Tadbirkorlar manfaati qonun himoyasida
Urganchda “Tadbirkorlik subyektlarining huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilish tizimini takomillashtirishning dolzarb masalalari” mavzusida ilmiy-amaliy seminar bo‘lib o‘tdi.
Demokratiya va inson huquqlari instituti, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining (EXHT) O‘zbekistondagi loyihalari muvofiqlashtiruvchisi tomonidan tashkil etilgan seminarda davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, tadbirkorlar, fermerlar, kasb-hunar kollejlari bitiruvchilari, ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Prezidentimiz rahnamoligida kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish, soha subyektlarining huquq va manfaatlarini himoya qilish, ularga qo‘shimcha imtiyoz va preferensiyalar yaratishga alohida e’tibor qaratilayotgani ta’kidlandi. Bunda davlatimiz rahbarining 2015-yil 15-maydagi “Xususiy mulk, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni ishonchli himoya qilishni ta’minlash, ularni jadal rivojlantirish yo‘lidagi to‘siqlarni bartaraf etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
Xorazm viloyatida 11500 dan ortiq kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyekti faoliyat ko‘rsatmoqda. Viloyatda ishlab chiqarilayotgan yalpi hududiy mahsulotning 73,9, ish bilan band aholining 75 foizi ular hissasiga to‘g‘ri kelmoqda.
Seminarda “O‘zbekistonda tadbirkorlik subyektlari huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilish tizimining huquqiy asoslari”, “Adliya organlarining tadbirkorlik subyektlarini huquqiy himoya qilish bo‘yicha faoliyati”, “Tadbirkorlarning huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilish tizimini takomillashtirish masalalari” mavzularida ma’ruzalar tinglandi.

Интересы предпринимателей защищены законом
В Ургенче состоялся научно-практический семинар “Актуальные вопросы защиты прав и законных интересов субъектов предпринимательства”.
В семинаре, организованном Институтом демократии и прав человека, координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане, приняли участие представители государственных и общественных организаций, предприниматели, фермеры, выпускники профессиональных колледжей, работники СМИ.
Отмечалось, что под руководством Президента страны уделяется особое внимание развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, защите прав и интересов субъектов сферы, предоставлению им дополнительных льгот и преференций. В этом направлении важным программным документом служит Указ главы нашего государства “О мерах по обеспечению надежной защиты частной собственности, малого бизнеса и частного предпринимательства, снятию преград для их ускоренного развития” от 15 мая 2015 года.
В Хорезмской области действует более 11500 субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства. На их долю приходится 73,9 процента валового регионального продукта области и 75 процентов занятого трудом населения.
На семинаре были заслушаны доклады “Правовые основы системы защиты прав и законных интересов субъектов предпринимательства в Узбекистане”, “Деятельность органов юстиции по защите прав субъектов предпринимательства”, “Вопросы совершенствования системы защиты прав и законных интересов предпринимателей”.