Poytaxtimizda X Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasi davom etmoqda
Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning 2007-yil 12-noyabrdagi «Ichki tarmoq va tarmoqlararo sanoat kooperatsiyasini yanada kuchaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi farmoni, 2013-yil 29-yanvardagi «Mamlakatimizda ishlab chiqarilgan mahsulotlarning raqobatdoshliligini yanada oshirish va tovarlarni respublikaga noqonuniy olib kirishga qarshi kurashni kuchaytirish to‘g‘risida»gi qarori va Vazirlar Mahkamasining 2016-yil 3-martdagi «2016-yilda Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasini tashkil etish va o‘tkazish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qaroriga asosan tashkil etilgan ushbu tadbir korxona, tashkilot va muassasalar, tadbirkorlik subyektlari o‘rtasida o‘zaro hamkorlikni mustahkamlash va ishlab chiqarishni kengaytirishda muhim omil bo‘layotir.
Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasida mamlakatimizning barcha tarmoqlari va yetakchi korxonalari ishtirok etmoqda.
– Mamlakatimizdagi yetakchi sanoat korxonalari, yakka tartibdagi tadbirkorlar bilan mahsulot yetkazib berish bo‘yicha 130 dan ortiq shartnoma imzoladik, – deydi «O‘zmetkombinat» aksiyadorlik jamiyati savdo-sotiq bo‘limi menejeri Anvar Mamatqulov. – Shuningdek, o‘zimizga kerakli mahsulotlarni xarid qilish yuzasidan ham 300 milliard so‘mlikdan ortiq kelishuvlarga erishdik. Ushbu tadbir hamkorlar va xaridorlarni izlab topish, kerakli xomashyo va tovarlar bozorini o‘rganish, Mahalliylashtirish dasturida belgilangan vazifalarni bajarishda qo‘l kelmoqda. Buning natijasida ishlab chiqarish rivojlanmoqda, xilma-xil, yangi zamonaviy mahsulotlarni o‘zlashtirish, bozorlarimizni sifatli mollar bilan to‘ldirishga erishilmoqda.
Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasida «O‘zfarmsanoat» davlat aksiyadorlik konserni tizimidagi korxonalar ham faol ishtirok etayotir. Hozirgi kunda konsern tizimida 54 ishlab chiqarish korxonasi va 3 ilmiy-tadqiqot muassasasi faoliyat ko‘rsatmoqda. Ushbu korxonalarda joriy yilning birinchi yarmida 528 milliard so‘mlikdan ortiq dori vositalari, tibbiyot buyumlari, yordamchi materiallar va boshqa mahsulotlar ishlab chiqarildi.
Investitsiya loyihalari doirasida yangi dorilar ishlab chiqarishni o‘zlashtirish, ishlab chiqarish jarayonini zamonaviylashtirish bo‘yicha izchil ishlar olib borilmoqda. Xalqaro sanoat yarmarkasida farmatsevtika korxonalarining ushbu salohiyati keng namoyish etilishi barobarida, ichki bozordan xomashyo sotib olish bo‘yicha 66 milliard so‘mlikdan ortiq 44 shartnoma imzolandi. Xususan, shisha idishlar yasashda foydalaniladigan kalsiylashtirilgan soda va substansiyalar xarid qilish, poligrafiya korxonalari bilan dori-darmonni qadoqlash uchun qog‘oz qutilar va ularga yorliqlar tayyorlash bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Mamlakatimiz farmatsevtika korxonalarida ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar xalqaro sifat standartlari bilan kafolatlangan. Ular sifati va samaradorligi jihatidan xorijnikidan qolishmaydi, narxi ancha arzon. Ushbu shifo vositalariga xorijda ham ehtiyoj yuqori. Tadbirda bir qator xorijiy davlatlar bilan dori-darmon yetkazib berish bo‘yicha 24 shartnoma imzolangani buning isbotidir.
Mazkur tadbir barcha tarmoq va sohalar vakillari, korxona va tashkilotlar uchun ana shunday foydali kelishuvlarga erishish, hamkorlik istiqbollarini belgilashda katta imkoniyat yaratmoqda. Unda nafaqat yirik, balki kichik korxonalar, xususiy tadbirkorlar ham o‘z mahsulotini iste’molchilarga keng targ‘ib etish, savdo-sotiq aloqalarini rivojlantirish bo‘yicha hamkorlar izlab topishga erishmoqda. Poytaxtimizning Olmazor tumanida faoliyat yuritayotgan «Bekshod invest servis» kichik korxonasi faoliyati bunga misoldir.
– Qurilish sohasida qo‘llaniladigan yuk ko‘targichlarning bir necha turini ishlab chiqaramiz, – deydi korxona direktori Erkin Shodiyev. – Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasi faoliyatimizni kengaytirish uchun qulay imkoniyat yaratmoqda. Tadbir doirasida qariyb 100 million so‘mlik 10 dan ortiq shartnoma imzoladik. Bu shartnomalarni o‘z vaqtida bajarish uchun sharoitimiz yetarli. Malakali mutaxassislar ishlaydigan kichik korxonamiz zamonaviy texnologiyalar bilan jihozlangan. Joriy yilning o‘tgan davrida 700 million so‘mlikdan ortiq mahsulot ishlab chiqardik va sotdik. Kelgusida faoliyatimizni yanada kengaytirish, import o‘rnini bosadigan yangi mahsulotlar ishlab chiqarishni o‘zlashtirishni rejalashtirganmiz.
Xalqaro sanoat yarmarkasining yengil sanoat mahsulotlari bo‘limi stendlarida korxona va tashkilotlar, tadbirkorlarning mahsulotlari keng namoyish etilayotgani, to‘g‘ridan-to‘g‘ri savdo-sotiq amalga oshirilayotgani barobarida, mahsulot ishlab chiqarish va yetkazib berish bo‘yicha shartnomalar ham imzolanmoqda.
– Oilaviy korxonamiz tashkil etilganiga o‘n yildan oshdi, – deydi poytaxtimizning Chilonzor tumanidagi «Daromad Munira Fayz tekstil» mas’uliyati cheklangan jamiyati savdo menejeri Nurislom Baytullayev. – Turli soha xodimlari uchun o‘nga yaqin turdagi ish kiyimlari ishlab chiqarmoqdamiz. Mamlakatimizdagi yetakchi korxona va tashkilotlar bilan mahsulot yetkazib berish bo‘yicha hamkorligimiz rivojlanmoqda. Ushbu yarmarka ham foydali kelishuvlarga boy bo‘ldi. Hozirgacha 50 million so‘mlikdan ortiq shartnomalar imzoladik. Tadbirkorlarga o‘z salohiyatini namoyish etish uchun ana shunday qulay imkoniyatlar yaratilayotganidan xursandmiz.

Хорошая возможность найти партнеров и покупателей
Этот форум, проводимый в соответствии с Указом Первого Президента нашей страны «О мерах по дальнейшему усилению внутриотраслевой и межотраслевой кооперации» от 12 ноября 2007 года, постановлением «О мерах по дальнейшему повышению конкурентоспособности отечественной продукции и усилению борьбы с незаконным ввозом товаров» от 29 января 2013 года и постановлением Кабинета Министров «О мерах по организации и проведению Международной промышленной ярмарки и Кооперационной биржи в 2016 году» от 3 марта 2016 года, способствует укреплению сотрудничества между предприятиями, организациями, учреждениями и субъектами предпринимательства, расширению производства.
На Международной промышленной ярмарке и Кооперационной бирже представлены все отрасли и ведущие предприятия нашей страны.
- Мы заключили с местными промышленными предприятиями, индивидуальными предпринимателями более 130 договоров на поставку продукции, - говорит менеджер отдела продаж акционерного общества «Узметкомбинат» Анвар Маматкулов. - Кроме того, достигли договоренностей о закупке необходимой нам продукции более чем на 300 миллиардов сумов. Данное мероприятие помогает нам найти партнеров и покупателей, изучить рынок сырья и товаров, эффективно выполнять задачи Программы локализации. В результате развивается производство, осваивается выпуск новой современной продукции, рынок насыщается качественными товарами.
В Международной промышленной ярмарке и Кооперационной бирже активно участвуют и предприятия системы государственного акционерного концерна «Узфармсаноат». Сегодня в составе концерна действуют 54 производственных предприятия и 3 научно-исследовательских учреждения. В первой половине текущего года ими произведены лекарственные средства, изделия медицинского назначения, расходные материалы и другая продукция более чем на 528 миллиардов сумов.
В рамках инвестиционных программ осуществляется последовательная работа по освоению выпуска новых лекарств, модернизации производства. Фармацевтические предприятия, участвующие в Международной промышленной ярмарке, помимо демонстрации своего потенциала заключили 44 контракта по закупке местного сырья на 66 миллиардов сумов. В частности, достигнуты соглашения о закупке кальцинированной соды и субстанций для изготовления стеклянной тары, полиграфическим предприятиям заказаны бумажные упаковки и этикетки для фасовки лекарств.
Продукция отечественных фармацевтических предприятий соответствует международным стандартам качества. По эффективности и качеству она не уступает зарубежным аналогам, а стоит намного дешевле. Эти лекарства пользуются высоким спросом и за рубежом, о чем свидетельствуют заключенные в ходе мероприятия 24 контракта на поставку лекарств в ряд зарубежных стран.
Ярмарка и биржа предоставляют представителям отраслей и сфер экономики, субъектам предпринимательства возможность заключить взаимовыгодные договоры и определить перспективы сотрудничества. Не только крупные, но и малые предприятия, частные предприниматели могут широко продемонстрировать потребителям свою продукцию и развивать торговые связи. В их числе – малое предприятие «Бекшод инвест сервис», действующее в Алмазарском районе столицы.
- Мы производим несколько видов грузоподъемников, - говорит директор предприятия Эркин Шодиев. - Международная промышленная ярмарка и Кооперационная биржа помогают нам расширить свою деятельность. В рамках мероприятия мы подписали более 10 договоров почти на 100 миллионов сумов. На нашем предприятии трудятся квалифицированные специалисты, оно оснащено современным оборудованием. С начала текущего года мы произвели и реализовали продукцию более чем на 700 миллионов сумов. В будущем планируем освоить выпуск новой импортозамещающей продукции.
Широкий ассортимент продукции представлен также на стендах секции легкой промышленности, где участники устанавливают прямые торговые контакты, заключают договоры на производство и поставку продукции.
- Наше семейное предприятие работает уже более десяти лет, - говорит торговый менеджер ООО «Даромад Мунира Файз текстил» Чиланзарского района столицы Нурислом Байтуллаев. - Изготавливаем около десяти видов рабочей спецодежды. Развивается сотрудничество с ведущими предприятиями и организациями нашей страны. Эта ярмарка дала возможность заключить множество выгодных соглашений. Уже подписали контракты более чем на 50 миллионов сумов. Мы рады, что имеются такие удобства для того, чтобы предприниматели демонстрировали свой потенциал.