O‘zbekiston – Janubiy Koreya hamkorlik forumi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasida davlat boshqaruvi tizimini yanada takomillashtirish va “Elektron hukumat”ni joriy etish sohasida O‘zbekiston – Janubiy Koreya hamkorligi forumi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda ikki mamlakatning davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari rahbarlari, mas’ul xodimlari, axborot texnologiyalari va telekommunikatsiyalar, savdo, sarmoya, iqtisodiyot, arxiv, intellektual mulk, ta’lim, sud-huquq kabi sohalarga ixtisoslashgan vazirlik va idoralari, kompaniya va konsernlari, ilmiy tadqiqot markazlari vakillari, yetakchi ekspertlar ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari, moliya vaziri Rustam Azimov, tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo vaziri Elyor G‘aniyev, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi rektori Mannon Aliyev, Koreya Respublikasi davlat boshqaruvi va ichki ishlar vaziri Xon Yun Suk, Koreya Respublikasining mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Kvon Yon U va boshqalar O‘zbekiston bilan Janubiy Koreya o‘rtasidagi hamkorlik ikki davlat rahbarlarining uchrashuvlarida erishilgan kelishuvlar asosida har tomonlama rivojlanib borayotganini alohida ta’kidladi.
O‘zbekiston Respublikasi va Koreya Respublikasi munosabatlari strategik sheriklik darajasiga ko‘tarilgan. O‘zaro manfaatli aloqalar barcha sohalarni qamrab olgan. Xususan, turli jabhalarga yuqori texnologiyalarni joriy etish borasida faol hamkorlik qilinmoqda. Janubiy Koreya mutaxassislari va ishbilarmonlari ishtirokida mamlakatimiz iqtisodiyotining turli tarmoqlari, davlat boshqaruvi tizimiga zamonaviy texnologiya va nou-xaular joriy etilib, ko‘plab istiqbolli loyihalar amalga oshirilmoqda.
Mamlakatimizda axborot texnologiyalari va telekommunikatsiyalar sohasini rivojlantirish, “Elektron hukumat” tizimini keng joriy etishda Janubiy Koreya bilan hamkorlik qilinayotgani bejiz emas. Zero, Koreya Respublikasi axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida dunyoda yetakchi mamlakatlardan hisoblanadi. Janubiy Koreyaning yalpi ichki mahsulotida axborot-kommunikatsiya texnologiyalarining ulushi 11,8 foizdan ziyodni tashkil etadi.
Prezidentimiz Islom Karimov rahnamoligida mamlakatimizda mazkur soha rivojiga alohida e’tibor qaratilmoqda. O‘zbekiston Respublikasining “Elektron hukumat to‘g‘risida”gi qonuniga muvofiq bunga huquqiy asos yaratildi. 2013-2020-yillarda O‘zbekiston Respublikasining Milliy axborot-kommunikatsiya tizimini rivojlantirish kompleks dasturi asosida izchil ishlar amalga oshirilmoqda. Barcha sohalarga axborot-kommunikatsiya texnologiyalari izchil joriy qilinmoqda. Axborot resurslari, tizimlari va tarmoqlarining yaratilishi jadallashib, aholi va tadbirkorlik subyektlariga ko‘rsatilayotgan interaktiv davlat xizmatlari soni va sifati oshmoqda.
Bu jarayonlarning barchasini o‘zida jamlagan “Elektron hukumat” tizimi davlat va jamiyat o‘rtasidagi aloqalarning muhim vositasiga aylanayotir. Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali yuridik va jismoniy shaxslarga ko‘rcatilayotgan xizmatlar salmog‘i oshib bormoqda. Bu jarayonda kommunikatsiya tarmoqlari texnik va texnologik qayta jihozlanib, interaktiv xizmat ko‘rsatish sifati sezilarli darajada yaxshilanmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bilan Koreya Respublikasi Fan, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va kelajakni rejalashtirish vazirligi o‘rtasida samarali hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan. O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi huzurida “Elektron hukumat” tizimini rivojlantirish markazi tashkil etilgan. Mazkur markaz axborotlashtirish milliy tizimi shakllanishida muhim o‘rin tutmoqda. Janubiy koreyalik mutaxassislar yurtimizda “Elektron hukumat” tizimini rivojlantirish, kadrlar tayyorlash va malakasini oshirishga ko‘maklashmoqda. Sohada o‘zaro tajriba almashish yo‘lga qo‘yilgani o‘z samaralarini bermoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasida ta’lim xalqaro standartlarga muvofiq, zamonaviy axborot-kommunikatsiya va innovatsiya texnologiyalari asosida olib borilmoqda. Akademiya ko‘plab davlatlar qatori Janubiy Koreyaning ilmiy-tadqiqot va ta’lim muassasalari bilan yaqin hamkorlik qilmoqda.
Toshkent shahrida faol va samarali ish yuritayotgan Janubiy Koreyaning Inxa universiteti filialida talabalar dasturiy ta’minot mahsulotlari ishlab chiqarish, axborot tizimlari va komputer tarmoqlarini boshqarish bo‘yicha xalqaro standartlar darajasida ta’lim olmoqda. Toshkent axborot texnologiyalari universiteti huzurida “Elektron hukumat” o‘quv markazi, O‘zbekiston – Janubiy Koreya axborot texnologiyalari markazi faoliyat ko‘rsatmoqda. 2012-yilning oktabridan axborotlashtirish sohasida O‘zbekiston – Janubiy Koreya kengashi faoliyat yuritmoqda.
Forumda mehmonlarga mamlakatimizda “Elektron hukumat”ni joriy etish va davlat boshqaruvi tizimini yanada takomillashtirish, AKT sohasini rivojlantirish, bu yo‘nalishda xalqaro hamkorlikni mustahkamlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berildi. Janubiy koreyalik mutaxassislar O‘zbekistonda davlat va jamiyat hayotida zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan foydalanish, texnologiyalar va infratuzilmalarni rivojlantirish, sohada kadrlar tayyorlash va mutaxassislar malakasini oshirish borasida olib borilayotgan ishlarni yuksak baholadi.
– O‘zbekiston bilan Janubiy Koreya o‘rtasidagi strategik sheriklik tobora mustahkamlanib borayotgani bizni g‘oyat quvontiradi, – dedi Xon Yun Suk. – Oliy darajadagi uchrashuvlar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikning izchil rivojlanishida muhim omil bo‘lmoqda. Tashrifimiz doirasida “Navoiy” intermodal logistika markazida bo‘lib, O‘zbekistonning iqtisodiyoti barqaror rivojlanayotganiga guvoh bo‘ldik. Mazkur forum davlat boshqaruvi sohasida ikki tomonlama hamkorlik istiqbollarini muhokama qilish va uni yanada rivojlantirish, sohaning turli yo‘nalishlari bo‘yicha fikr va tajriba almashish, nou-xaularni joriy etish, mamlakatlarimiz iqtisodiy qudratini yanada oshirishga xizmat qiladi. Fursatdan foydalanib, O‘zbekiston xalqini yaqinlashib kelayotgan mamlakatingiz davlat mustaqilligining 25-yillik bayrami bilan samimiy muborakbod etaman.
Forumda mamlakatimizda davlat boshqaruvi sohasida kadrlar tayyorlash va ularning malakasini oshirishga alohida e’tibor qaratilayotgani, bu borada Janubiy Koreyaning ilg‘or tajribasidan foydalanilayotgani qayd etildi.
Tadbir ishtirokchilari davlat boshqaruvi sohasini yanada rivojlantirish, “Elektron hukumat” tizimini takomillashtirish, elektron hujjat va axborot almashish, arxiv hujjatlarini saqlash, raqamlashtirishga oid masalalar yuzasidan fikr almashdi.
O‘zaro hamkorlikni yanada kengaytirish, davlat boshqaruvi tizimini takomillashtirish, sohaga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini keng joriy etish, kadrlar tayyorlash va mutaxassislar malakasini oshirish masalalari muhokama qilindi.
“O‘zarxiv” agentligi bilan Koreya Respublikasi Milliy arxivi o‘rtasida hamkorlik bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi.
Koreya Respublikasi davlat boshqaruvi va ichki ishlar vaziri Xon Yun Sukka O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasining Faxriy doktori unvoni topshirildi.
Koreya Respublikasi delegatsiyasi mamlakatimizning qator vazirlik va idoralarida ham muzokaralar o‘tkazdi.

Узбекско-южнокорейский форум сотрудничества
В Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан прошел узбекско-южнокорейский форум сотрудничества в области совершенствования системы государственного управления и внедрения “Электронного правительства”.
В мероприятии приняли участие руководители, ответственные сотрудники органов государственной власти и управления двух стран, представители министерств и ведомств, компаний и концернов, научно-исследовательских центров двух стран, действующих в сфере информационных технологий и телекоммуникаций, торговли, инвестиций, экономики, архивного дела, интеллектуальной собственности, образования, судебно-правовой системе.
Первый заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, министр финансов Рустам Азимов, министр внешних экономических связей, инвестиций и торговли Элёр Ганиев, ректор Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан Маннон Алиев, министр государственного управления и внутренних дел Республики Корея Хон Юн Сик, Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Корея в нашей стране Квон Ён У и другие особо отметили, что сотрудничество между Узбекистаном и Южной Кореей всесторонне развивается на основе достигнутых в ходе встреч глав двух государств договоренностей.
Отношения между Республикой Узбекистан и Республикой Корея подняты на уровень стратегического партнерства. Взаимовыгодное сотрудничество развивается во всех сферах, в частности, в сфере внедрения высоких технологий в различные отрасли. С участием специалистов и деловых кругов Южной Кореи в экономику нашей страны, систему государственного управления внедряются современные технологии и ноу-хау, реализуется множество перспективных проектов.
Не случайно развитие в Узбекистане сферы информационных технологий и телекоммуникаций, широкое внедрение системы “Электронного правительства” осуществляется совместно с Южной Кореей – одной из мировых лидеров в сфере ИКТ. В валовом внутреннем продукте Южной Кореи доля информационно-коммуникационных технологий составляет более 11,8 процента.
Под руководством Президента Ислама Каримова в нашей стране уделяется особое внимание развитию данной сферы. В соответствии с Законом Республики Узбекистан “Об электронном правительстве” создана необходимая правовая база. На основе Комплексной программы развития Национальной информационно-коммуникационной системы Узбекистана на 2013-2020 годы осуществляется последовательная работа. Во все сферы внедряются информационно-коммуникационные технологии, ускоряется создание информационных ресурсов, систем и сетей, увеличивается количество и повышается качество интерактивных государственных услуг, предоставляемых населению и субъектам предпринимательства.
Вобравшая в себя все эти процессы система “Электронного правительства” становится важным средством взаимодействия между государством и обществом. Через Единый портал государственных интерактивных услуг оказывается множество услуг юридическим и физическим лицам. Технически и технологически переоснащаются коммуникационные сети, ощутимо повышается качество интерактивного обслуживания.
Между Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан и Министерством науки, информационно-коммуникационных технологий и планирования будущего Республики Корея налажено эффективное сотрудничество. При Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан организован Центр развития системы «Электронного правительства». Данный центр играет важную роль в формировании национальной системы информатизации. Южнокорейские специалисты содействуют развитию системы "Электронное правительство" в нашей стране, подготовке и повышению квалификации кадров. В сфере налажен взаимный обмен опытом, что дает свои эффективные результаты.
В Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан обучение ведется в соответствии с международными стандартами, на основе современных информационно-коммуникационных и инновационных технологий. Академия также тесно сотрудничает с научно-исследовательскими и образовательными учреждениями Южной Кореи и других государств.
В активно и эффективно действующем Университете Инха в Ташкенте студенты получают образование на основе международных стандартов в области производства продуктов программного обеспечения, управления информационными системами и компьютерными сетями. При Ташкентском университете информационных технологий действуют учебный центр "Электронное правительство" и Узбекско-южнокорейский центр информационных технологий. С октября 2012 года функционирует Узбекско-южнокорейский совет в области информатизации.
На форуме гостям была предоставлена информация о работе, осуществляемой в нашей стране по внедрению “Электронного правительства” и дальнейшему совершенствованию системы государственного управления, развитию сферы ИКТ, укреплению международного сотрудничества в этом направлении. Специалисты Южной Кореи высоко оценили работу, проводимую в Узбекистане на пути использования современных ИКТ в жизни государства и общества, развития технологий и инфраструктур, подготовки кадров и повышения квалификации специалистов.
– Нас очень радует то, что все более укрепляется стратегическое партнерство между Узбекистаном и Южной Кореей, – говорит Хон Юн Сик. – Встречи на высшем уровне служат важным фактором в дальнейшем последовательном развитии взаимосвязей между нашими странами. В рамках визита мы посетили интермодальный центр логистики “Навои”, стали свидетелями динамичного развития экономики Узбекистана. Данный форум послужил обсуждению перспектив двустороннего сотрудничества в сфере государственного управления и его дальнейшему развитию, обмену мнениями и опытом в различных направлениях отрасли, внедрению ноу-хау, дальнейшему повышению экономической мощи наших стран. Пользуясь случаем, искренне поздравляю народ Узбекистана с приближающимся праздником 25-летия государственной независимости страны.
На форуме подчеркивалось, что в Узбекистане уделяется особое внимание подготовке и повышению квалификации кадров в сфере государственного управления, используя передовой опыт Южной Кореи.
Участники мероприятия обменялись мнениями по вопросам дальнейшего развития сферы государственного управления, совершенствования системы “Электронного правительства”, обмена электронной документацией и информацией, хранения, оцифровки архивных документов.
Также были обсуждены вопросы дальнейшего расширения взаимного сотрудничества, совершенствования системы государственного управления, широкого внедрения в сферу современных ИКТ, подготовки кадров и повышения квалификации специалистов.
Между Агентством “Узархив” и Национальным архивом Республики Корея подписан меморандум взаимопонимания по сотрудничеству.
Министру государственного управления и внутренних дел Республики Корея Хон Юн Сику присвоено звание Почетного доктора Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан.