Loyihaning o'rta-mudatli natijalari bo'yicha matbuot anjumani
2015-yil 5 iyun kuni Xalqaro biznes markazida O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi va Jahon bankining “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish” qo‘shma loyihasining amalga oshirilishi o'rta-muddatli yakunilariga bag‘ishlangan hisobot taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Mahalliy idoralar va yuqori samaradorli uskuna va texnologiyalarni O‘zbekistonda joriy etayotgan bir qator tashkilotlar rahbarlari qatnashdi. Ushbu tadbirga O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vaziri va Jahon bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari tashrif buyurdilar.
Mazkur anjumanda resurs va energiya samaradorligini oshirish loyihalarni moliyalashtirishga qiziqishlarini ta'kidlagan bir qator tijorat banklari rahbarlari taklif etildi. Anjuman davomida loyihada bevosita qatnashayotgan “O‘zsanoatqurilishbank” ATB, “Asakabank” DATB va “Hamkorbank” ATB vakillari mehmon sifatida qatnashgan hamkasblari bilan loyiha doirasida olingan tajribalari haqida fikr almashdi.
Anjuman qatnashchi va mehmonlar loyihaning birinchi bosqichi natijalari bilan tanishib, turli tarmoqlarda energiya samaradorligini yanada oshirishning istiqbolli yo‘nalishlarini ko‘rib chiqish va sanoat korxonalariga resurslardan samarali foydalanish yo‘nalishida ko‘maklashish yo‘llarini muhokama qilish imkoniyatidan foydalandi.
O‘zbekistonning bir qator yirik korxonalarining rahbarlari hisobot va takliflarini taqdim etishdi. Loyiha jarayonida kredit olgan Navoiy kon-metallurgiya kombinati, “O‘zmetkombinat” AIB va “Navoiyazot” AJ hamda boshqa korxona va uyushma rahbarlari o‘zlarining ishlab chiqarishda energiya samaradorligini oshiruvchi texnologiyalarni joriy qilish tajribalari haqida taqdimot berdi. Korxonalarda energiya auditini takomillashtirish masalalari ham muhokama qilindi. Qatnashchilar energiya samaradorligi va resurs tejamkorligining ahamiyati haqidagi xabardorlikni oshirish masalalariga alohida e'tibor berdi. Jumladan, Xalq ta'limi vaziri o‘rinbosari maktab o‘quvchilari bilan olib borilayotgan ishlarda qo‘llanilayotgan barcha turdagi resurslardan samarali foydalanishga bag‘ishlangan yangi tarbiya uslublari to‘g‘risida ma'lumot berdi.
Loyiha shu kunga qadar respublika bo‘yicha 145 mln kVt/s elektr energiyasi va 40 mln kub. m. tabiiy gazni tejalishini ta'minlagan bo‘lib, ushbu ko‘rsatkichlarni tegishli ravishda 550 mln va 168 mlnga chiqarish ko‘zda tutadi.

Пресс-конференция по среднесрочным результатам проекта
Министерство экономики Республики Узбекистан  и Всемирный банк представили Среднесрочный обзор реализации совместного Проекта “Повышение энергоэффективности промышленных предприятий” на конференции 5 июня, состоявшейся в Международном бизнес-центре. Помимо руководителей национальных ведомств, агентств, предприятий, вовлеченных в продвижение энергоэффективного оборудования и технологий в Узбекистане, в мероприятии, проводимом на высоком уровне, приняли участие Министр экономики Республики Узбекистан и Глава Представительства Всемирного банка в Узбекистане.
На конференцию также были приглашены руководители коммерческих банков Узбекистана, заинтересованные в развитии механизма финансирования проектов по повышению ресурсо- и энергоэффективности. В свою очередь, банки АКБ «Узбпромстройбанк», ГАКБ «Асака банк», и АКБ «Хамкорбанк», непосредственно участвующие в Проекте, поделились опытом в данной сфере со своими коллегами – гостями мероприятия.
Конференция была построена таким образом, что участники и гости смогли ознакомиться, прежде всего, с результатами первого этапа реализации Проекта, рассмотреть дальнейшие перспективы повышения энергоэффективности в различных отраслях, а также обсудить пути поддержки промышленных предприятий в эффективном использовании ресурсов.
С докладами и предложениями выступили руководители крупных предприятий Узбекистана. Руководители Навоийского ГМК, АО “Узметкомбинат”, а также АО “Навоиазот” и других предприятий и ассоциаций, получивших кредит в рамках Проекта, поделились своим опытом внедрения энергоэффективных технологий в производстве. Также, обсуждался вопрос о совершенствовании энергоаудита на предприятиях. Особое внимание участники уделили и повышению осведомленности о важности вопросов энергоэффективности и ресурсосбережения.В частности, заместитель Министра народного образования рассказал о внедряемых новых элементах воспитания школьников в области эффективного использования всех видов ресурсов.
В заключении, было отмечено, что Проект уже обеспечил экономию более 145 млн. кВт/ч электроэнергии и 40 млн. куб.м. природного газа по всей республике, и намеревается повысить данные показатели до 550 млн. и 168 млн. соответственно.
Проект “Повышение энергоэффективности промышленных предприятий” начал свою работу в 2011 году с первой фазы, в рамках которой Международная ассоциация развития Всемирного банка выделила 25 млн.долл. США. На сегодняшний день, идет реализация второй фазы, по условиям которой общий объем кредита составляет 100 млн. долл. США.
Целью Проекта является повышение энергоэффективности промышленных предприятий посредством разработки и внедрения механизма финансирования инвестиций в повышение энергоэффективности. Реализация Проекта расчитана до января 2018 года.