Intensiv bog‘: amaliyot va tajriba
Prezidentimiz rahnamoligida agrar sohani tubdan isloh qilish jarayonida bog‘dorchilikni yanada rivojlantirish, meva-sabzavot va poliz mahsulotlari yetishtirishni ko‘paytirish, aholining ushbu mahsulotlarga bo‘lgan ehtiyojini barqaror ta’minlashga alohida e’tibor qaratilmoqda. Davlatimiz rahbarining shu yil 12-apreldagi “Meva-sabzavot, kartoshka va poliz mahsulotlarini xarid qilish va ulardan foydalanish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori bu boradagi ishlarni yangi bosqichda davom ettirishda muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
Bog‘dorchilikka ixtisoslashgan fermer xo‘jaliklarini rivojlantirish, yangi bog‘lar barpo etish, ko‘chatlarni turli kasalliklardan asrash, navlarni yangilash va meva-sabzavot eksport hajmini oshirish borasida salmoqli ishlar qilinmoqda. Jumladan, intensiv bog‘lar yaratishga alohida e’tibor qaratilayotir.
Andijon viloyatida 28,4 ming gektar maydonda bog‘, 5,5 ming gektar uzumzor parvarishlanmoqda. Viloyatda bog‘dorchilik va uzumchilikka ixtisoslashgan 7 ming 730 fermer xo‘jaligi faoliyat yuritmoqda. 2016-yilda 493,6 ming tonna meva, 71,4 ming tonna uzum yetishtirish rejalashtirilgan. Shu bilan birga, umumiy qiymati 517 million dollar miqdoridagi 339 ming tonna meva-sabzavot eksport qilinishi ko‘zda tutilgan.
– 2011-2016-yillarda 3 ming 332 gektar intensiv bog‘ yaratildi, – deydi Andijon viloyati qishloq va suv xo‘jaligi boshqarmasi bo‘lim boshlig‘i Abdumutallib Sulaymonov. – Yangi bog‘larga xorijdan keltirilgan olma, nok, olxo‘ri, gilos, olcha hamda shaftolining pakana va yarim pakana navli ko‘chatlari o‘tqazildi. Dastlabki yillarda barpo etilgan bog‘lar ayni paytda gektaridan 300-400 sentnerdan hosil bermoqda.
Intensiv bog‘lardan yuqori hosil olish uchun mavsumiy agrotexnik tadbirlar o‘z vaqtida, sifatli olib borilmoqda. Bunda ilg‘or usullarning qo‘llanilayotgani ish samaradorligini oshirishga xizmat qilmoqda.
Qo‘rg‘ontepa tumanidagi “Bog‘i Furqat” fermer xo‘jaligida “o‘tloqi bog‘dorchilik” kombinatsiyasi bo‘yicha mutlaqo yangi yo‘nalishdagi bog‘dorchilik usuli joriy etilgan. Ushbu yangi texnologiyaga ko‘ra, gektaridan 500-550 sentner hosil olingani uning nechog‘li afzalligini amalda ko‘rsatadi. Bu usul mehnat sarfini 50-60 foizga kamaytirib, hosildorlikni 25-30 foizga oshirish imkonini beradi.
– Xo‘jaligimizda 16 gektar intensiv bog‘ mavjud, – deydi Asaka tumanidagi “Kujgon chorvadori” fermer xo‘jaligi rahbari Mahfuza Ahmedova. – Uch yil avval Serbiyadan keltirilgan olma ko‘chatlari bu yil to‘la hosilga kirdi. Bugun bog‘da tovlanib turgan shig‘il mevalar har qanday kishining havasini keltiradi.
Akademik M.Mirzayev nomidagi bog‘dorchilik-uzumchilik va vinochilik ilmiy-tekshirish institutining Andijon eksperimental ko‘chatchilik xo‘jaligida 2015-yilda 250 ming tup, 2016-yilda 300 ming tupdan ziyod olma va nokning intensiv texnologiyaga asoslangan sifatli ko‘chati tayyorlanib, xo‘jaliklar va aholiga yetkazib berildi. Andijon qishloq xo‘jalik instituti olimlari hamda viloyat qishloq va suv xo‘jaligi boshqarmasi mutaxassislari tomonidan viloyat sharoitida intensiv bog‘lar yaratish, ko‘chatlarni joylashtirish, ekish texnologiyasi, qalamchalar tayyorlash, umuman, ilg‘or usullarni joriy etish bo‘yicha tavsiya va uslubiy qo‘llanmalar tayyorlanib, fermerlarga tarqatilgani ularning bu boradagi bilim va tajribasini boyitmoqda.
Andijonda bog‘dorchilik borasida o‘ziga xos tajriba maktabi yaratilgan. Bog‘ parvarishida ilg‘or texnologiya va tajribalar amaliyotga tatbiq etilayotgani, turli kasalliklarga qarshi belgilangan tartibda ishlov berilayotgani bog‘lardan yuqori hosil olish imkonini bermoqda. Ayniqsa, mavjud bog‘larning ko‘chat qator oralariga sabzavot va poliz ekinlari ekish va mo‘l hosil olish borasida ham katta yutuqlarga erishilmoqda. Bu sabzavot va poliz mahsulotlari mo‘l-ko‘lchiligini ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etmoqda.

Интенсивные сады: практика и опыт
В процессе коренного реформирования под руководством Президента нашей страны аграрной сферы особое внимание уделяется дальнейшему развитию садоводства, увеличению объемов выращивания фруктов и овощей, бахчевых культур, бесперебойному обеспечению потребности населения в этой продукции. Постановление главы нашего государства "О мерах по совершенствованию системы закупок и использования плодоовощной продукции, картофеля и бахчевых культур" от 12 апреля нынешнего года служит важным руководством в поднятии этой работы на качественно новый уровень.
Осуществляются последовательные меры по развитию фермерских хозяйств, специализирующихся на садоводстве, возведению новых садов, защите саженцев от различных заболеваний, обновлению сортов и повышению объема экспорта овощей и фруктов. В частности, особое внимание уделяется возведению интенсивных садов.
В Андижанской области на площади 28,4 тысячи гектаров возведены сады, на 5,5 тысячи гектаров - виноградники. Здесь ведут свою деятельность 7730 фермерских хозяйств, специализирующихся на садоводстве и виноградарстве. В 2016 году запланировано вырастить 493,6 тысячи тонн фруктов, 71,4 тысячи тонн винограда. Вместе с тем намечено экспортировать 339 тысяч тонн плодоовощной продукции на сумму 517 миллионов долларов.
- В 2011-2016 годах на 3332 гектарах созданы интенсивные сады, - говорит начальник отдела Андижанского областного управления сельского и водного хозяйства Абдумуталлиб Сулаймонов. - В новых садах посажены привезенные из-за рубежа саженцы яблонь, груши, сливы, черешни, вишни, карликовые и полукарликовые саженцы персиковых деревьев. Возведенные в первые годы сады на данный момент дают 300-400 центнеров урожая с гектара.
В целях получения высокого урожая с интенсивных садов сезонные агротехнические мероприятия проводятся своевременно и качественно. Использование передовых методов служит повышению эффективности работы.
В фермерском хозяйстве "Боги Фуркат" Кургантепинского района внедрен садоводческий метод абсолютно нового направления. Получение по этой новой технологии 500-550 центнеров урожая с гектара показывает его преимущество. Этот метод способствует уменьшению расхода труда на 50-60 процентов, повышению урожайности на 25-30 процентов.
- В нашем хозяйстве 16 гектаров земли заняты интенсивным садом, - говорит руководитель фермерского хозяйства "Кужгон чорвадори" Асакинского района Махфуза Ахмедова. - Привезенные три года назад из Сербии саженцы яблонь в этом году дали урожай в полном объеме.
В Андижанском экспериментальном хозяйстве по разведению саженцев Научно-исследовательского института садоводства, виноградарства и виноделия имени академика М.Мирзаева в 2015 году было выращено и доставлено населению 250 тысяч, в 2016 году - более 300 тысяч качественных саженцев яблонь и груши для интенсивных садов. Обеспечение фермеров подготовленными учеными Андижанского сельскохозяйственного института и специалистами областного управления сельского и водного хозяйства рекомендациями и методическими пособиями по созданию в условиях области интенсивных садов, распределению саженцев, технологии посадки, подготовке черенков, внедрению передовых методов служит обогащению их знаний и опыта в этой сфере.
В Андижане создана своеобразная школа и накоплен большой опыт в сфере садоводства. Внедрение в практику передовых технологий по уходу за садом, своевременная обработка деревьев против различных заболеваний дает возможность получения высокого урожая фруктов. Кроме того, весомые результаты достигаются за счет посадки в междурядьях действующих садов овощей и бахчевых культур.