12/10/2016 - 10:26 9792
Bu borada Respublika tovar-xomashyo birjasi tomonidan izchil ishlar olib borilmoqda. Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari elektron shakldagi korporativ xaridlar tizimiga keng jalb qilinayotir. Bu raqobatni rivojlantirib, tovarlar narxlarining oshkoraligini ta’minlash va optimallashtirishga yo‘l ochmoqda.
2011-yildan buyon mazkur birjada davlat xaridlarining elektron tizimi joriy etilgan. Bu boshlang‘ich narxlarni pasaytirish bo‘yicha elektron auksion savdolar o‘tkazilishi, davlat byudjeti mablag‘laridan samarali foydalanish va kichik biznes subyektlarining davlat buyurtmalaridagi ishtirokini kengaytirishga imkoniyat yaratdi.
Bunda Birinchi Prezidentimiz Islom Karimovning 2011-yil 7-fevraldagi “Davlat xaridlari tizimini maqbullashtirish va ularga kichik biznes subyektlarini jalb etishni kengaytirish to‘g‘risida”gi qarori muhim dasturilamal bo‘ldi.
Elektron xaridlar tizimi davlat va korporativ xaridlar savdo platformalaridan iborat bo‘lib, ular boshlang‘ich narxlarni pasaytirishga qaratilgan elektron auksion savdolar shaklida amalga oshiriladi. Davlat xaridlarini amalga oshirishning barcha bosqichlari, ya’ni tovarlarni sotib olish to‘g‘risidagi e’lonni berishdan tortib, to tovarni yetkazib beruvchini aniqlashgacha bo‘lgan barcha jarayonlar elektron shaklga o‘tkazilgani xaridlarni amalga oshirish jarayoni va ularning natijalariga inson omilining ta’sir etishini imkon qadar chekladi.
Hozirgi kunda birja orqali oziq-ovqat, kiyim-kechak, choyshablar, mebel, komputer texnikasi singari bir necha turdagi mahsulotlarni elektron tizim orqali sotish va sotib olish imkoniyati yaratilgan.
Ayni paytda birjaning elektron kimoshdi savdo tizimida 25 mingdan ortiq buyurtmachi va 44 mingdan ziyod yetkazib beruvchi ro‘yxatdan o‘tgan. Yetkazib beruvchilarning 98,6 foizi kichik biznes subyektlaridir.
Joriy yilning o‘tgan davrida birja orqali amalga oshirilgan davlat xaridlarining hajmi to‘rt yuz milliard so‘mga yaqinlashdi. Byudjet mablag‘larining tejalishi 83,7 milliard so‘mga yetdi.
– Davlat xaridlari tizimi muntazam ravishda takomillashtirilmoqda, – deydi Respublika tovar-xomashyo birjasi kichik biznes subyektlari mahsulotlarini qo‘llab-quvvatlash markazi mutaxassisi Murod Zokirov. – Davlat va korporativ xaridlarning ochiqligi va raqobatdoshligini oshirish choralari ko‘rilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2016-yil 27-iyuldagi “O‘zbekiston Respublika tovar-xomashyo birjasi” aksiyadorlik jamiyatining maxsus axborot portali hamda davlat va korporativ xaridlarni amalga oshirish jarayonlarini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori bu borada muhim ahamiyat kasb etdi. Shu asosda davlat va korporativ xaridlar to‘g‘risidagi ma’lumotlar birjaning maxsus axborot portaliga joylashtirilmasa, ularni o‘tkazish usulidan qat’i nazar, xarid bo‘yicha shartnoma tuzishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Birja axborot portalida majburiy tarzda xaridlar to‘g‘risidagi e’lonlar, ularning reja-jadvallari, davlat va korporativ xaridlarning natijalari, statistik ko‘rsatkichlar va bir qator boshqa ma’lumotlar joylashtirilgan. Portaldan agentlar, kafolatlovchi va nohalol yetkazib beruvchilar ro‘yxatlari, birja tovarlari uchun o‘rtacha narxlar ham joylashtirilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti vazifasini bajaruvchi Shavkat Mirziyoyev 2016-yil 5-oktabrda imzolagan “Tadbirkorlik faoliyatining jadal rivojlanishini ta’minlashga, xususiy mulkni har tomonlama himoya qilishga va ishbilarmonlik muhitini sifat jihatidan yaxshilashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi farmonida “Elektron hukumat” tizimini joriy etish doirasida davlat organlari faoliyatida axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini jadal rivojlantirish, tadbirkorlik subyektlarining vakolatli organlar bilan o‘zaro hamkorligining bevosita muloqot qilmaydigan shakllarini kengaytirish bo‘yicha kompleks tadbirlarni amalga oshirish vazifasi qo‘yilgan. Bu elektron muloqot doirasi kengayishi, tadbirkorlarga yanada keng imkoniyatlar yaratilishiga yo‘l ochadi.
– Mamlakatimizda tadbirkorlar uchun yaratilgan qulay sharoit va imkoniyatlar faoliyatimizni yanada kengaytirishda muhim omil bo‘lmoqda, – deydi “Magnitik group” mas’uliyati cheklangan jamiyati rahbari Suhrob Rasulov. – Firmamiz orqali hisoblagich va komputer texnikalarini tashkilotlarga yetkazib bermoqdamiz. Avvallari bozorda maxsus do‘kon ochib savdo qilgan bo‘lsak, hozirgi kunda mahsulotlarni elektron savdo orqali amalga oshiryapmiz. Bunda bizga Respublika tovar-xomashyo birjasi har jihatdan ko‘maklashmoqda. Elektron savdo tizimida savdo qilish mamlakatimizning turli hududlarida mahsulotlarimizni masofadan turib sotish imkonini bermoqda. Bu vaqtimizni tejashga, sarf-xarajatlarni keskin kamaytirishga yordam bermoqda.
Bir so‘z bilan aytganda, elektron savdolar sohasida olib borilayotgan ishlar kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlariga qulayliklar yaratmoqda. Bu ularning samarali faoliyat yuritishiga, iqtisodiyotimizdagi o‘rni va ulushi yanada mustahkamlanishiga zamin yaratayotir.

Электронные закупки – удобно и эффективно
В нашей стране из года в год совершенствуется система по созданию оптимальных условий для субъектов предпринимательства. С этой точки зрения внедрение информационно-коммуникационных технологий в систему государственных закупок создает для предпринимателей больше удобств.
В этом направлении последовательная работа проводится Республиканской товарно-сырьевой биржей. Субъекты малого бизнеса и частного предпринимательства широко привлекаются в систему корпоративных закупок в электронной форме. Это позволяет развивать конкуренцию, способствует обеспечению открытости цен на товары и их оптимизации.
С 2011 года на бирже внедрена электронная система государственных закупок. Это создает возможности для проведения электронных аукционных торгов по снижению стартовых цен, эффективного использования средств государственного бюджета и расширения участия субъектов малого бизнеса в выполнении государственных заказов.
При этом важным руководством к действию является постановление Первого Президента нашей страны Ислама Каримова “Об оптимизации системы государственных закупок и расширении привлечения к ним субъектов малого бизнеса” от 7 февраля 2011 года.
Система электронных закупок состоит из торговых платформ государственных и корпоративных закупок, которые реализуются в форме электронных аукционных торгов, направленных на снижение первоначальных цен. Перевод всех этапов государственных закупок, начиная от объявления о приобретении товаров и до определения поставщика товаров, на электронный формат сокращает влияние человеческого фактора на конечный результат.
В настоящее время создана возможность приобретения и реализации через биржу продовольственных товаров, одежды, постельного белья, мебели, компьютерной техники и другой продукции.
Сейчас в системе электронных торгов биржи зарегистрированы более 25 тысяч заказчиков и более 44 тысяч поставщиков. 98,6 процента поставщиков являются субъектами малого бизнеса и частного предпринимательства.
За истекший период текущего года объем государственных закупок, осуществленных через биржу, составил около четырехсот миллиардов сумов, экономия бюджетных средств - 83,7 миллиарда сумов.
– Система государственных закупок постоянно совершенствуется, - говорит специалист центра по поддержке продукции субъектов малого бизнеса Республиканской товарно-сырьевой биржи Мурод Зокиров. – Принимаются меры по повышению открытости и конкурентоспособности государственных и корпоративных закупок.
Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан “О мерах по дальнейшему совершенствованию специального информационного портала Акционерного общества “Товарно-сырьевая биржа Республики Узбекистан” и процессов осуществления государственных и корпоративных закупок” от 27 июля 2016 года имеет важное значение.
На информационном портале биржи размещаются объявления об обязательных закупках, их планах-графиках, результатах государственных и корпоративных закупок, статистические данные и ряд других сведений. Здесь также содержатся сведения об агентах, поручителях и список недобросовестных поставщиков, средние цены на биржевые товары.
В указе исполняющего обязанности Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева “О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата” от 5 октября 2016 года в рамках внедрения системы «Электронное правительство» поставлена задача по реализации комплекса мер ускоренного развития информационно-коммуникационных технологий в деятельности государственных органов, расширению бесконтактных форм взаимодействия субъектов предпринимательства с уполномоченными органами. Это будет способствовать расширению круга электронного общения, созданию широких возможностей для предпринимателей.
– Созданные в нашей стране условия и возможности для предпринимателей являются важным фактором дальнейшего расширения нашей деятельности, – говорит руководитель ООО “Magnitik group” Сухроб Расулов. – Наша фирма поставляет организациям счетчики и компьютерную технику. Раньше мы реализовали товары через магазины на рынках. В настоящее время реализуем через электронные торги на Республиканской товарно-сырьевой бирже. Торговля через электронную систему позволяет продавать наши товары в различные регионы дистанционно, что экономит наше время и расходы.
В целом проводимая работа в сфере электронных торгов создает удобства для субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства. Способствует их эффективной деятельности, расширению роли и укреплению позиции в экономике нашей страны.