Savdo va sanoat bo‘yicha O‘zbekiston – Buyuk Britaniya kengashi majlisi o‘tkazildi
Poytaxtimizdagi Xalqaro hamkorlik markazida 17-noyabr kuni Savdo va sanoat bo‘yicha O‘zbekiston – Buyuk Britaniya kengashining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda ikki mamlakatning tashqi iqtisodiy aloqalar, neft-gaz, geologiya, savdo-sanoat, sarmoya, bank-moliya, energetika, qishloq xo‘jaligi, kimyo va oziq-ovqat sanoati, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik, aloqa va axborot texnologiyalari, fan-ta’lim, elektr texnikasi, sayyohlik, me’morlik, qurilish materiallari ishlab chiqarish, sug‘urta, farmatsevtika kabi sohalar uchun mas’ul vazirlik va idoralari, kompaniya va konsernlari rahbarlari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo vaziri, mazkur kengash hamraisi E.G‘aniyev, Savdo va sanoat bo‘yicha O‘zbekiston – Buyuk Britaniya kengashi hamraisi B.Hey va boshqalar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlar ko‘plab sohalar qatori savdo, iqtisodiyot, yengil sanoat, neft-gaz, oziq-ovqat sanoati, qurilish, sayyohlik, fan-ta’lim, qishloq xo‘jaligi kabi yo‘nalishlarda ham izchil rivojlanib borayotganini alohida ta’kidladi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlik, xususan mamlakatlarimiz ishbilarmonlari o‘rtasidagi aloqalarni kengaytirish maqsadida 1994-yili tashkil etilgan Savdo va sanoat bo‘yicha O‘zbekiston – Buyuk Britaniya kengashi majlislari muntazam o‘tkazib kelinmoqda. 2015-yil noyabr oyida Londonda bo‘lib o‘tgan yig‘ilish savdo, iqtisodiyot va sanoat sohalarida qator istiqbolli loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirish bo‘yicha kelishuvlarga erishish, o‘zaro hamkorlik aloqalarini yanada rivojlantirishga keng yo‘l ochdi.
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi muttasil oshib borayotir. 2015-yilda O‘zbekiston bilan Buyuk Britaniya o‘rtasida o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 105,7 million dollarni tashkil etdi. Kimyo va oziq-ovqat sanoati, farmatsevtika, to‘qimachilik, tog‘-kon sanoati, xizmat ko‘rsatish va savdo sohalarida hamkorlik izchil rivoj topmoqda.
O‘zbekiston bilan Buyuk Britaniya o‘rtasida imzolangan daromadlarning ikki tomonlama soliqqa tortilishiga yo‘l qo‘ymaslik, daromad va kapital soliqlarini to‘lashdan bosh tortishni bartaraf etishga, investitsiyalarni o‘zaro rag‘batlantirish va himoya qilishga, iqtisodiyot, ta’lim, fan va madaniyat hamda havo transporti aloqasi, sayyohlik sohalariga oid bitimlar o‘zaro hamkorlikni rivojlantirishda muhim huquqiy asos bo‘lib xizmat qilmoqda.
Anjumanda mehmonlarga mamlakatimiz iqtisodiyotining barcha tarmoqlarini muttasil rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ishlar, “Navoiy”, “Jizzax” va “Angren” erkin iqtisodiy zonalarida ish yuritish uchun yaratilgan imkoniyat va imtiyozlar, yuqori texnologiyalar sohasida olib borilayotgan islohotlar to‘g‘risida ma’lumot berildi. Ishtirokchilar ushbu majlis o‘zaro savdo-iqtisodiy hamkorlikka oid qator muhim masalalarni muhokama qilish uchun qulay imkoniyat bo‘lganini ta’kidladi.
– Buyuk Britaniya O‘zbekiston bilan hamkorlikni yanada faollashtirishdan manfaatdor, – dedi  Barbara Hey. – Mamlakatingiz boshqa sohalar kabi savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish borasida ulkan salohiyatga ega. Bu kabi tadbirlar Buyuk Britaniya kompaniyalariga O‘zbekiston bozori taklif etayotgan imkoniyatlar va keng ko‘lamli iqtisodiy islohotlar bilan yaqindan tanishish, foydali muloqot va uchrashuvlar o‘tkazish, o‘zaro tajriba almashish imkonini bermoqda.
Majlisda O‘zbekiston va Buyuk Britaniyaning iqtisodiy salohiyati va imkoniyatlari, ikki mamlakat o‘rtasida avtomobilsozlik, yoqilg‘i-energetika, tog‘-kon va kimyo sanoati, meva-sabzavot mahsulotlarini qayta ishlash, qurilish, elektr texnikasi, axborot texnologiyalari, chiqindilarni qayta ishlash va ta’lim kabi qator sohalardagi hamkorlikning bugungi ahvoli va istiqbollari, bu boradagi aloqalarni yanada kengaytirish va mustahkamlash omillari, kadrlar tayyorlash va mutaxassislar malakasini oshirish masalalari yuzasidan fikr almashildi. Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini yanada kengaytirishga, yuqori texnologiyali qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga kelishib olindi.
Shu kuni Xalqaro hamkorlik markazida kooperatsiya birjasi bo‘lib o‘tdi. Unda ikki mamlakatning neft-gaz, energetika, tog‘-kon, farmatsevtika, konsalting, audit, ta’lim va boshqa sohalarga ixtisoslashgan  o‘ttizdan ortiq firma va kompaniyalari vakillari ishtirok etdi.

18/11/2016 - 11:16 7928
В Международном бизнес-центре 17 ноября состоялось заседание Узбекско-Британского совета по торговле и промышленности.
В мероприятии приняли участие руководители министерств и ведомств, компаний и концернов двух стран, ответственных за такие сферы, как внешнеэкономические связи, нефтегазовая отрасль, геология, торгово-промышленная, инвестиционная, банковско-финансовая, энергетика, сельское хозяйство, химическая и пищевая промышленность, малый бизнес и частное предпринимательство, связь и информационные технологии, наука и образование, электротехника, туризм, архитектура, производство строительных материалов, страхование и фармацевтика.
Министр внешних экономических связей, инвестиций и торговли Республики Узбекистан, сопредседатель данного совета Э.Ганиев, сопредседатель Узбекско-Британского совета по торговле и промышленности Б.Хэй и другие особо отметили, что связи между Узбекистаном и Великобританией последовательно развиваются по всем направлениям, в том числе в сфере торговли, экономики, легкой промышленности, нефтегазовой, пищевой промышленности, строительства, туризма, науки и образования, сельского хозяйства.
Заседания Узбекско-Британского совета по торговле и промышленности, созданного в 1994 году в целях расширения торгово-экономического сотрудничества и связей между деловыми кругами двух стран, проводятся регулярно. На состоявшемся в ноябре 2015 года заседании совета в Лондоне были достигнуты договоренности о разработке и реализации ряда перспективных проектов в торговле, экономике и промышленности, что расширило возможности для дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества.
С каждым годом растет объем товарооборота между нашими странами. В 2015 году товарооборот между Узбекистаном и Великобританией составил 105,7 миллиона долларов. Последовательно развивается сотрудничество в химической и пищевой промышленности, фармацевтике, текстильной, горной промышленности, сфере оказания услуг и торговли.
Подписанные между Узбекистаном и Великобританией соглашения об избежании двойного налогообложения доходов и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал, взаимном стимулировании и защите инвестиций, о сотрудничестве в сферах экономики, образования, науки и культуры, воздушного транспорта, туризма являются важной правовой основой развития двустороннего сотрудничества.
На заседании гости были проинформированы о проводимой в нашей стране широкомасштабной работе по развитию всех отраслей экономики, созданных возможностях и льготах для ведения бизнеса в свободных экономических зонах «Навои», «Джизак» и «Ангрен», осуществляемых реформах в сфере высоких технологий. Участники форума отметили, что данное мероприятие стало удобной возможностью обсудить ряд важных вопросов торгово-экономического сотрудничества.
- Великобритания заинтересована в дальнейшей активизации партнерства с Узбекистаном, - отметила Барбара Хэй. - Ваша страна обладает большим потенциалом развития практически во всех сферах экономики. Подобные мероприятия позволяют британским компаниям ближе познакомиться с возможностями, которые предлагает рынок Узбекистана, осуществляемыми здесь широкомасштабными реформами, провести взаимовыгодные переговоры и встречи, обменяться опытом.
На заседании состоялся обмен мнениями об экономическом потенциале и возможностях Узбекистана и Великобритании, нынешнем состоянии и перспективах сотрудничества двух стран в сфере автомобилестроения, топливно-энергетической отрасли, горнодобывающей и химической промышленности, переработки плодоовощной продукции, строительства, электротехники, информационных технологий, переработки отходов, образования, подготовки кадров и повышения их квалификации. Достигнута договоренность о дальнейшем расширении объемов взаимного товарооборота между нашими странами, реализации совместных высокотехнологичных проектов.
В тот же день в Международном бизнес-центре состоялась кооперационная биржа. В ней приняли участие представители более тридцати фирм и компаний двух стран, специализирующих в таких сферах, как нефтегазовая, горно-металлургическая отрасль, энергетика, фармацевтика, консалтинг, аудит, образование и другие.