20/07/2016 - 10:15 9532
Mamlakatimizning barcha hududlarida sanoat korxonalarini tashkil etish, xususiy tadbirkorlik sub’ektlarining mahsulotlarini eksport qilishni qo‘llab-quvvatlash, ularga har tomonlama ko‘mak berish, mahsulotlarini eksportga yo‘naltirish, qo‘shimcha ish o‘rinlarini yaratish borasida olib borilayotgan keng ko‘lamli ishlar iqtisodiyotning barqaror sur’atlar bilan o‘sishiga, mamlakatimizning eksport salohiyati izchil yuksalishiga xizmat qilayotir.
Darhaqiqat, “Made in Uzbekistan” yorlig‘i tushirilgan mahsulotlarimiz dunyo bozorlaridan mustahkam joy olmoqda. Korxonalarimiz jahonga qariyb barcha turdagi tovarlarni – oziq-ovqat mahsulotlari, kiyim-kechak, qurilish materiallaridan tortib yuqori texnologiyali zamonaviy texnikalargacha taklif etmoqda. Xalqaro andozalar asosida ishlab chiqarilayotgan bu mahsulotlar yuksak sifati bilan xorijlik iste’molchilarga manzur bo‘lmoqda.
Ushbu sohadagi ishlarni yanada rivojlantirish, mamlakatimiz korxonalarini eksport faoliyatiga jalb etish, ularning mahsulotlarini tashqi bozorlarga yo‘naltirish, milliy mahsulotlar eksporti salohiyatini yuksaltirishda Prezidentimiz tashabbusi bilan O‘zbekiston Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki huzurida tashkil etilgan Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’ektlarining eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi alohida ahamiyat kasb etmoqda.
Mamlakatimizning barcha hududlarida o‘z filiallariga ega bo‘lgan mazkur jamg‘arma tadbirkorlarning xalqaro ko‘rgazma va yarmarkalarda, biznes-forum va kooperatsion birjalarda ishtirok etishi, chet ellik hamkorlar topishi va shartnomalar tuzishi, xorijiy davlatlar qonunchiligiga muvofiq litsenziya va sertifikatlar, boshqa ruxsatnomalar olishida huquqiy, moliyaviy va tashkiliy ko‘mak ko‘rsatmoqda. Jamg‘arma tomonidan yuzdan ortiq xorijiy tashkilot bilan hamkorlik aloqalari o‘rnatilgani kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’ektlari o‘z mahsulotlarini eksport qilishida muhim ahamiyat kasb etayotir.
Joriy yilning birinchi yarmida jamg‘arma 1646 tadbirkorlik sub’ektiga mahsulot va xizmatlarni eksport qilishda tashkiliy, huquqiy va moliyaviy yordam ko‘rsatdi. Amalga oshirilgan ishlar natijasida umumiy qiymati 1 milliard 320 million dollarga teng eksport shartnomalari imzolandi.
Jamg‘arma bilan hamkorlik qilayotgan tadbirkorlar yil sayin ko‘payib bormoqda. Joriy yilda bunday tadbirkorlar safi 164 taga kengaydi. Eksport qilingan mahsulotlar hajmi 26 foiz o‘sdi. 2016 yilning oxiriga borib, 4000 tadbirkorga ko‘mak ko‘rsatish, eksport hajmini o‘tgan yilga nisbatan 50 foizga oshirish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbarining 2016 yil 16 martdagi «Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’ektlari eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarori kichik biznes, xususiy tadbirkorlik sub’ektlari hamda fermer xo‘jaliklari salohiyatini yanada kengaytirishga xizmat qilmoqda. Unga muvofiq, jamg‘arma ustav kapitali 5,3 milliard so‘mdan 10 milliard so‘m va 2 million dollarga oshirildi. Jamg‘armaga xorijiy davlatlarda o‘z vakolatxonalarini ochish huquqi berildi. Mazkur tashkilot xizmatlari uchun to‘lanadigan komissiya to‘lovlari 3 foizdan 1 foizga tushirildi. Bularning barchasi tadbirkorlarga yanada kengroq moliyaviy ko‘mak ko‘rsatishga xizmat qilmoqda.
Jamg‘arma ko‘magida mamlakatimiz ishlab chiqaruvchilari chet ellarda o‘tkazilayotgan yirik xalqaro ko‘rgazma va yarmarkalarda faol ishtirok etib, o‘z mahsulotlari eksportini yo‘lga qo‘yish, eksport geografiyasini kengaytirish, xaridorlar topish va shartnomalar tuzishga muvaffaq bo‘lmoqda. Xususan, joriy yilning yanvar-iyun oylarida 120 tadbirkor Germaniya, Fransiya, Turkiya, Turkmaniston, Qozog‘istonda oziq-ovqat, to‘qimachilik, charm-poyabzal, qurilish materiallari ishlab chiqarish sohalarida o‘tkazilgan qator xalqaro ko‘rgazma va yarmarkalarda ishtirok etdi. Tadbirlar doirasida 59,5 million dollarlik eksport shartnomalari imzolandi.
Ayni paytda “O‘zbekengilsanoat” aksiyadorlik jamiyati bilan hamkorlikda joriy yilning 20-23 sentabr kunlari Moskva shahrida o‘tkaziladigan “Tekstillegprom – 2016” xalqaro to‘qimachilik mahsulotlari yarmarkasida tadbirkorlarimizning ishtirokini tashkillashtirish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.
O‘zbekiston eksport salohiyatini yanada oshirish maqsadida xorijiy xaridorlar, yirik xalqaro savdo majmualari vakillarining mamlakatimizning barcha hududlariga tashrifi, tadbirkorlarimiz bilan uchrashuvlari o‘tkazilmoqda. Joriy yilning fevral oyida Farg‘ona viloyatida Latviya, Qozog‘iston, Rossiya va boshqa davlatlarning tashkilotlari, yirik savdo majmualari vakillari ishtirokida davra suhbatlari o‘tkazildi. Tadbir doirasida tadbirkorlarimiz tomonidan qiymati 150 million dollardan ortiq bo‘lgan eksport shartnomalari imzolandi. May oyida Koreya Respublikasining yirik savdo tarmog‘i – “Lotte Mart” kompaniyasi vakillari O‘zbekistonda bo‘lib, mamlakatimizning oziq-ovqat, to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqaruvchi korxonalarida muzokaralar o‘tkazdi. Janubiy Koreyaga qovun, gilos, anor va boshqa mahsulotlarni eksport qilish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’ektlarining eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi 12-16 iyul kunlari Toshkent shahrida o‘tkazilgan Xalqaro meva-sabzavot yarmarkasida faol ishtirok etdi. Mazkur yarmarkada ushbu tashkilot ko‘magida mamlakatimizdagi oltmishdan ziyod korxona meva-sabzavot mahsulotlari eksporti bo‘yicha qiymati qariyb 490 million AQSh dollari bo‘lgan 65 shartnoma imzoladi.
Hozir jamg‘arma tomonidan kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’ektlari ishlab chiqarayotgan mahsulotlarning turlarini tizimli asosda tahlil qilish, ularning tashqi bozorlardagi raqobatbardoshlik darajasini aniqlash, eksportga ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarning jahon va mintaqaviy bozorlardagi talab va ehtiyojga mosligini ta’minlashga qaratilgan marketing izlanishlari olib borilmoqda. Eksportchi korxonalarning imkoniyatlarini o‘rganish, muammolarini bartaraf etish, ishlab chiqaruvchilarni eksport faoliyatiga keng jalb qilishga bag‘ishlangan uchrashuvlar muntazam o‘tkazib kelinmoqda.
Jamg‘arma tomonidan amalga oshirilayotgan bunday keng ko‘lamli ishlar kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’ektlari mahsulotlarini eksport qilishni yanada kengaytirishga, iqtisodiyotimizning barqaror rivojlanishiga xizmat qilaveradi.

Возрастает экспортный потенциал Узбекистана
В результате реализуемых под руководством Президента Ислама Каримова экономических реформ в нашей стране выпускаются пользующиеся широким спросом современные автомобили, телекоммуникационное оборудование, компьютерная техника, различные виды бытовой электроники, славящиеся во всем мире натуральные ткани и готовая одежда.
Проводимая во всех регионах Узбекистана широкомасштабная работа по созданию промышленных предприятий, содействию экспорту продукции субъектов частного предпринимательства, их всесторонней поддержке способствует стабильному развитию экономики, последовательному повышению экспортного потенциала нашей страны.
Действительно, продукция под брендом “Made in Uzbekistan” занимает прочное место на мировых рынках. Предприятия нашей страны предлагают продовольственную продукцию, одежду, строительные материалы, высокотехнологичную современную технику, другие товары. Вся продукция производится в соответствии с международными стандартами и пользуется большим спросом у зарубежных покупателей.
В дальнейшем привлечении предприятий нашей страны к экспортной деятельности, повышении экспортного потенциала национальных товаров важная роль принадлежит образованному по инициативе Президента Ислама Каримова при Национальном банке внешнеэкономической деятельности Фонду поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства.
Этот фонд, имеющий свои филиалы почти во всех регионах нашей страны, оказывает правовую, финансовую и организационную помощь предпринимателям в участии на международных выставках и ярмарках, бизнес-форумах и кооперационных биржах, поиске иностранных партнеров и заключении договоров, получении в соответствии с законодательством иностранных государств лицензий и сертификатов. Сотрудничество фонда с более ста иностранными организациями способствует расширению экспорта продукции субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства.
В первом полугодии этого года фонд оказал организационную, правовую и финансовую помощь 1 тысяче 646 субъектам предпринимательства. В результате были подписаны экспортные договоры на 1 миллиард 320 миллионов долларов.
Из года в год растет число предпринимателей, сотрудничающих с фондом. В этом году их ряд пополнили еще 164 предпринимателя. Объем экспортируемой продукции вырос на 26 процентов. К концу 2016 года планируется оказать содействие 4000 предпринимателям, увеличить объем экспорта по сравнению с прошлым годом на 50 процентов.
Постановление главы нашего государства «О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Фонда поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства» от 16 марта 2016 года служит дальнейшему расширению потенциала субъектов малого бизнеса, частного предпринимательства и фермерских хозяйств. В соответствии с данным документом, уставный капитал фонда увеличен с 5,3 миллиарда сумов до 10 миллиардов сумов и 2 миллионов долларов. Фонду предоставлено право открывать свои представительства в иностранных государствах. Комиссионные платежи за услуги данной организации снижены с 3 до 1 процента. Все это способствует оказанию более широкой финансовой поддержки предпринимателям.
С помощью фонда производители нашей страны активно участвуют на проходящих за рубежом крупных международных выставках и ярмарках, налаживают экспорт продукции. В частности, в январе-июне этого года 120 предпринимателей принимали участие в состоявшихся в Германии, Франции, Турции, Туркменистане, Казахстане ряде международных выставках и ярмарках сферы текстильной, кожевенно-обувной промышленности, производства строительных материалов. В рамках выставок подписаны экспортные договоры на 59,5 миллиона долларов.
В настоящее время совместно с акционерным обществом “Узбекенгилсаноат” проводится работа по организации участия наших предпринимателей в международной ярмарке текстильной продукции “Текстильлегпром-2016”, которая состоится в Москве 20-23 сентября текущего года.
В целях дальнейшего повышения экспортного потенциала Узбекистана организуются визиты зарубежных покупателей, представителей крупных международных торговых комплексов во все регионы нашей страны, встречи с предпринимателями. В феврале текущего года в Ферганской области прошли «круглые столы» с участием представителей организаций, крупных торговых комплексов Латвии, Казахстана, России и других государств. В рамках мероприятий нашими предпринимателями были подписаны экспортные договоры на более 150 миллионов долларов. В мае Узбекистан посетили представители крупной торговой сети Республики Корея – “Lotte Mart”, которые провели переговоры на предприятиях, производящих продовольственную, текстильную продукцию. Достигнуты договоренности об экспорте в Южную Корею дынь, черешни, граната и другой продукции.
Фонд поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства активно участвовал в состоявшейся в Ташкенте 12-16 июля Международной плодоовощной ярмарке. На ярмарках при содействии Фонда более 60 предприятий нашей страны подписали 65 договоров об экспорте своей продукции стоимостью почти 490 миллионов долларов США.
В настоящее время фондом проводится работа по системному анализу продукции, производимой субъектами малого бизнеса и частного предпринимательства, определению конкурентоспособности на внешнем рынке, а также маркетинговые исследования по обеспечению соответствия экспортируемой продукции требованиям и потребностям мировых и региональных рынков. Регулярно проводятся встречи по изучению возможностей предприятий-экспортеров, решению возникающих вопросов, широкому привлечению производителей к экспортной деятельности.
Осуществляемая фондом такая масштабная работа будет способствовать дальнейшему расширению экспорта продукции субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства, стабильному развитию экономики нашей страны.