Loyiha ekspertlari ilmiy anjumanda qatnashdilar
Joriy yilning 15 sentyabrida O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2015 yil 5 may kuni tasdiqlangan “2015-2019 yillarda iqtisodiyot tarmoqlarida va ijtimoiy sohada energiya sig’imini qisqartirish, energiya tejaydigan texnologiyalarni joriy qilish chora-tadbirlari Dasturi to’g’risida”gi PQ-2343-sonli qarori hamda Vazirlar Mahkamasining 2014 yil 10 oktyabdagi “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish bo’yicha Kommunikatsion strategiya to’g’risida”gi topshirig’iga binoan, O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Fan va texnologiyalarni rivojlantirishni muvofiqlashtirish qo’mitasi hamda O’zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiya va O’zbekiston Respublikasi Oliy va maxsus ta’lim vazirligi hamkorligida “O’zbekiston respublikasida energiya tejamkorligi, energiya samaradorligi va qayta tiklanuvchi energiya manbalarining qo’llanishini rivojlantirish” mavzusida Respublika ilmiy anjumani bo’lib o’tdi.
Ushbu anjumanda Iqtisodiyot vazirligi huzuridagi “Sanoat korxonalarning energiya samaradorligini oshirish” loyihasining ekspertari ham ishtirok etdilar.
Mazkur tadbirda O’zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasining Energetika va avtomatika Instituti, Toshkent davlat texnika universiteti, Toshkent axborot texnologiyalari universiteti, shuningdek, Iqtisodiyot vazirligi, Muqobil energiya korxonalari uyushmasi va boshqa muassasalarning olimlari va ekspertlari qatnashdilar.
Tadbirda Iqtisodiyot vazirligi huzuridagi “Sanoat korxonalarning energiya samaradorligini oshirish” loyihasi mutaxassislari loyihaning mohiyati, yutuqlari hamda rivojlantirish istiqbollari haqida to’xtab o’tdilar.
Loyiha ekspertlari ta’kidlab o’tganidek, Jahon banki tomonidan ajratilgan mablag’lar evaziga mamlakatimizning 30-dan oshiq energiyani ko’p miqdorda iste’mol qiluvchi sanoat korxonalarida ishlab chiqarish jarayonlarining energiya samaradoligini oshirish ishlari olib borilmoqda.
Mazkur konferentsiyaning muhokamalari quiyidagi yo’nalishlarga bag’ishlandi:
- energiya samaradorligi, energiya tejamkorlik va qayta tiklanuvchi energiya manbaalaridan foydalanishning qonuniy asoslari va zamonaviy holati;
- energiyani tejaydigan texnologiyalar va qayta tiklanuvchi energiya manbaalaridan unumli foydalanish masalalari;
- energiyadan samarali foydalanish bo’yicha ilmiy izlanishlar natijalari va tadqiqotlarni tashkil etishda yoshlarning o’rni.
Bundan tashqari, ekspertlar energiya tejaydigan texnologiyalarga o’tish iqtisodiy rivojlanish jarayonini qo’llab-quvvatlash uchun davr talabi, shuningdek mazkur sohada olib borilayotgan ilmiy-innovatsion faoliyat esa O’zbekiston Respublikasi Hukumati tomonidan belgilangan maqsadlarga erishishda muhim omillardan ekanligi haqida fikr yuritishdi. Shu bilan birga olimlar o’zlarining energiya samaradorligi va qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanish sohasidagi ilmiy izlanishlari natijalari haqida so’zlab berishdi.
Ilmiy konferentsiyada yetakchi ilmiy va o’quv markazlari fan arboblari, ekspertlar va yosh olimlar, shuningdek turli energetika tarmoqlari korxonalarining mutaxassislari faol ishtirok etdilar.
Tadbir yakunida yuqoridagi masalalar bo’yicha anjuman qatnashuvchilari tomonidan tegishli taklif va tavsiyalar bildirildi.

Эксперты проекта приняли участие в научно-практической конференции
15 сентября 2015 года в свете реализации Программы мер по сокращению энергоемкости, внедрению энергосберегающих технологий в отраслях экономики и социальной сфере на 2015-2019 годы, утвержденной Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-2343 от 5 мая 2015 г., а также в рамках исполнения поручения Кабинета Министров Республики Узбекистан о реализации Коммуникационной стратегии по повышению энергоэффективности промышленных предприятий состоялась научно-практическая конференция на тему «Энергосбережение, энергоэффективность и развитие использования возобновляемых источников энергии в Республики Узбекистан», организованная по инициативе Комитета по координации развития науки и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан совместно с Академией наук и Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан.
В данном мероприятии активное участие приняли и эксперты Проекта «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий».
Наряду с учеными и экспертами по энергетике таких учреждений и организаций, как Институт энергетики и автоматики Академии наук, Ташкентский государственный технический университет, Ташкентский университет информационных технологий, а также Министерство экономики Республики Узбекистан, Ассоциация предприятий альтернативных источников энергии, и других, специалисты Проекта «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий» представили доклад о его деятельности, достигнутых результатах и перспективах развития.
Эксперты разъяснили, что благодаря средствам, выделенным Всемирным банком в рамкахПроекта, на сегодняшний день уже более 30 энергоемких предприятий Республики Узбекистан вовлечены в процессповышения энергоэффективности производства.
В ходе конференции обсуждались три ключевых направления: перспективы использования и законодательные основы возобновляемых источников энергии; проблемы энергоэффективности, энерго- и ресурсосбережения; а также, разработки и исследования молодых ученых в области энергетики, в том числе в области возобновляемых источников энергии.
Подводя итоги дискуссии, ученые и эксперты отметили, что переход на энергоэффективные технологии – это требование времени, которое необходимо выполнять для поддержания темпов развития экономики. А научно-инновационная деятельность в этом направлении является ключевым звеном в достижении задач, поставленных Правительством Республики Узбекистан.
В работе конференции приняли участие ученые, эксперты и молодые ученые из ведущих научных и образовательных центров, а также специалисты предприятий из различных отраслей энергетики Республики Узбекистан. Участники поделились основными научными выводами и достижения в области энергоэффективности и использования ВИЭ.