25/11/2016 - 14:27 9604
“Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati, Respublika yoshlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash markazi, O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi, Markaziy bank, Adliya vazirligi, Davlat soliq qo‘mitasi, Xususiylashtirish, monopoliyadan chiqarish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining O‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi markazi hamda O‘zbekiston kasaba uyushmalari federatsiyasi kengashi hamkorligida tashkil etilgan tadbirda 120 yosh tadbirkor ishtirok etmoqda.
O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi o‘rinbosari vazifasini bajaruvchi N.Dadaxonova, “Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati markaziy kengashi raisi o‘rinbosari O‘.Shukurov va boshqalar Birinchi Prezidentimiz rahnamoligida kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish, buning uchun zarur sharoitlar yaratish, yosh tadbirkorlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash borasida amalga oshirilgan ishlar yuksak samaralar berayotganini ta’kidladi.
2016-yil 14-sentabrda imzolangan “Yoshlarga oid davlat siyosati to‘g‘risida”gi qonun mazkur yo‘nalishdagi ishlarni yangi bosqichga ko‘tardi.
"Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati yigit-qizlarda tadbirkorlik ko‘nikmalarini shakllantirish, ularning biznes g‘oyalarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida tijorat banklari bilan hamkorlikda qator loyihalarni amalga oshirmoqda. “Yosh tadbirkor – yurtga madadkor”, “Yosh tadbirkor – kelajakka poydevor”, “Mening biznes g‘oyam” kabi loyihalar yoshlarning biznes loyihalarini ro‘yobga chiqarishga xizmat qilmoqda.
Tadbirda soha mutaxassislari tomonidan yoshlar uchun biznesni tartibga soluvchi me’yoriy-huquqiy hujjatlar, kichik biznesning yuridik maqomini tanlash, tijorat banklarining kredit siyosati, biznes-reja tuzish talablari, kichik biznes texnologiyalarini topish, sotib olish va olib kelish shartlari bo‘yicha ma’lumotlar berildi.
– 2011-yilda "Hokim va yoshlar" uchrashuvida unumdorligi past yerlardan yuqori hosil olish bo‘yicha ishlab chiqqan rejamni taklif etdim, – deydi gulistonlik yosh fermer Sarvinoz Shokirova. – Taklifim ma’qul kelib, menga 53 gektar yer maydoni ajratildi. Besh yildan buyon bu yerda paxta, bug‘doy ekib, yuqori hosil olayapmiz. "Yilning eng faol yosh ayol fermeri" va "Tashabbus" ko‘rik-tanlovlarida g‘olib bo‘lganman. Biz, yoshlar uchun yaratilayotgan sharoit va ko‘rsatilayotgan g‘amxo‘rlikdan cheksiz minnatdormiz.
– O‘tgan yili "Qishloq qurilish bank"ning Ohangaron tumani filialidan 50 million so‘m kredit olib, issiqxona va qurilish tarmog‘ida keng foydalaniladigan poletilen plyonkalar ishlab chiqarishni boshladik, – deydi yosh tadbirkor Javlon Yoqubjonov. – Bankdan olgan qarzimni olti oyda, ya’ni muddatidan oldin to‘lab, bu yil yana 100 million kredit oldim. Ushbu mablag‘ni poletilen plyonkalarni qayta ishlovchi zamonaviy uskunalar sotib olishga sarfladim. Korxonada 5 nafar tengdoshim ish bilan band.
– Mamlakatimizda ishlab chiqarish, xizmat ko‘rsatish sohalariga zamonaviy texnika va texnologiyalarni jalb etishga katta e’tibor qaratilmoqda, – deydi qashqadaryolik yosh tadbirkor Ilhom Uzoqov. – Bu yo‘lda yosh tadbirkorlar uchun barcha sharoit yaratilayotgani bizni behad quvontirmoqda. 2015-yili "Mening biznes g‘oyam" tanlovining mamlakat bosqichida birinchi o‘rinni egallab, "Agrobank"ning Koson tumani filialidan 20 million kredit oldim. Bu mablag‘ni milliy shirinliklar – novvot, parvarda ishlab chiqarishni tashkil qilishga sarfladik. Forumda innovatsion texnologiyalar asosida yuqori sifatli mahsulotlar ishlab chiqarishni rivojlantirishga oid takliflarim bilan qatnashdim.
Forumda yosh tadbirkorlarning g‘oya va tashabbuslari taqdimotlari bo‘lib o‘tdi. Axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan samarali foydalanish, iste’mol tovarlari ishlab chiqarish, turizmni rivojlantirish, ijtimoiy sheriklik asosida yosh tadbirkorlarni ijtimoiy-iqtisodiy himoyalash, yoshlar tadbirkorligiga oid huquqiy-me’yoriy hujjatlarni yanada takomillashtirishga oid taklif va mulohazalar ekspertlar tomonidan ko‘rib chiqildi.
Forumda yoshlar tadbirkorligini moliyalashtirish, zamonaviy texnologiyalarni o‘zlashtirish, eksport-import operatsiyalarini rivojlantirish, yoshlar tadbirkorligiga oid soliq siyosati, yosh soliq to‘lovchilarning huquqiy madaniyatini oshirish, yosh tadbirkorlarga bo‘sh turgan bino va inshootlarni ajratish kabi masalalar yuzasidan fikr almashildi.

В столице стартовал бизнес-форум молодых предпринимателей
В Ташкенте состоялся бизнес-форум молодых предпринимателей “Актуальные вопросы развития молодежного предпринимательства”.
В мероприятии, организованном общественным движением молодежи “Камолот”, Республиканским центром поддержки молодежного предпринимательства, Торгово-промышленной палатой Узбекистана, Центральным банком, Министерством юстиции, Государственным налоговым комитетом, Государственным комитетом Республики Узбекистан по приватизации, демонополизации и развитию конкуренции, Центром среднего специального, профессионального образования Министерства высшего и среднего специального образования и Советом Федерации профсоюзов Узбекистана, приняли участие 120 молодых предпринимателей.
Исполняющая обязанности заместителя председателя Торгово-промышленной палаты Узбекистана Н.Дадахонова, заместитель председателя Центрального совета общественного движения молодежи “Камолот” У.Шукуров и другие отметили, что осуществленные под руководством Первого Президента нашей страны последовательные реформы по развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, созданию для этого необходимых условий, всесторонней поддержке молодых предпринимателей дают позитивные результаты.
Подписанный 14 сентября 2016 года Закон “О Государственной молодежной политике” способствует значительной активизации проводимой в этом направлении работы.
Общественное движение молодежи “Камолот” при сотрудничестве с коммерческими банками реализует ряд проектов по формированию у молодежи предпринимательских навыков, поддержке ее бизнес-идей. Проекты “Молодой предприниматель - опора страны”, “Молодой предприниматель – основа будущего”, “Моя бизнес-идея” способствуют реализации бизнес-инициатив молодых людей.
На мероприятии специалисты рассказали молодежи о нормативно-правовых актах по упорядочению бизнеса, выборе юридического статуса малого бизнеса, кредитной политике коммерческих банков, требованиях к составлению бизнес-плана, поиске, закупке и ввозу технологий для малого бизнеса.
– В 2011 году на встрече "Хоким и молодежь" представила разработанный план получения высокого урожая с малоплодородных земель, - говорит молодой фермер из Гулистана Сарвиноз Шокирова. – Мое предложение было одобрено, и мне выделили 53 гектара полей. На протяжении пяти лет выращиваем и получаем богатый урожай хлопка и зерна. Я стала победителем смотров-конкурсов "Активная молодая женщина-фермер года" и "Ташаббус". Молодежь безгранично благодарна за заботу и предоставляемые нам возможности.
– В прошлом году в Ахангаранском филиале "Кишлок курилиш банка" получил в кредит 50 миллионов сумов, наладил производство полиэтиленовой пленки, используемой в тепличном хозяйстве и сфере строительства, - говорит молодой предприниматель Жавлон Ёкубжонов. – Банковский кредит выплатил досрочно, в течение шести месяцев. В нынешнем году взял в кредит еще 100 миллионов сумов. Эти средства использовал на закупку современного оборудования по переработке полиэтиленовой пленки. На предприятии работают 5 моих ровесников.
– В нашей стране уделяется большое внимание внедрению современной техники и технологий в сферы производства и услуг, - говорит молодой предприниматель из Кашкадарьи Илхом Узоков. – Мы рады, что в этом направлении создаются все условия для молодых предпринимателей. В 2015 году занял первое место на республиканском конкурсе "Моя бизнес-идея" и в Касанском районном филиале "Агробанка" взял в кредит 20 миллионов сумов. Эти средства потратили на организацию производства национальных сладостей. На форуме выступил с предложением о развитии производства качественной продукции на основе инновационных технологий.
На форуме состоялись презентации идей и инициатив молодых предпринимателей. Эксперты познакомились с предложениями и идеями об эффективном использовании ИКТ, производстве товаров потребления, развитии туризма, социально-экономической защите молодых предпринимателей на основе социального партнерства, дальнейшем совершенствовании нормативно-правовых актов о молодежном предпринимательстве.
На форуме состоялся обмен мнениями по вопросам финансирования проектов молодых предпринимателей, освоения современных технологий, развития экспортно-импортных операций, касающейся молодежного предпринимательства налоговой политики, повышения правовой культуры молодых налогоплательщиков, выделении молодым предпринимателям свободных зданий и сооружений.