Mamlakatimizda joriy yilda 484 milliard so‘mlik charmpoyabzal mahsulotlari ishlab chiqariladi
Milliy matbuot markazida “O‘zbekcharmpoyabzali” uyushmasi tomonidan mamlakatimizda charmpoyabzal sohasini rivojlantirish yuzasidan amalga oshirilgan ishlar va ularning samaralariga bag‘ishlangan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi.
“O‘zbekcharmpoyabzali” uyushmasi boshqaruvi raisi o‘rinbosari Sh.Sheraliyev va boshqalar Prezidentimiz Islom Karimov rahnamoligida charmpoyabzal, charm-attorlik mahsulotlarini ishlab chiqarishni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan chora-tadbirlar istiqlol yillarida mamlakatimizda xomashyo resurslarini chuqur qayta ishlashga yo‘naltirilgan mazkur sanoat tarmog‘ining izchil rivojlanishida muhim omil bo‘layotganini ta’kidladi.
Bugungi kunda mamlakatimizda qariyb 770 ishlab chiqarish korxonasi ushbu yo‘nalishda faoliyat ko‘rsatmoqda. Ular tomonidan teri xomashyosi qayta ishlanib, qo‘shimcha qiymatga ega poyabzal va ularning tagliklari, charm-attorlik mahsulotlari ishlab chiqarilmoqda.
2000-yilda 8 milliard so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilgan bo‘lsa, joriy yilda bu ko‘rsatkichni 484 milliard so‘mga yetkazish ko‘zda tutilgan. 2000-yilda yillik poyabzal ishlab chiqarish hajmi bir million besh ming juftni tashkil qilgan bo‘lsa, joriy yilda mamlakatimiz ishlab chiqaruvchilari ushbu raqamni 8 million 800 ming juftga yetkazishni rejalashtirgan.
Har yili soha korxonalari tomonidan 500 dan ortiq poyabzal, 100 dan ziyod charm-attorlik, 50 ga yaqin yangi modeldagi charm mahsulotlari yaratilib, ishlab chiqarishga joriy qilinmoqda.
Mahalliylashtirish dasturi doirasida sanoat korxonalari hamda ta’lim muassasalari bilan hamkorlikda sohaga import qilinayotgan sakson turdan ziyod xomashyo, material hamda tayyor mahsulotlar mahalliy xomashyo hisobiga ishlab chiqarilishi yo‘lga qo‘yildi. Bu yiliga 34-40 million dollarlik mablag‘ni tejab qolish imkonini bermoqda.
Eksport geografiyasi kengayib, hozirgi vaqtda tarmoq mahsulotlari Italiya, Janubiy Koreya, Turkiya, Xitoy, Pokiston, Hindiston, Rossiya, Qozog‘iston singari o‘ndan ziyod mamlakatga eksport qilinmoqda. Joriy yilning oxirigacha eksport hajmini qariyb 200 million dollarga yetkazish ko‘zda tutilgan.
– 2016-2020-yillarda tarmoqda 82 investitsiya loyihasini amalga oshirish rejalashtirilgan, – deydi uyushma boshqarma boshlig‘i M.Vohidov. – Bu 2020-yilga borib eksport geografiyasini yanada kengaytirish, qo‘shimcha qiymatga ega, raqobatbardosh tayyor mahsulotlar hajmi oshirilishini ta’minlaydi. Xususan, xorijga eksport qilinayotgan mahsulotlarning 60 foizdan ortig‘ini tayyor mahsulotlar tashkil etadi.

Кожевенно-обувная отрасль устойчиво развивается
В Национальном пресс-центре ассоциацией "Узбекчармпойабзали" проведена пресс-конференция, посвященная работе по развитию кожевенно-обувной отрасли и достигнутым результатам.
Заместитель председателя правления ассоциации "Узбекчармпойабзали" Ш.Шералиев и другие отметили, что принимаемые под руководством Президента Ислама Каримова меры по поддержке производства кожевенно-обувной и галантерейной продукции служат важным фактором последовательного развития отрасли.
Сегодня в этой сфере действует почти 770 производственных предприятий, занимающихся переработкой сырья, производством обуви, кожевенно-галантерейной продукции с добавленной стоимостью.
Если в 2000 году отраслью было произведено продукции на 8 миллиардов сумов, то в текущем году намечено довести этот показатель до 484 миллиардов сумов. В 2000 году объем производства обуви составил 1 миллион 5 тысяч пар, а в этом году отечественные производители планируют выпустить 8 миллионов 800 тысяч пар обуви.
Ежегодно предприятиями отрасли разрабатывается и внедряется в производство более 500 новых моделей обуви, более 100 моделей кожевенно-галантерейной продукции, около 50 моделей кожаных изделий.
Осуществляемая в рамках Программы локализации работа позволила наладить производство более 80 видов импортозамещающих товаров, благодаря чему экономится 35-40 миллионов долларов в год.
Расширяется география экспорта, в настоящее время продукция отрасли экспортируется в более чем десять стран, такие, как Италия, Южная Корея, Турция, Китай, Пакистан, Индия, Россия, Казахстан. До конца текущего года намечено довести объемы экспорта почти до 200 миллионов долларов.
- В период 2016-2020 годов в отрасли намечено реализовать 82 инвестиционных проекта, - говорит начальник управления ассоциации М.Вохидов. - Это позволит к 2020 году еще больше расширить географию экспорта, увеличить выпуск конкурентоспособной готовой продукции с добавленной стоимостью. В частности, свыше 60 процентов экспорта составляет готовая продукция.