‘rsatkichlari 17,6 va 33,8 foizni tashkil etgan bo‘lsa, 2015-yilda 33,5 va 54,4 foizga yetdi”.
Maqolada hozirgi davrda O‘zbekiston zamonaviy taraqqiyotining dolzarb strategik yo‘nalishlaridan biri mamlakatda biznes yuritish uchun yanada qulay investitsiya va ishbilarmonlik muhitini shakllantirish hisoblanishi alohida ta'kidlanadi.
“O‘zbekistonda xorijiy davlatlar bilan savdo-iqtisodiy va moliyaviy-texnikaviy hamkorlikni kengaytirishga ustuvor vazifa sifatida qaralmoqda, - deb yozadi Genç Bürokrat. - Turkiya O‘zbekistonning yirik savdo sheriklaridan biri hisoblanadi.
Ikkala mamlakatning iqtisodiy rivojlanish salohiyati va sur'atlaridan kelib chiqib, mavjud zaxiralardan foydalanish hamda mahsulotlar va xizmatlar turlarini diversifikatsiya qilish evaziga o‘zaro savdo aloqalarini sezilarli darajada kengaytirish mumkin”.
Nashr jurnalxonlarni O‘zbekistonning investitsiya tarmog‘idagi ustuvor yo‘nalishlari, xususan, xorijiy sarmoyadorlarga beriladigan imtiyoz va qulayliklar bilan batafsil tanishtiradi.
Shuningdek, maqola muallifi o‘zbek xalqining boy tarixiy-madaniy merosi va mamlakatimizning sayyohlik imkoniyatlari haqida so‘z yuritadi. “O‘zbekistonda turizm sanoatini modernizatsiya qilish, sohaning barqaror rivojlanishi uchun me'yoriy-huquqiy bazani ishlab chiqish va takomillashtirish hamda chet ellik mehmonlarga xalqaro andozalarga mos holda xizmat ko‘rsatilishini tashkil etish masalalariga alohida e'tibor qaratilmoqda”, - deya xulosa qiladi Turkiya nashri.

Об инвестиционном и туристическом потенциале Узбекистана в турецком издании
В турецком общественно-политическом журнале Genc Burokrat опубликована развернутая статья, посвященная Узбекистану.
В материале особое внимание уделено современному развитию узбекско-турецких торгово-экономических отношений, инвестиционному и туристическому потенциалу нашей страны, достижениям республики за годы независимости, а также богатому историко-культурному наследию узбекского народа.
Отмечается, что сегодня республика признается в мире как современное, динамично развивающееся государство. Национальная экономика изменилась не только в количественном отношении, но и качественном. Так, в структуре ВВП последовательно повышается доля промышленных отраслей и сферы услуг. «Если в 1990 году она составляла соответственно 17,6 процента и 33,8 процента, то в 2015 году достигла 33,5 процента и 54,5 процента», - сообщается в статье.
Особо подчеркивается, что на сегодняшний день одним из актуальных стратегических приоритетов современного развития Узбекистана является обеспечение формирования еще более благоприятного инвестиционного климата и деловой среды для ведения бизнеса.
В публикации отмечается, что Узбекистан придает приоритетное значение расширению торгово-экономического и финансово-технического сотрудничества с другими странами. Турция является одним из крупнейших торговых партнеров Узбекистана.
В материале отмечается, что, исходя из потенциала и темпов развития экономик двух стран, взаимная торговля может быть значительно расширена за счет активного использования имеющихся резервов и диверсификации номенклатуры товаров и услуг.
Издание подробно информирует свою аудиторию о приоритетных инвестиционных отраслях Узбекистана, в том числе процессе приватизации государственных активов, предоставляемых льготах и преференциях для иностранных инвесторов.
В статье отдельной темой стала информация о богатом историко-культурном наследии узбекского народа и туристических возможностях нашей страны. «В Узбекистане уделяется особое внимание модернизации туристической индустрии, разработке и совершенствованию нормативно-правовой базы для устойчивого развития отрасли, организации обслуживания зарубежных гостей в соответствии с международными стандартами», - сообщает турецкое издание.