Energiya samaradorligiga erishish masalasi endi "Nuqtai nazar" teleko‘rsatuvida muhokama qilinadi
Joriy yilning 22 oktyabr kuni “Yoshlar” teleradiokanalida “O‘zbekistonda energiya samaradorligini oshirish” mavzusida “Nuqtai nazar” teleko‘rsatuvi efirga chiqadi. Mazkur “Nuqtai nazar” teleko‘rsatuvi, ya'ni yoshlar tok-shousida mamlakatimizda energiyani tejash masalalarining dolzarbligini yoritish bilan birga,  O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi va Jahon bankining “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish” qo‘shma loyihasining faoliyati va mohiyatini ochib berishga bag‘ishlanadi.
Ushbu teleko‘rsatuv O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2015 yil 5 may kuni tasdiqlangan “2015-2019 yillarda iqtisodiyot tarmoqlarida va ijtimoiy sohada energiya sig‘imini qisqartirish, energiyani tejaydigan texnologiyalarni joriy qilish chora-tadbirlari Dasturi to‘g‘risida”gi PP-2343-sonli qarori ijrosini ta'minlash hamda “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish bo‘yicha Kommunikatsion strategiya”ni amalga oshirish doirasida “Yoshlar” milliy teleradiokanali va “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish” loyihasi hamkorligida tashkil etildi.
Teleko‘rsatuvda qator vazirliklar, idoralar va sanoat korxonalarining vakillari faol qatnashdilar. Unda O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi, Xalq ta'limi vazirligi, “O‘zdavenergonazorat” va “O‘zdavneftegazinspeksiya” davlat inspeksiyalari, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Fan va texnologiyalar rivojlantirishni muvofiqlashtirish qo‘mitasi, Fanlar akademiyasining Energetika va avtomatika instituti, “O‘zstandart” agentligi, “Asakabank”, “O‘zsanoatqurilishbanki”, shuningdek, Oziq-ovqat sanoati korxonalari uyushmasi, “O‘zbekiston metallurgiya kombinati” aksionerlik jamoasining ekspert-mutaxassislari yoshlar bilan ochiq muloqot olib borishdi.
Ekspertlarning fikricha, televideniye orqali efirga uzatiladigan bunday muhokamalar aholining energiya samaradorligi va tejamkorligi bo‘yicha xabardorlik va qiziqish darajasini oshirib, ularning ijtimoiy faolligining yuksalishiga xizmat qiladi.

Телевизионное шоу «Нуктаи назар» поднимает вопросы энергоэффективности
22 октября в эфир телерадиоканала «Ёшлар» выйдет очередной выпуск телепередачи «Нуктаи назар», посвященный теме «Повышение энергоэффективности в Узбекистане». Молодежное ток-шоу раскроет не только актуальность вопросов энергосбережения в стране, но и расскажет о деятельности совместного проекта Министерства экономики Республики Узбекистан и Всемирного банка «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий».
Мероприятие было подготовлено по совместной инициативе национального телерадиоканала «Ёшлар» и Проекта «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий» в свете реализации Программы мер по сокращению энергоемкости, внедрению энергосберегающих технологий в отраслях экономики и социальной сфере на 2015-2019 годы, оглашенной Президентом Республики Узбекистан 5 мая текущего года в Постановлении №ПП-2343, а также в рамках реализации Коммуникационной стратегии по повышению энергоэффективности промышленных предприятий.
В телепередаче активное участие приняли эксперты ряда министерств, ведомств, промышленных предприятий. Так, представители Министерства экономики, Министерства народного образования, государственных инспекций «Узгосэнергонадзор», «Узгоснефтегазинспекция», Комитета по координации развития науки и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан, Института энергетики и автоматики Академии наук Республики Узбекистан, агентства «Узстандарт», коммерческих банков «Хамкорбанк», «Асакабанк», «Промстройбанк», а также специалисты предприятий Ассоциации пищевой промышленности Республики Узбекистан и АО «Узметкомбинат» провели открытый диалог с молодежью по вопросам эффективного использования энергии в быту и на производстве.
Экперты убеждены, что подобного рода телеобсуждения повысят уровень осведомленности и интерес населения к теме энергоэффективности и энергосбережения, а также окажет положительное влияние на их социальное поведение.