O‘zbekiston Respublikasi Investitsiya dasturi doirasida 2016 yilning yanvar-iyun oylarida investitsiya loyihalarining amalga oshirilishi to‘g‘risida ma'lumot
02/08/2016 - 11:01 34137
2016 yilning hisobot davrida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2015 yil 25 dekabrdagi PQ-2458-sonli qarori bilan tasdiqlangan 2016 yil Investitsiya dasturiga kiritilgan 454 ta investitsiya loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar ko‘rilib, barcha investitsiya loyihalar bo‘yicha belgilangan tartibda tarmoq jadvallari tasdiqlangan.
2017 yilga o‘tuvchi loyihalar bo‘yicha loyiha oldi hujjatlarini ishlab chiqish, kelishish va tasdiqlash, moliyaviy manbalarni kelishish, tegishli hujjatlarni imzolash (kedit, zayem va investitsion kelishuvlar) bilan birgalikda loyihalarni moliyalashtirish, tender savdolarini o‘tkazish hamda uskunalarni yetkazib berish bo‘yicha tuzilgan shartnomalarni tezlashtirishni jadallashtirishdan iborat.
Mazkur dastur doirasida joriy yilda 164 ta ishlab chiqarish quvvatlarini foydalanishga topshirish ko‘zda tutilgan.
Shundan, hisobot davrida 43 ta yangi ishlab chiqarish quvvatlari foydalanishga topshirildi, shu jumladan “Jizzax viloyatidagi sement zavodini kengaytirish”, AJ “DjiEm O‘zbekiston”da “Yengil avtomobillarning ”T-250” modelini  ishlab chiqarishni tashkil etish”, “”Indorama Qo‘qon tekstil” XK MCHJda ip yigiruv ishlab chiqarishni tashkil etish (IV bosqichi)” va “ Andijon viloyatidagi “Fanteks” MCHJda ip yigiruv ishlab chiqarishni tashkil etish”, “Meylisoy” konini qurilishi” va “ GMZ-3da texnik suvi o‘tkazgichini va tuzsizlashtirish uskunasini qurilishi”, “Jizzax plastmassa” AJda polietilen plenkalarini va trubalarni ishlab chiqarishni tashkil etish”, “Jizzax” EIZsida shisha tolasidan issiqlik izolyatsiyasini ta'minlaydigan mahsulotlarni va keng assortimantdagi elektrotexnik mahsulotlarni ishlab chiqarishni tashkil etish” va boshqalar.
Muhim strategik investitsiya loyihalarini amalga oshirishni monitoring qilish, samaradorligini oshirish hamda ularni muvaffaqiyatli va sifatli amalga oshirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2015 yil 4 martdagi PF-4707-sonli “Ishlab chiqarishni tarkibiy o‘zgartirish, modernizatsiya va diversifikatsiya qilishni ta'minlash bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi” farmoni, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2015 yil 25 dekabrdagi PQ-2458-sonli “2016 yilga mo‘ljallangan Investitsiya dasturi” qarori hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2015 yil 6 martdagi PQ-2313-sonli “Muhandislik-kommunikatsiya va yo‘l-transport infratuzilmasini rivojlantirish va modernizatsiya qilish dasturi” qarorlariga kiritilgan investitsiya loyihalarning avtomatlashtirilgan nazorat va monitoring tizimi Iqtisodiyot vazirligi hamda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan ishlab chiqildi va joriy qilindi.

Информация о ходе реализации инвестиционных проектов за январь-июнь месяцы 2016 года
В отчетном периоде 2016 года принимались меры по реализации 454 инвестиционных проектов, включенных в Инвестиционную программу на 2016 год, утвержденную Постановлением Президента Республики Узбекистан от 25 декабря 2015 года за №ПП-2458, и утверждены сетевые графики реализации проектов в установленном порядке.
В рамках адресной части Инвестиционной программы, предусмотрено завершение 164 производственных мощностей, вводимых в 2016 году.
В отчетном периоде введено в эксплуатацию 43 новых производственных мощностей, в том числе «Расширение цементного завода в Джизакской области», «Организация серийного производства легковых автомобилей модели «Т-250» на АО «ДжиЭм Узбекистан», «Организация прядильного производства на ИП ООО «Индорама Коканд текстиль» (IV этап)» и «Организация прядильного производства в Андижанской области, Булокбошинском районе на ООО «Фантекс», «Строительство рудника Мейлисай» и «Строительство водовода технической воды и опреснительной установки на ГМЗ-3», организация производств полиэтиленовой пленки и труб на АО «Джизак пластмасса», организация производств по выпуску теплоизоляционных изделий из стекловолокна и широкого ассортимента электроустановочных и электротехнических изделий в СИЗ «Джизак» и др.
В целях повышения эффективности осуществляемого мониторинга по реализации стратегически важных инвестиционных проектов, своевременного принятия решений по обеспечению качественной и успешной реализации инвестиционных проектов, включенных в Указ Президента Республики Узбекистан от 04.03.2015г. №УП-4707
«О Программе мер по обеспечению структурных преобразований, модернизации и диверсификации производства на 2015-2019 годы», постановления Президента Республики Узбекистан от 25.12.2015г. №ПП-2458 «Об Инвестиционной программе Республики Узбекистан на 2016 год» и от 06.03.2015г. №ПП-2313 «О Программе развития и модернизации инженерно-коммуникационной и дорожно-транспортной инфраструктуры на 2015-2019 годы», Министерством экономики совместно
с Мининфоком разработана и внедрена Автоматизированная информационная система «Мониторинг» (далее – АИС «Мониторинг»).