Jurnalistlar Navoiy va Qashqadaryo viloyatlarida energiya samaradorligi bo‘yicha o‘tkazilayotgan media-turda qatnashadilar
24/11/2015 - 19:26 12434
O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi hamda bir qator yirik sanoat korxonalari tomonidan joriy yilning 24-27 noyabr kunlari ommaviy axborot vositalari vakillari uchun media-tur o‘tkazilishi mo‘ljallangan. Navoiy kon-metallurgiya kombinati, «Navoiyazot», «Qizilqumsement» aksiyadorlik jamiyatlari, «Muborak GQIZ”, «Muborakneftgaz» va «Shurtanneftgaz» kabi unitar shu'ba korxonalari mamlakatimizning yetakchi teleradiokanal hamda bosma ommaviy axborot vositalari xodimlarini energiya samaradorligini oshirish va tejash borasida erishilgan yutuqlarini namoyish etish uchun taklif qiladilar. Ushbu tadbir Iqtisodiyot vazirligi va Jahon bankining “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish” qo‘shma loyihasi doirasida tashkil etilmoqda.
To‘rt kun davomida milliy OAV vakillari mazkur loyihada ishtirok etayotgan sanoat korxonalariga tashrif buyurishadi. Eng yirik sanoat inshootlaridan biri, bu - Navoiy kon-metallurgiya kombinatida o‘rnatilayotgan bug‘-gaz qurilmasi hisoblanadi. Ushbu qurilmaning o‘rnatilishi tufayli korxona ishlab chiqarishning yanada takomillashuviga hamda yiliga 40 million kVt/s elektr energiyasini iqtisod qilishga erishadi.
Umuman, ommaviy axborot vositalari vakillari yigirmadan ortiq shunday ishlab chiqarish korxonalari faoliyati bilan tanishadilar. Mazkur media-turning xususiyati va mohiyati shundaki, unda yurtimizning kon-metallurgiya, neftgaz, kimyo va qurilish tarmoqlarida faoliyat ko‘rsatayotgan sanoat korxonalarining energiyani ko‘p miqdorda iste'mol qiluvchi energiya samaradorligini oshirish yo‘lida erishgan yutuqlari namoyish etiladi. Ushbu korxonalar “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish” loyihasida qatnashib, yiliga 250 milliongacha kVt/s elektrenergiya tejalishiga erishganliklari to‘g‘risida ma'lumot beradilar.
Shuningdek, tadbir davomida sanoat korxonalari ommaviy axborot vositalari vakillarini bu boradagi g‘oyat foydali tajribalari bilan tanishtiradilar. Bundan ko‘zda tutilgan asosiy maqsad - davlatimiz tomonidan energiya xarajatlarini kamaytirishga qaratilgan vazifalarga erishishda bunday qimmatli ma'lumotlarni boshqa sanoat korxonalariga yetkazishdan iborat. Ommaviy axborot vositalari vakillari esa, o‘z navbatida, ushbu samaradorlikning muhim jihatlarini belgilab, bunday qimmatli hamda foydali ma'lumotlarni aholimizga yetkazish, yurtimizda energiya samaradorligini yanada oshirishni rag‘batlantirishda ko‘maklashadilar.
Ma'lumki, energiya samaradorligini oshirish milliy iqtisodiyotning ustuvor yo‘nalishlaridan hisoblanadi. Shu ma'noda, Hukumatimiz mamlakatdagi mavjud resurslardan samarali foydalanish, bunda asosan, xonadonlar va ishlab chiqarish korxonalarida energiya manbaini tejashga qaratilgan sa'y-harakatlarni rag‘batlantirmoqda, qo‘llab-quvvatlamoqda. Xususan, sanoat korxonalarida energiya samaradorligini oshirishni rag‘batlantirish maqsadida, Hukumatimiz tomonidan Jahon banki Xalqaro taraqqiyot uyushmasining mablag‘larini jalb etish orqali eskirgan asbob-uskunalarni zamonaviy o‘rnatilmalarga almashtirish uchun kreditlar taqdim etilmoqda. Mazkur yangi o‘rnatilmalar ishlab chiqarishni takomillashtirib-gina qolmay, balki energiya resurslarini sezilarli darajada iqtisod qilinishiga ham olib keladi.

Журналисты примут участие в медиа-турах по энергоэффективности в Навоийской и Кашкадарьинской областях
24/11/2015 - 19:39 12577
В период с 24 по 27 ноября Министерство экономики Республики Узбекистан и ряд крупных промышленных предприятий нашей страны проведут пресс-тур для представителей национальных средств массовой информации. Такие предприятия, как Навоийский ГМК, АО «Навоиазот», АО «Кызылкумцемент», Мубарекский ГПЗ, УДП «Мубарекнефтегаз», УДП «Шуртаннефтегаз» откроют двери для журналистов ведущих телерадиоканалов и представителей печатных СМИ республики с одной целью: продемонстрировать собственные достижения в области повышения энергоэффективности и энергосбережения. Как известно, данное мероприятие проводится в рамках совместного проекта Министерства экономики и Всемирного банка «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий».
В ходе четырехдневного мероприятия представители национальных СМИ получат возможность посетить объекты промышленных предприятий–участников данного проекта. Одним из крупнейших объектов станет парогазовая установка, запускаемая на Навоийском горно-металлургическом комбинате, которая усовершенствует процесс производства и обеспечит экономию более 40 млн. кВт/ч электроэнергии. В общей сложности представители СМИ ознакомятся с работой более 20 объектов.
Особенность настоящего пресс-тура состоит в том, что своими достижениями в области повышения энергоэффективности поделятся предприятия наиболее энергоемких отраслей республики – горно-металлургической, нефтегазовой, химической и строительной отрасли. Участвуя в проекте «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий», данные заводы и комбинаты способны сэкономить до 250 млн. кВт/ч электроэнергии.
Проведение данного мероприятия даст возможность продемонстрировать опыт крупнейших промышленных предприятий в области повышения энергоэффективности и энергосбережения. Рассказывая собственные достижения, вышеупомянутые предприятия способствуют достижению целей, поставленных государством, а также несут ценную информацию для других промышленных предприятий, заинтересованных в снижении затрат на энергию. Представители СМИ, в свою очередь, помогут донести распространить данную информацию среди населения нашей страны, отметить ключевые моменты и стимулировать дальнейшее повышение энергоэффективности по всей республике.
Повышение энергоэффективности является одним из приоритетных направлений развития национальной экономики. Так, наше Правительство активно выступает за эффективное пользование ресурсами страны, а также поощряет энергосбережение в быту и на производстве. Одним из способов стимулирования повышения энергоэффективности в промышленности нашей страны стало привлечение средств Международной ассоциации развития Всемирного банка с целью предоставления кредитов промышленным предприятиям для замены устаревшего оборудования на современные установки, которые позволят не только совершенствовать процесс производства, но и значительно сэкономить энергоресурсы. Получая данные кредиты через проект «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий», более 30 энергоемких промышленных предприятий Узбекистана повышают энергоэффективность на своих объектах.