Loyiha davomiyligi: | 2011-2018yy. |
Huquqiy hujjatlar: | O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarori №211, 25.07.2011y. O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarori № 168, 12.06.2013y. |
Amalga oshirish hududlari: | O’zbekiston Respublikasi |
Koordinatsion idorasi: | O’zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi/Loyiha koordinatsiyalash guruhi (LKG) |
Bugungi kunda rivojlangan va rivojlanayotgan mamlakatlarda barcha resurslardan, ayniqsa energiya va xomashyodan samarali foydalanish dolzarb masalalardan sanaladi. O‘zbekiston ham tabiiy resurslarga boy mamlakat bo‘lib, energiya samarador texnologiyalarni joriy etishni rivojlantirish va kengaytirish, energiya resurslaridan okilona foydalanishga qaratilgan innovatsion yondashuvlarni tatbiq qilishdan manfaatdor. Resurslardan samarali foydalanish tamoyili nafaqat energiya zahiralarini mamlakatimizning kelajak avlodi uchun tejab qolish, balki ishlab chiqarish xarajatlarini kamaytirish, ichki va xalqaro bozorlarda mahalliy korxonalarning raqobatbardoshligini oshirish hisobiga iqtisodiy o‘sishga xizmat qilish nazarda tutilgan.
Aynan barqaror iqtisodiy o‘sishga erishish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Hukumati tomonidan energiyani tejash va energiya samaradorligini imkoniyatlarini kengaytirish sohasida faol ishlar olib borilmoqda. “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish” loyihasi shular jumlasidandir.
2011 yilda, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2011 yil 25 iyuldagi 211-sonli "Xalqaro taraqqiyot assotsiatsiyasi ishtirokida" Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish "loyihani amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi qaroriga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi Jahon banki bilan hamkorlikda ushbu loyihani amalga oshirishni boshlashdi. Shunda, Loyiha Jahon banki tizimidagi Xalqaro taraqqiyot assotsiatsiyasining uzoq muddatli imtiyozli 25 million AQSH dollar (birinchi bosqich) miqdorida kredit jalb qilingan.
Hozir esa mazkur loyiha O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2013 yil 12 iyundagi 168-sonli “Xalqaro taraqqiyot assotsiatsiyasi ishtirokida "Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish" loyihasini amalga oshirish uchun qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qaroriga binoan, Xalqaro taraqqiyot uyushmasi tomonidan qo‘shimcha moliyalashtirish hisobiga yangi bosqichda amalga oshirilmoqda. Bosqich doirasida O‘zbekiston Respublikasi sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish maqsadlari uchun 100 million AQSH dollari miqdoridagi mablag‘ni o‘zlashtirish rejalashtirilgan. Ushbular tufayli, "O‘zsanoatqurilishbank", "Asaka" bank va "Hamkorbank" yordamida zamonaviy asbob-uskunalar sotib olish va energiya samaradorlik texnologiyalarini joriy etish uchun milliy sanoat korxonalari uchun kredit jalb qilish imkoniyat yaratildi.
Loyihaning asosiy maqsadi - energiya samaradorligini oshirishda moliyaviy investitsiyalar uchun ishlab chiqilgan mexanizmlar orqali sanoat korxonalarning energiya samaradorligini oshirishga qaratilganligi bilan izohlanadi. Ya'ni, ushbu loyiha milliy bank tizimida bunday mexanizmni yaratishga qaratilganki, energiyani yuqori darajada sarflaydigan korxonalarga yangi, energiya samarador uskunalar sotib olish va energiyani tejash subloyihalarini amalga oshirish uchun kredit olish imkonini beradi.
Tuzilishi: Loyiha maqsadi ikki asosiy yo‘nalishda amalga oshiriladi.
“A” Komponent - energiya samaradorligini oshirish sohasida salohiyatni kuchaytirish maqsadida sanoat korxonalari va banklari uchun qulay investitsion shart-sharoitlar yaratishga qaratilgan. Xususan, ishlab chiqarish korxonalari mutaxassislarining professional salohiyatini rivojlantirish, ya'ni energiya samaradorlik sohasida bilim va tajriba darajasini oshirish, hamda energiya samaradorlik investitsiyalarning foydasi haqida davlat sektori, fuqarolik jamiyatining xabardorligini oshirish yo‘nalishi hisoblanadi. Shu bilan birga, qo‘shimcha moliyalashtirish jarayonida mamlakatimizda energiya iste'moli va energiya samaradorligi sohasida statistik hisobotini takomillashtirish nazarda tutilgan.
“B” Komponenti yuqorida to‘xtab o‘tilgan tijorat banklari tomonidan to‘g‘ridan-to‘g‘ri amalga oshiriladi. Ushbu banklarga Xalqaro taraqqiyot uyushmasi tomonidan kredit mablag‘lari ajratiladi. Kredit mablag‘lari esa banklar o‘rtasida teng miqdorida taqsimlanib (birinchi kredit liniyasi - 8 million AQSH dollari, ikkinchi kredit liniyasi esa - 33 million AQSH dollaridan), energiya samarador asbob-uskunalarni xarid etish uchun sanoat korxonalariga yo‘naltiriladi.
Xalqaro kreditdan tashqari, tijorat banklari o‘zlarining mablag‘laridan ham hamkor sifatida qo‘shimcha moliyalashtirishni amalga oshiradilar. Bunda, tijorat banklari birinchi navbatda sanoat korxonalari tomonidan kredit olish uchun taqdim etilgan arizalarni ko‘rib chiqish, ularni texnik baholash, asbob-uskunalar sotib olish tartibi, moliyaviy hisobotlarni tekshirish va monitoring qilish, mazkur loyihaning ijtimoiy va atrof-muhitga ijobiy ta'siri kabi omillar O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligi va Jahon bankining tartib-qoidalariga muvofiqligi nuqtai nazaridan ko‘rib chiqadilar.
Erishilgan natijalar: O‘zbekiston Respublikasi Hukumati va Jahon banki tashabbusi bilan yaratilgan moliyaviy mexanizmi tufayli birinchi kredit liniyasida modernizatsiya qilish va eskirgan uskunalarni almashtirish uchun 37 sanoat loyihalariga 34 million AQSH dollar kredit olinib, shu jumladan 24 million AQSH dollar Xalqaro taraqqiyot assotsiatsiyasi tomonidan ajratilgan.
Loyihalar tog‘-kon, kimyo, elektr energiyasi, neft va gaz va qayta ishlash kabi energiyani ko‘p mikdorda iste'mol qiluvchi sanoat sohalarida amalga oshirildi va 140 million kilovatt/soatdan ortiq elektr energiyasi, hamda 50 million kub metr gaz tejash imkonini berdi.

Участвующие банки: | ГАКБ «Асака банк», АКБ «Узпромстройбанк», АКБ «Хамкорбанк» |
На сегодняшний день в большинстве развитых и развивающихся стран остро стоит вопрос эффективного использования всех видов ресурсов, включая энергию, сырье и материалы. Узбекистан, как страна, богатая природными ресурсами, также заинтересована в развитии и широком внедрении энергосберегающих технологий, применении инновационных подходов к рациональному использованию энергетических ресурсов. Принцип энергоэффективного использования ресурсов способен не только сэкономить энергетические запасы для будущего поколения страны, но и снизить себестоимость продукции, а также повысить конкурентоспособность отечественных предприятий на внутреннем и мировом рынке, что в свою очередь, способствует экономическому росту.
Именно с целью достижения устойчивого экономического роста в стране, Правительство Республики Узбекистан ведет активную работу в области расширения возможностей энергосбережения и повышения энергоэффективности. Проекта «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий» является одной из его инициатив.
Так, в 2011 году, в соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 25.07.2011г. №211 «О мерах по реализации проекта «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий» с участием Международной ассоциации развития (МАР)» Министерство экономики Республики Узбекистан совместно со Всемирным банком начало реализацию данного проекта. Тогда был привлечен кредит на сумму 25 млн. долл. США (Первая фаза) из льготных долгосрочных средств Международной ассоциации развития (МАР), подразделения Группы Всемирного банка.
Сегодня данный проект осуществляет дополнительное финансирование в рамках новой линии в соответствие с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №168 от 12 июня 2013г. «О дополнительных мерах по реализации проекта «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий» с участием МАР». В рамках дополнительного финансирования для данного проекта было выделено 100 млн. долл. США. С помощью трех коммерческих банков Узбекистана - АКБ «Узбпромстройбанк», ГАКБ «Асака банк», и АКБ «Хамкорбанк» - кредит стал доступен для заимствования национальным промышленным предприятиям для приобретения современного оборудования и внедрения технологий эффективного использования энергоресурсов.
Цель проекта - повышение энергоэффективности (ЭЭ) промышленных предприятий (ПП) посредством разработки и внедрения механизма финансирования инвестиций в повышение энергоэффективности. Иными словами, Проект направлен на создание такого механизма в банковской системе Узбекистана, который позволит предприятиям с высокими затратами на потребление энергии получать кредиты на закупку нового энергоэффективного оборудования или реализацию энергосберегающих проектов.
Структура: Поставленная цель реализуется посредством двух ключевых компонентов.
Компонент А – наращивание потенциала в сфере энергоэффективности - направлен на создание благоприятных условий для предприятий отдельных отраслей, банков, промышленных ассоциаций, а также других заинтересованных лиц в сфере инвестирования в ЭЭ проекты. В частности, ведется работа по повышению профессионального потенциала специалистов промышленных предприятий – повышение уровня знаний, опыта и навыков в сфере энергоэффективного производства, а также по повышению осведомленности частного, государственного сектора, гражданского общества, и широкой общественности о выгоде инвестиций в ЭЭ. Вместе с этим, в рамках Дополнительного финансирования предусмотрено совершенствование статистической отчетности в сфере энергопотребления и энергоэффективности по республике.
Компонент Б - Кредитная линия для участвующих банков- реализуется напрямую со сторон вышеупомянутых банков. Между банками распределяются кредитные средства МАР в равной доле (по 8 млн. долларов США – по первой кредитной линии и по 33 млн. долларов США – по второй), которые передаются промышленным предприятиям для закупки энергоэффективного оборудования.
Помимо рефинансирования международного кредита, участвующие банки осуществляют партнерское финансирование за счет собственных средств. При этом, они рассматривают, прежде всего, заявки на получение кредита, поданные со стороны промышленных предприятий, техническое задание, порядок закупки оборудования, проверяют финансовую отчетность, а также оцениваю социально-экологическое воздействие проектов в соответствие с законодательством Республики Узбекистан и процедурами Всемирного банка.
Достигнутые результаты: Благодаря финансовому механизму, запущенному по инициативе Правительства Республики Узбекистан и Всемирного банка, в ходе реализации Первой кредитной линии 37 промышленных субпроекта получили кредиты на модернизацию и замену морально устаревшего и физически изношенного оборудования на общую сумму более 34 млн. долларов США (в том числе средства МАР –24 млн. долларов США).
Проекты реализованы в таких энергоемких отраслях, как: горнодобывающая, химическая, электро-энергетическая, нефтегазовая и перерабатывающая. Выданные кредиты способствовали совокупной экономии более 140 млн. кВт/ч электроэнергии и 50 млн. куб.м. природного газа по всей республике.
По состоянию на 1 января 2017 года в рамках совместной инициативы Правительства Республики Узбекистан и Всемирного банка намечено реализовать 79 промышленных субпроекта на 32 предприятиях, по результатам реализации которых предусмотрена экономия более 518 млн. кВтч электроэнергии и 202 млн. куб.м природного газа.