Loyiha vakillari davra suhbatida qatnashdi
O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi, Iqtisodiyot vazirligi, "O’zbekenergo" DAK va Birlashgan Millatlar Tashkilotining O’zbekistondagi Taraqqiyot Dasturining qo’shma tashabbusi bilan, hamda Koreya Respublikasining Yashil texnologiya markazi (GTC Green Technology Center) ishtirokida, 2015 yilning 27-fevral kuni “Poytaxt” biznes markazida “Energiya tejash va qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirish jarayonidagi yangi imkoniyatlar” mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
Tadbir tashkilotchilar bilan bir qatorda Moliya vazirligi, Qishloq va suv xo'jaligi vazirligi, «Uzbekneftegaz» MHK, "O’zkimyosanoat" DAK, Xalqaro quyosh energiya instituti va boshqa vazirliklar, idoralar va kompaniyalar davra suhbatida ishtirok etdilar. Bundan tashqari, tadbirga Osiyo taraqqiyot banki, Jahon banki, JICA (Yaponiya), KOICA (Korea), TICA (Turkiya), GIZ (Germaniya) agentliklari bilan bir qatorda boshqa xalqaro hamkorlik tashkilotlarining vakillari tashrif buyurdilar.  “Sanoat korxonalarning energiya samaradorligini oshirish” loyihasining koordinatsiyalash guruhi (LKG) ekspertlari ham ushbu tadbirda faol qatnashdilar.
Davra suhbati davomida Ozbekistondagi energiya samaradorligi va qaytaluvchan energiya manbalarining joriy holati va ularning rivojlanish istiqbollari, energiya samaradorligini rivojlantirishda ijobiy samara ko’rsatgan xalqaro tajribalar ko'rib chiqildi. Shuningdek, energiya samaradorligi va qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirish sohasida bir qancha takliflar ishlab chiqildi.
Mazkur davra suhbatida Iqtisodiyot vazirligi va LKG  mutaxassislari qatnashchilarni O’zbekistonda energiya tejash texnologiyalarini joriy etish jarayonlarini rag'batlantirish va qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirish sohasidagi davlat siyosatinining xususiyatlari bilan tanishtirib o’tdilar. “Sanoat korxonalarning energiya samaradorligini oshirish” loyihasi amalga oshirish bo'yicha hisobotining taqimotida esa, mamlakatimizda sanoat korxonalarning energiya samaradorligi loyihalarni kreditlash mexanizmini tashkil etish muhimligi haqida alohida to’xtalib o’tildi. Iqtisodiyot vazirligi va Jahon banki tomonidan olib borilayotgan loyihaning amalga oshirilish istiqbollari davra suhbati ishtirokchilari orasida yuqori qiziqish uyg’otdi.
Ushbu davra suhbatining maqsadi qayta tiklanuvchi energiya va energiya samaradorligi sohasida yuksak natijalarga erishgan mamlakatlari, ayniqsa Janubiy Koreya bilan hamkorligining yangi istiqbollarini ko’rib chiqish edi. Mazkur tadbir Vazirlar mahkamasi tomonidan tasdiqlangan “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish bo’yicha kommunikatsion strategiya”ga muvofiq amalga oshirildi. Kommunikatsion strategiyaga ko’ra, “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish” loyihasi orqali ishlab-chiqarish hamda ijtimoiy-maishiy hayotga energiyadan samarali foydalanish va yangi texnologiyalarni joriy qilishning zaruriyati haqidagi ma’lumotlarni tarqatish, bu borada keng jamoatchilikning xabardorligini oshirishda faol ishlarni amalga oshirish nazarda tutilgan.

Эксперты проекта приняли участие в обсуждении круглого стола
Благодаря совместной инициативе Торгово-промышленной палаты, Министерства экономики Республики Узбекистан, ГАК «Узбекэнерго» и Программы развития ООН в Узбекистане, а также при участии Центра зеленых технологий Республики Корея(GTC - Green Technology Center), 27 февраля 2015 года в бизнес-центре «Пойтахт» был организован круглый стол на тему «Новые возможности в развитии сферы энергосбережения и возобновляемых источников энергии (ВИЭ) в Узбекистане».
Вместе с инициаторами, в дискуссиях круглого стола приняли участие специалисты таких министерств, ведомств и компаний Узбекистана, как Министерство финансов, Министерство сельского и водного хозяйства, НХК «Узбекнефтегаз», ГАВК «Узхимпром», Международный институт солнечной энергии и другие. Также, за круглый стол были приглашены и представители международных финансовых институтов и организаций по международному сотрудничеству, такие, как Азиатский банк развития, Всемирный банк, агентства JICA (Япония), KOICA (Корея), TICA (Турция), GIZ (Германия) и т.п. Группа координации Проекта (ГКП) «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий» при Министерстве экономики также приняла активное участие в меропиятии.
В ходе обсуждений, за круглым столом поднимались вопросы о текущем состоянии и перспективах развития энергоэффективности и ВИЭ, рассматривались выдающиеся зарубежные примеры по развитию в данной сфере, а также были выработаны ряд предложений по развитию энергоэффективности и ВИЭ в Республике Узбекистан.
В свою очередь, специалисты Министерства экономики и ГКП в своих презентациях ознакомили присутствующих с особенностями государственной политики в области стимулирования внедрения энергосберегающих технологий и развития возобновляемых источников энергии в Узбекистане, и представили доклад о реализации Проекта, где отмечалась важность создания механизма кредитования энергоэффективных проектов на энергоемких предприятиях страны. Перспективы реализации совместного Проекта Всемирного банка и Министерства экономики вызвали высокий интерес у участников круглого стола.
Круглый стол был организован с целью рассмотрения дальнейших перспектив сотрудничества с мировыми лидерами в области ВИЭ и энергосбережения, в том числе и с Республикой Корея. Более того, данное мероприятие проводилось в рамках исполнения «Коммуникационной стратегии по повышению энергоэффективности промышленных предприятий», одобренной Кабинетом Министров в рамках Проекта «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий». Согласно Коммуникационной стратегии, Проектом «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий» ведется активная работа по распространению информации и повышению осведомленности населения о роли и необходимости внедрения энергоэффективных решений и технологий в производстве и в быту.