Kooperatsiyada mahalliylashtirish kengaymoqda
Shu yilning 24-31-oktabr kunlari mamlakatimizda X Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasi bo‘lib o‘tadi.
Mazkur tadbirlarga tayyorgarlik ishlariga bag‘ishlangan brifingda Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasi direksiyasining direktori vazifasini bajaruvchi R.Keldiyorov bu yilgi yarmarka va birjada mamlakatimiz ishlab chiqaruvchilari va iste’molchilari, shuningdek, xorijiy kompaniyalarga ko‘plab yangiliklar taqdim etilishini ta’kidladi.
Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasini o‘tkazishdan asosiy maqsad xo‘jalik yurituvchi subyektlarga ishlab chiqarishni optimallashtirish, ichki tarmoq va tarmoqlararo kooperatsiyani mustahkamlash hamda rivojlantirish, yurtimizda ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar haqida ma’lumotlar berish, yangi hamkorlar topish, mahsulotlarni yetkazib berish, jumladan, eksport qilish bo‘yicha shartnomalar tuzishga ko‘maklashishdan iboratdir.
O‘zbekistoning Birinchi Prezidenti Islom Karimovning 2007-yil 12-noyabrdagi «Ichki tarmoq va tarmoqlararo sanoat kooperatsiyasini yanada kuchaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi farmoni, 2013-yil 29-yanvardagi «Mamlakatimizda ishlab chiqarilgan mahsulotlarning raqobatdoshliligini yanada oshirish va tovarlarni respublikaga noqonuniy olib kirishga qarshi kurashni kuchaytirish to‘g‘risida»gi qarori va Vazirlar Mahkamasining 2016-yil 3-martdagi «2016-yilda Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasini tashkil etish va o‘tkazish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qaroriga binoan mazkur tadbir an’anaviy o‘tkazib kelinmoqda.
Ayni vaqtda ishlab chiqarishni mahalliylashtirishni chuqurlashtirish, tarmoqlararo sanoat kooperatsiyasini kengaytirish iqtisodiy taraqqiyot va iqtisodiyotni isloh etishning muhim omilidir. Mamlakatimiz sanoat ishlab chiqarishi hajmida mahalliylashtirilgan mahsulotlar ko‘rsatkichlarining izchil sur’atlarda o‘sayotgani buning yorqin tasdig‘idir.
Avvalgi xalqaro sanoat yarmarkalari va kooperatsiya birjalari natijalari mamlakatimiz korxonalari va xorijiy sheriklarning sanoat kooperatsiyasi, tovarlar yetkazib berish va xarid qilish borasida hamkorlik o‘rnatish va rivojlantirish, yangi turdagi mahsulotlarni o‘zlashtirish va ishlab chiqarishni tashkil etishga qiziqishi yil sayin ortib borayotganini ko‘rsatmoqda. Chunonchi, 2007-yilda tadbirda 224 korxona o‘z mahsulotlarini taqdim etgan bo‘lsa, 2015-yilda ularning soni ikki mingdan, mahsulotlar turi esa yigirma ikki mingdan oshdi.
Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasida mamlakatimizning 2 ming 200 dan ortiq korxona, kompaniya, tashkilot va kichik biznes subyekti o‘z mahsulotlari bilan ishtirok etadi. Ular mashinasozlik, avtomobilsozlik, elektrotexnika, qurilish, metallurgiya, kimyo, neft-gaz, oziq-ovqat va yengil sanoat, farmatsevtika kabi sohalarga doir 24 ming turdan ortiq tayyor mahsulot, butlovchi buyum va materiallarni namoyish qiladi.
Mazkur forum doirasida mamlakatimizning yetakchi sanoat korxonalari o‘z taqdimotlarini o‘tkazadi. Ishtirokchilar Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasi direksiyasi tomonidan har yili nashr etilayotgan O‘zbekiston sanoat mahsulotlari katalogi yordamida ishlab chiqarilayotgan tovarlar va ko‘rsatilayotgan xizmatlar, shuningdek, import qilinayotgan mahsulotlar bilan tanishish imkoniga ega bo‘ladi. Mazkur katalogning elektron shakli bilan www.cooper.uz saytida tanishish va unda korxonani ro‘yxatdan o‘tkazish mumkin.
Poytaxtimizda 24-31-oktabr kunlari bo‘lib o‘tadigan navbatdagi forum sanoatchilar uchun muhim voqeadir. Zero, Xalqaro sanoat yarmarkasi va Kooperatsiya birjasi ishlab chiqaruvchilar va iste’molchilarning o‘zaro samarali hamkorlik mexanizmlarini mustahkamlab, ishtirokchilar va tashrif buyuruvchilarga korxonalar taqdimotlari, ularning texnik va texnologik imkoniyatlari, yutuqlari bilan tanishish, o‘zaro tajriba almashish imkonini beradi.

Укрепляется кооперация, расширяется локализация
24-31 октября текущего года в стране пройдут X Международная промышленная ярмарка и Кооперационная биржа.
На брифинге, посвященном подготовке к данным мероприятиям, исполняющий обязанности директора дирекции Международной промышленной ярмарки и Кооперационной биржи Р.Келдиёров отметил, что на предстоящих в этом году ярмарке и бирже будет представлено много новшеств.
Основная цель проведения Международной промышленной ярмарки и Кооперационной биржи заключается в оптимизации производства для хозяйствующих субъектов, укреплении и развитии внутриотраслевой и межотраслевой кооперации, предоставлении информации об отечественной продукции, содействии поиску новых партнеров, составлению договоров по поставке продукции, в том числе на экспорт.
Этот промышленный форум традиционно проводится в соответствии с Указом Первого Президента Узбекистана Ислама Каримова “О мерах по дальнейшему усилению внутриотраслевой и межотраслевой промышленной кооперации” от 12 ноября 2007 года, постановлением “О мерах по дальнейшему повышению конкурентоспособности отечественной продукции и усилению борьбы с незаконным ввозом товаров” от 29 января 2013 года и постановлением Кабинета Министров от 3 марта 2016 года “О мерах по организации и проведению Международной промышленной ярмарки и Кооперационной биржи в 2016 году”.
Углубление локализации производства, расширение межотраслевой промышленной кооперации являются важным фактором экономического развития и реформирования экономики. Ярким тому подтверждением служит устойчивый рост объемов локализованной продукции в структуре отечественного промышленного производства.
Результаты предыдущих международных промышленных ярмарок и кооперационных бирж демонстрируют возрастающий с каждым годом интерес предприятий нашей страны и зарубежных партнеров к установлению и развитию промышленной кооперации, системы поставки и закупки товаров, организации освоения и производства новых видов продукции. Так, на ярмарке и кооперационной бирже в 2007 году свою продукцию представляли 224 предприятия, а в 2015 году их число превысило две тысячи, они представили более 22 тысяч видов продукции.
В Международной промышленной ярмарке и Кооперационной бирже примут участие свыше 2200 отечественных предприятий, компаний, организаций и субъектов малого бизнеса. Они представят более 24 тысяч видов готовой продукции, комплектующих изделий и материалов в сфере машиностроения, автомобилестроения, электротехники, строительства, металлургии, химической, нефтегазовой, пищевой и легкой промышленности, фармацевтики.
В рамках форума ведущие промышленные предприятия страны проведут свои презентации. Участники будут иметь возможность ознакомиться с представленными в ежегодно издаваемом дирекцией Международной промышленной ярмарки и Кооперационной биржи каталоге промышленной продукции Узбекистана товарами и услугами, а также импортируемой продукцией. С электронной версией данного каталога можно ознакомиться на сайте www.cooper.uz и зарегистрировать на нем предприятие.
Предстоящий в столице 24-31 октября очередной форум является важным событием для промышленников. Международная промышленная ярмарка и Кооперационная биржа послужат укреплению механизмов эффективного сотрудничества производителей и потребителей, ознакомлению участников и посетителей с деятельностью предприятий, их техническими и технологическими возможностями, успехами, взаимному обмену опытом.