13/10/2015 - 12:07 7433
2015-yil 12-oktyabr kuni Iqtisodiyot vazirining o‘rinbosari D. Turdiyev Hindiston Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi elchisi janob Vinod Kumarni qabul qildi.
Uchrashuvda tomonlar 2011-yilda O‘zbekiston Respublikasi rahbarining Hindiston Respublikasiga hamda 2015-yilda Hindiston Respublikasi Premyer-ministrining O‘zbekiston Respublikasiga qilgan tashriflari yakunlari, shuningdek, 2014-yil 3-5-mart kunlari Dehli shahrida o‘tkazilgan O‘zbek-Hind Hukumatlararo savdo-iqtisodiy hamkorlikning 10-yig‘ilishi yakunlari bo‘yicha imzolangan hujjatlarning amalga oshirilishini muhokama qildilar.
Uchrashuvda ikkitomonlama qulay iqtisodiy hamkorlikni mavjud imkoniyatlardan to‘liq foydalangan holda sifat va amaliy jihatdan yanada kuchaytirish lozimligi ta'kidlandi.
O‘zbekiston tomoni asosiy e'tiborni o‘zaro savdo, xususan Hindiston bozoriga respublikamizda ishlab chiqarilgan tayyor mahsulotlarni eksport qilishga qaratdi.
Shu bilan birga, istiqbolli iqtisodiy hamkorlik yo‘nalishlari sifatida farmatsevtika, charm-poyabzal, to‘qimachilik, axborot texnologiyalari, dasturiy mahsulotlar tayyorlash, tibbiyot va ilm-fan sohalariga alohida e'tibor qaratish zarurligi qayd etildi.
Shuningdek, uchrashuv doirasida Hindiston tomoni Toshkent shahrida bo‘lib o‘tishi kutilayotgan O‘zbek-Hind Hukumatlararo savdo-iqtisodiy hamkorligining navbatdagi yig‘ilishiga jiddiy tayyorgarlik ko‘rish masalalari xususida ham axborot berib o‘tdi.

Встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Индия в Республике Узбекистан г-ном Винодом Кумаром
12/10/2015 - 19:18 7646
12 октября 2015 года состоялась встреча заместителя министра экономики Д. Турдиева с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Индия в Республике Узбекистан г-ном Винодом Кумаром.
В ходе встречи сторонами обсужден ход реализации договоренностей, достигнутых по итогам визита руководителя Республики Узбекистан в Республику Индия в 2011 году и визита Премьер-министра Республики Индии в Республику Узбекистан в 2015 году, а также решений по итогам 10-го заседания узбекско-индийской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству, проведенного 3-5 марта 2014 году в г. Дели.
Стороны подчеркнули, что состояние двустороннего экономического взаимодействия далеко не отвечает имеющемуся потенциалу и согласились направить усилия качественному и практическому дополнению взаимовыгодного двустороннего сотрудничества.
Узбекской стороной особое внимание уделено наращиванию взаимной торговли, особенно поставки готовой продукции отечественного производства на индийский рынок.
Наряду с этим, в качестве перспективных направлений экономического сотрудничества выделено налаживание сотрудничества в фармацевтической, кожевенно-обувной, текстильной, информационно-технологической сферах, производстве программных продуктов, в области медицины и науки.
В рамках встречи, посол Индии проинформировал узбекскую сторону о проводимой серьезной подготовке индийской стороны к предстоящему заседанию узбекско-индийской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству в г. Ташкенте.