Pillakorlarimizning ulkan zafari
Pillakorlarimizning azmu shijoati va fidokorona mehnati natijasida uyilgan bu xirmon Vatanimiz mustaqilligining 25-yillik bayramiga munosib tuhfa bo‘ldi.
Prezidentimiz Islom Karimov rahnamoligida qishloq xo‘jaligida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar samarasida pillachilikda ham yuksak samaralarga erishilmoqda. Davlatimiz rahbarining 2006-yil 15-noyabrdagi “Respublika pillachilik tarmog‘ini yanada isloh qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori bunda muhim dasturilamal bo‘layotir.
O‘zbekiston Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligidan ma’lum qilishlaricha, joriy yilda pillakorlarimiz “Ipakchi-1”, “Ipakchi-2”, “O‘zbekiston-5”, “O‘zbekiston-6” kabi serhosil, iqlim sharoitimizga mos, kasalliklarga chidamli mahalliy navlardan ipak qurti parvarishlab, har qutidan o‘rtacha 58,2 kilogrammdan hosil oldi.
Samarqand, Surxondaryo, Buxoro, Navoiy, Sirdaryo, Qashqadaryo, Farg‘ona viloyatlari pillakorlari birinchilar qatorida shartnoma rejasini bajardi. Jondor, Narpay, Beshariq, Boyovut, Jarqo‘rg‘on, Kasbi, Qiziltepa, Chust, Qo‘rg‘ontepa tumanlarida har quti ipak qurtidan 60-68 kilogrammdan hosil olishga erishildi.
Uychi tumanidagi «Usmonjon domla» fermer xo‘jaligida har quti urug‘dan 78, Jondor tumanidagi “Zolinlik marjon Maqsud” fermer xo‘jaligida 75, Yuqori Chirchiq tumanidagi «Hamidjon Mirzaodil» fermer xo‘jaligida 72, Do‘stlik tumanidagi “Eshbek ota” fermer xo‘jaligida 70, Jalaquduq tumanidagi «Vafo malikasi» fermer xo‘jaligida 69, To‘rtko‘l tumanidagi “Quvondiq Ixtiyor” fermer xo‘jaligida 66 kilogrammgacha sifatli «kumush tola» olindi.
Pillakorlarimizning bu ulkan muvaffaqiyatida davlatimiz rahbari tomonidan yangi navlar yaratish hamda ipak tolasining sifatini xalqaro standartlar darajasiga ko‘tarish, uni qayta ishlash jarayonini isloh qilish ustuvor vazifa etib belgilangani muhim ahamiyat kasb etdi.
Shu bilan birga, fermerlarni moddiy rag‘batlantirishga alohida e’tibor qaratilgani samaradorlikning muhim omili bo‘ldi. Xususan, pillaning xarid narxi o‘rtacha 11 foiz oshirilib, hosil qiymatining 43 foizi miqdoridagi mablag‘ mavsum boshidanoq bo‘nak sifatida berildi.
– Hosilni yetishtirishda fermerlarga joylardagi hokimiyat vakillari, mahalla fuqarolar yig‘inlari yaqindan yordam berdi, – deydi Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligining pillachilikni rivojlantirish boshqarmasi boshlig‘i Qahhor Yovqochdiyev. – E’tiborlisi, fermerlar pillani qayta ishlovchi yirik korxonalar bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnoma tuzdi. Unga ko‘ra, korxona mavsum davomida kerak bo‘ladigan barcha jihozlarni yetkazib berdi. Natijada yuqori sifatli xomashyo yetishtirildi. Zero, milliy boyliklarimizdan biri bo‘lgan pilla sanoatimizni izchil rivojlantirishda alohida o‘rin tutadi. Bir tonna pilladan 350 kilogramm ipak, 20 ming metr adras, 13 ming metr atlas va boshqa mahsulotlar olish mumkinligini e’tiborga olsak, pillakorlarimiz erishgan yutuqdan ko‘nglimiz faxr va g‘ururga to‘ladi.
Tarmoqni rivojlantirishga qaratilayotgan e’tibor samarasida Surxondaryo viloyati pillakorlari birinchilardan bo‘lib “kumush tola” oldi. Viloyatda hosildorlikni oshirish va mahsulot sifatini yaxshilash maqsadida tumanlardagi pilla qabul qilish korxonalari mavsumga puxta tayyorlandi.
– Pillakorlarimiz 1 ming 553 tonna pilla yetishtirishga bel bog‘lagandi, – deydi viloyatdagi «Intersilk pro» pillani qayta ishlash korxonasi rahbari Olimjon Jumayev. – Hosilning asosiy qismi Jarqo‘rg‘on, Qumqo‘rg‘on, Termiz tumanlari hissasiga to‘g‘ri kelayotir. Korxonamizda xomashyodan sifatli ipak tayyorlab, eksportni yo‘lga qo‘ydik. Ipakdan atlas ishlab chiqarishni mo‘ljallayotirmiz.
Keyingi yillarda mavjud tutzorlar maydonining kengayishi, ozuqa bazasi mustahkamlangani, mavsumga malakali mutaxassislar jalb etilib, pillakorlar uchun zarur moddiy-texnik resurslar o‘z vaqtida to‘liq yetkazib berilgani sohadagi yutuqlarda katta ahamiyat kasb etmoqda.
Pilla qabul qilish punktlarida ish qizg‘in davom etmoqda. Keyingi yilgi mavsumga tayyorgarlik ko‘rish, tutzorlarga ishlov berish, ularni zararkunandalardan asrash kabi ishlar olib borilmoqda.

Большой успех шелководов
Шелководы Узбекистана, заготовив более 26,2 тысячи тонн коконов, успешно выполнили годовые договорные обязательства.
Этот большой урожай ценного сырья, полученный в результате самоотверженного труда наших шелководов, стал достойным подарком к 25-летию независимости нашей Родины.
Осуществляемые под руководством Президента Ислама Каримова широкомасштабные реформы в сельском хозяйстве дают свои высокие результаты и в шелководстве. В этом направлении важным руководством к действию служит постановление Президента Ислама Каримова “О мерах по дальнейшему реформированию шелковой отрасли республики” от 15 ноября 2006 года.
Как сообщили в Министерстве сельского и водного хозяйства Узбекистана, в этом году шелководы нашей страны выращивали грены таких высокопродуктивных, соответствующих нашим климатическим условиям, стойких к заболеваниям отечественных сортов шелкопряда, как “Ипакчи-1”, “Ипакчи-2”, “Узбекистон-5”, “Узбекистон-6”, и с каждой коробки грены получили в среднем по 58,2 килограмма урожая.
Шелководы Самаркандской, Сурхандарьинской, Бухарской, Навоийской, Сырдарьинской, Кашкадарьинской, Ферганской областей в числе первых выполнили договорные обязательства по выращиванию коконов. В Джандарском, Нарпайском, Бешарыкском, Баяутском, Джаркурганском, Касбинском, Кызылтепинском, Чустском, Кургантепинском районах с каждой коробки грены получено по 60-68 килограммов коконов.
В фермерском хозяйстве “Усмонжон домла” Уйчинского района с каждой коробки грены получено 78 килограммов, в фермерском хозяйстве “Золинлик маржон Максуд” Джандарского района – 75, в фермерском хозяйстве “Хамиджон Мирзаодил” Юкоричирчикского района – 72, в фермерском хозяйстве “Эшбек-ота” Дустликского района – 70, в фермерском хозяйстве «Вафо маликаси» Джалакудукского района – 69, в фермерском хозяйстве «Кувондик Ихтиёр» Турткульского района – до 66 килограммов качественных коконов.
Важным фактором этого огромного успеха шелководов послужило то, что главой нашего государства в качестве приоритетной задачи были обозначены вопросы создания новых сортов коконов и выведения качества шелка-сырца на уровень требований международных стандартов, реформирования процесса переработки сырья.
Вместе с тем важным фактором эффективности служит уделяемое особое внимание материальному стимулированию фермеров. В частности, закупочные цены на коконы повышены в среднем на 11 процентов, а в начале сезона фермерам выплачен аванс в размере 43 процентов от предполагаемой стоимости урожая.
- В процессе сбора урожая непосредственную помощь фермерам оказали представители хокимиятов на местах, сходы граждан махалли, - говорит начальник управления развития шелководства Министерства сельского и водного хозяйства Каххор Явкочдиев. - Примечательно, что между фермерами и крупными предприятиями по переработке коконов были заключены прямые договора, согласно которым предприятия доставили все надлежащее оборудование, необходимое для работы в сезоне. В результате было заготовлено высококачественное сырье. Шелководство как одна из прибыльных отраслей занимает особое место в развитии нашей экономики. Учитывая, что из одной тонны коконов получается 350 килограммов шелка, изготавливается 20 тысяч метров адраса, 13 тысяч метров атласа, десятки видов другой продукции, нельзя не гордиться успехом наших шелководов.
Благодаря уделяемому вниманию развитию отрасли одними из первых вырастили коконы шелководы Сурхандарьинской области. Предприятия по приему коконов тщательно подготовились к сезону, чтобы увеличить урожайность и улучшить качество продукции.
- Наши шелководы заготовили 1553 тонны коконов, - говорит руководитель предприятия по переработке коконов "Интерсилк про" Олимжон Жумаев. - Основная часть урожая пришлась на долю Джаркурганского, Кумкурганского и Термезского районов. Наше предприятие изготавливает и экспортирует качественный шелк. Намерены наладить производство атласа.
В последние годы расширение имеющихся тутовых плантаций, укрепление кормовой базы, привлечение к проведению сезона высококвалифицированных специалистов, своевременное обеспечение шелководов необходимыми материально-техническими ресурсами и оборудованием также сыграло решающую роль в достигаемых отраслью успехах.
На пунктах по приемке коконов ведется активная работа. Также продолжается работа по подготовке к проведению сезона следующего года, обработке тутовых плантаций, борьбе с сельхозвредителями.