03/11/2016 - 16:30 24010
Mamlakatimiz to‘qimachilik sanoatini rivojlantirish va modernizatsiya qilishda amalga oshirilgan ishlar samaradorligi
Toshkent shahri, 2016-yil 3-noyabr
Iqtisodiyot vazirligida “Mamlakatimiz to‘qimachilik sanoatini rivojlantirish va modernizatsiya qilishda amalga oshirilgan ishlar samaradorligi” mavzusida ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirokida matbuot anjumani o‘tkazildi.
Unda quyidagi masalalar yoritildi:
to‘qimachilik sanoatining mamlakatimiz iqtisodiyotida tutgan o‘rni, bugungi holati va erishilgan natijalar;
to‘qimachilik sanoatini rivojlantirish va modernizatsiya qilish borasida qabul qilingan dasturlar, ularning natijalari;
tarmoqda faoliyat yuritayotgan korxonalar uchun taqdim etilgan imtiyozlardan foydalanish samaradorligi;
to‘qimachilik sanoatining istiqbollari va kelgusida amalga oshiriladigan vazifalar.
Mamlakatimizda qulay investitsiya muhiti yaratilishi, ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish va tayyor mahsulot ishlab chiqarishga alohida e'tibor qaratilishi natijasida to‘qimachilik va tikuv-trikotaj sanoati iqtisodiyotning yetakchi tarmoqlaridan biriga aylanib bormoqda.
Ayni paytda tarmoqda 2 500 dan ortiq korxona samarali faoliyat yuritib, ularda 100 mingdan ziyod kishi mehnat qilmoqda. Bu korxonalarda tayyor gazlama va matolar, xushbichim tikuvchilik va trikotaj mahsulotlari, zamonaviy choyshablar, gilam kabi tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgan.
So‘nggi 10 yil ichida tarmoqda yuqori o‘sish sur'atlari ta'minlanib, to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqarish 4,3 barobarga, mahsulotlar eksporti esa qariyb 4 barobarga o‘sdi.
Agarda mustaqillikning dastlabki yillarida butun tarmoqning eksport salohiyati bor-yo‘g‘i 7 million dollarga teng bo‘lgan bo‘lsa, ayni paytda yengil sanoat mahsulotlarining ekporti 1 milliard dollardan ziyodni tashkil etmoqda. Shuningdek, sohada ishlab chiqarilgan to‘qimachilik hamda tayyor kiyim-kechak mahsulotlari jahonning 60 dan ortiq davlatlariga eksport qilinmoqda. Jumladan, so‘nggi yillarda Braziliya, Chili, Xorvatiya, Nigeriya kabi mamlakatlarga ham ko‘plab turdagi yengil sanoat mahsulotlari eksporti yo‘lga qo‘yildi.
Bunday natijalarga erishishda barcha sohalarda bo‘lgani kabi, yengil sanoat tarmog‘ida ham keskin sifat o‘zgarishlarini ta'minlashga qaratilgan islohotlar olib borildi. Jumladan, umuman to‘xtab qolgan eski ip-yigiruv kombinatlari o‘rniga zamonaviy texnologiyalar bilan jihozlangan xorijiy va qo‘shma korxonalar tashkil etildi. Ko‘plab tarmoq korxonalari modernizatsiya qilindi, ularda jahon andozalari darajasidagi raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarila boshlandi.
Shuningdek, tarmoqda faoliyat ko‘rsatayotgan korxonalarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida berilgan imtiyoz va preferensiyalar ularning tashqi bozorda mustahkam o‘rniga ega bo‘lishiga imkon yaratdi.
Shu o‘rinda yana bir o‘ta muhim jihat - paxta tolasini chuqur qayta ishlashni yo‘lga qo‘yish orqali yurtimizda yengil sanoat tarmog‘ini yanada rivojlantirish bo‘yicha tegishli dasturlar ishlab chiqilayotganidir.
Chunki ular asosida mavjud quvvatlarni modernizatsiya qilish hamda yangi korxonalarni tashkil etishga qaratilgan ishlar tizimli amalga oshirilmoqda. Misol uchun, yurtimizda qabul qilingan 2015-2019-yillarda ishlab chiqarishni tarkibiy o‘zgartirish, modernizatsiya va diversifikatsiya qilish dasturi asosida to‘qimachilik sanoatida umumiy qiymati qariyb
1,0 milliard dollarga teng bo‘lgan 77 ta muhim loyiha amalga oshiriladi.
Hozirga qadar dasturga muvofiq, “Asaka Tekstil Prodakshn” korxonasida bo‘yalgan ip kalava, “Indorama Qo‘qon tekstil” qo‘shma korxonasida ip kalava ishlab chiqarishning 4-bosqichi, “Jizzax grant tekstil” korxonasida paypoq mahsulotlari ishlab chiqarish kabi yangi quvvatlar foydalanishga topshirildi, “Uzteks Toshkent” va “Xumo to‘qimachi” korxonalarini zamonaviy ilg‘or uskunalar bilan jihozlash orqali modernizatsiya qilish ishlari yakuniga yetkazildi.
Shu bilan birgalikda, 2017-2021-yillarda to‘qimachilik va tikuv-trikotaj sanoatini yanada rivojlantirish dasturi asosida kelgusi besh yilda umumiy qiymati 2,2 mlrd.dollardan ortiq bo‘lgan jami 140 ta loyiha amalga oshirilishi ko‘zda tutilmoqda.
Mazkur investitsiya loyihalari negizida, asosan aholi zich joylashgan hududlarda vertikal integratsiyalashgan, ya'ni qayta ishlashning 4 bosqichli tizimini joriy etish orqali tayyor mahsulotlar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan to‘qimachilik majmualari bunyod etiladi, mavjudlari esa zamonaviy texnologiyalarni jalb etgan holda modernizatsiya qilinadi va ularda 27 mingdan ortiq muqim ish o‘rinlari yaratiladi.
Dasturdagi loyihalarning foydalanishga topshirilishi natijasida 2021 yilga kelib respublikada ishlab chiqarilayotgan paxta tolasini to‘liq qayta ishlashga erishiladi. Shu bilan birga, to‘qimachilik va tikuv-trikotaj mahsulotlari ishlab chiqarish hajmining 2021 yilda 2016 yilga nisbatan 2,2 baravarga, jumladan, ip gazlama - 2,7 baravarga, tayyor trikotaj mato - 3 baravarga, tayyor tikuv-trikotaj mahsulotlari - 3,4 baravarga, paypoq mahsulotlari - 3,7 baravarga ortadi va mos ravishda ushbu davrda mahsulotlar eksportini 2 baravarga oshirish ko‘zda tutilmoqda.
Tarmoqda amalga oshirilayotgan ishlarning samaralari, o‘z navbatida, O‘zbekiston yengil sanoatini yangi rivojlanish bosqichiga olib chiqishga mustahkam zamin yaratadi.

03/11/2016 - 16:32 13295
В Министерстве экономики прошла пресс-конференция с участием представителей средств массовой информации на тему «Об эффективности проделанных работ по модернизации и развитию текстильной промышленности республики».
В ходе мероприятия освещены следующие вопросы:
роль текстильной промышленности в экономике республики, осуществляемые меры и достигнутые результаты;
принятые программы в части модернизации и развития текстильной промышленности, результаты их мониторинга;
эффективность использования предоставленных льгот предприятиям отрасли;
перспективные задачи развития текстильной промышленности.
В результате создания благоприятного инвестиционного климата, уделения особого внимания модернизации производства и выпуску готовой. конкурентоспособной продукции, текстильная промышленность становится одной из ведущих отраслей экономики страны.
В настоящее время в отрасли эффективно осуществляют свою деятельность свыше 2 500 предприятий, в которых трудится более 100 тысяч человек. На базе этих предприятий налажено производство такой готовой продукции, как готовые ткани и полотно, различные модели швейно-трикотажных изделий, продукция домашнего текстиля и ковровые изделия.
За последние 10 лет в текстильной сфере обеспечены высокие темпы роста. Так, производство текстильной продукции выросло в 4,3 раза, экспорт - в 4 раза, доля готовой продукции в структуре производства превысило 65 процентов.
Если экспортный потенциал всей отрасли в первые годы независимости составлял всего лишь 7 млн долларов США, то в настоящее время экспорт текстильной продукции составляет свыше 1 млрд долларов США. Также производимая готовая текстильная продукция экспортируется в более чем 60 стран мира, включая такие новые внешние рынки, как Бразилия, Чили, Хорватия, Нигерия.
В целях достижения таких результатов, как и в других отраслях, осуществлены соответствующие реформы, направленные на качественные изменения отрасли легкой промышленности. В том числе, вместо бездействующих прядильных комбинатов, обладающих изношенным, энергоемким оборудованием, созданы иностранные и совместные предприятия, оснащенные современным, передовым технологическим оборудованием. Большинство предприятий сферы текстильной промышленности модернизировано, на их базе начато производство конкурентоспособной, экспортоориентированной продукции, отвечающей наилучшим международным стандартам.
Льготы и преференции, предоставленные в целях поддержки предприятий легкой промышленности, дали им возможность занять устойчивое место на внешних рынках.
Еще одним важным моментом является разработка соответствующих программ по развитию текстильной отрасли путем глубокой переработки хлопкового волокна. Так, на их баз системно осуществляются работы, направленные на модернизацию и усовершенствование действующих мощностей, технологических процессов, создаются новые предприятия. Например, в рамках утвержденной программы по обеспечению структурных преобразований, модернизации и диверсификации производства на
2015-2019 годы реализуется 77 проектов общей стоимостью около 1,0 млрд долларов США.
До сегодняшнего дня, в рамках указанной программы введены в эксплуатацию такие новые мощности, как производство крашенной пряжи на базе “Асака Текстиль Продакшн”, компактной пряжи (“Индорама Кукон текстиль” (4-этап), чулочно-носочных изделий (“Жиззах грант текстиль”). Завершена модернизация с оснащением передовыми технологиями предприятий “Узтекс Тошкент” и “Хумо тўқимачи”.
Вместе с тем, в рамках программы по дальнейшему развитию текстильной и швейно-трикотажной промышленности на 2017-2021 годы планируется реализация 140 проектов с привлечением инвестиций свыше
2,2 млрд долларов США.
По итогам реализации данных инвестиционных проектов будут созданы текстильные комплексы, специализированные на производстве готовой продукции путем внедрения вертикально-интегрированной, 4-х стадийной схеме переработки базового сырья, особенно в густонаселенных регионах, будут созданы свыше 27 тысяч новых рабочих мест.
В результате введения в эксплуатацию проектов пятилетней программы, в 2021 году будет достигнута полная переработка хлопкового волокна, производимого в республике. В то же время, к 2021 году будет увеличена объемы производства текстильной и швейно-трикотажной продукции в
2,2 раза по сравнению 2016 годом, в том числе готовый ткани – 2,7 раза, трикотажное полотна – 3 раза, швейно-трикотажные изделия – 3,4 раза, чулочно-носочные изделия – 3,7 раза. Предусматривается рост экспорта продукции в 2 раза.
Результаты работ, проводимых в отрасли, в свою очередь создадут прочный фундамент для перехода текстильной промышленности Узбекистана на новый, передовой уровень развития.