Tadbirkorlar huquqlari – qonun himoyasida
Sirdaryoda “Tadbirkorlik sub’ektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish tizimini takomillashtirishning dolzarb masalalari” mavzusida ilmiy-amaliy seminar bo‘lib o‘tdi.
Demokratiya va inson huquqlari instituti, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi, Toshkent davlat yuridik universiteti, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining (YeXHT) O‘zbekistondagi loyihalari muvofiqlashtiruvchisi tomonidan tashkil etilgan seminarda davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, tadbirkorlar, fermerlar, kasb-hunar kollejlari bitiruvchilari hamda ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Prezidentimiz rahnamoligida kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’ektlarini rivojlantirish, ularning huquq va manfaatlarini himoya qilish, qo‘shimcha imtiyoz va preferensiyalar yaratishga alohida e’tibor qaratilayotgani ta’kidlandi. Bu borada davlatimiz rahbarining 2015 yil 15 maydagi “Xususiy mulk, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni ishonchli himoya qilishni ta’minlash, ularni jadal rivojlantirish yo‘lidagi to‘siqlarni bartaraf etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni muhim dasturilamal bo‘lmoqda.
Mustaqillik yillarida xususiy mulk, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sohasining huquqiy asoslarini mustahkamlash maqsadida ko‘plab normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilindi. Bularning barchasi tadbirkorlar har tomonlama qo‘llab-quvvatlanib, haq-huquqlari himoya qilinayotganidan dalolat beradi. Mazkur seminarni o‘tkazishdan maqsad ham tadbirkorlikning huquqiy asoslari takomillashtirib borilayotgani hamda davlat organlari, nodavlat notijorat tashkilotlari tomonidan bu sohada amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida tadbirkorlarni xabardor qilish, ularning huquqiy madaniyatini oshirish va uslubiy yordam ko‘rsatishdan iboratdir.
Seminarda “O‘zbekistonda tadbirkorlik sub’ektlari huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish tizimining huquqiy asoslari”, “Adliya organlarining tadbirkorlik sub’ektlarini huquqiy himoya qilish bo‘yicha faoliyati”, “Tadbirkorlarning huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish tizimini takomillashtirish masalalari” kabi mavzularda ma’ruzalar tinglandi.

Права предпринимателей – под защитой закона
В Сырдарье состоялся научно-практический семинар “Актуальные вопросы совершенствования системы защиты прав и законных интересов субъектов предпринимательства”.
В семинаре, организованном Институтом демократии и прав человека, Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека, Ташкентским государственным юридическим университетом, Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане, приняли участие представители государственных и общественных организаций, предприниматели, фермеры, выпускники профессиональных колледжей и работники средств массовой информации.
Отмечалось, что под руководством Президента страны уделяется особое внимание развитию субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства, защите их прав и интересов, созданию дополнительных льгот и преференций. Указ главы нашего государства “О мерах по обеспечению надежной защиты частной собственности, малого бизнеса и частного предпринимательства, снятию преград для их ускоренного развития” от 15 мая 2015 года служит важным руководством к действию в этом направлении.
В годы независимости в целях укрепления правовых основ сферы частной собственности, малого бизнеса и частного предпринимательства было принято множество нормативно-правовых актов. Все это свидетельствует о том, что оказывается всемерная поддержка предпринимателям, защищаются их права. Цель проведения данного семинара также заключается в информировании предпринимателей о процессе совершенствования правовых основ предпринимательства и осуществляемой в сфере работе со стороны государственных органов, негосударственных некоммерческих организаций, повышении правовой культуры и оказании методической помощи.
На семинаре были заслушаны доклады на такие темы, как “Правовые основы системы защиты прав и законных интересов субъектов предпринимательства в Узбекистане”, “Деятельность органов юстиции по защите прав субъектов предпринимательства”, “Вопросы совершенствования системы защиты прав и законных интересов предпринимателей”.