Energiya samaradorligi bo'yicha OAV vakillari uchun matbuot-anjumani o'tkazildi
Iqtisodiyot vazirligi va Jahon banki hamkorligida amalga oshirilayotgan “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish” loyihasi doirasida, 2015-yilning 2-3 fevral kunlari Jahon bankining O’zbekiston vakolatxonasida Ommaviy axborot vositalari (OAV) vakillari uchun matbuot-anjumani uyushtirildi. Anjumanda ushbu loyihaning maqsad va vazifalari, kutilayotgan natijalari namoyish etildi.
Matbuot-anjumanining asosiy maqsadi Ommaviy axborot vositalarining mazkur loyiha faoliyati haqidagi tasavvurlarini kengaytirish, xabardorligini oshirish hamda loyihada qatnashayotgan, ya’ni energiyadan samarali foydalanadigan asbob-uskunalarni sotib olish uchun kreditlar olayotgan, sanoat korxonalarning tajribasi bilan tanishtirishdan iboratdir. Tashkilotchilarning ishonchi komilki, OAV vakillari anjumanda olgan barcha ma’lumotlarni o’z vaqtida va sifatli tarzda respublikamizning keng jamoatchiligiga yetkazib beradi.
Mazkur anjuman ikki bosqichdan iborat bo’lib, birinchi kuni matbuot xodimlari Jahon bankining O’zbekistondagi vakolatxonasida bo’lib o’tgan seminarda qatnashdi. Seminar mobaynida, ishtiroqchilar Jahon bankining O’zbekistonda faoliyati, ushbu loyihaning dolzarbligi va uning doirasida amalga oshirilayotgan ishlari haqida ma’lumotlar olishdi. Taqdimotlar davomida loyihada qatnashayotgan tijorat banklari haqida alohida to’xtalib o’tildi. Ma’lumki, “Asaka” DATB, “O’zsanoatqurilishbank” ATB, “Hamkorbank” ATBlar mazkur loyihada o’ta muhim ahamiyat kasb etadi. Zero, Jahon banki tomonidan ajratilayotgan mablag’lar tijorat banklari orqali kredit sifatida sanoat korxonalariga tarqatiladi.
Tadbirning ikkinchi bosqichi 3-fevral kuni o’tkazildi. Matbuot xodimlariga qimmatli tajriba ega bo’lish imkoniyati yaratib berildi. Ular energiya samadorligini oshirish bilan shug’ullanayotgan Bekobod shahridagi yirik sanoat korxonalari – O’zbekiston Metallurgiya kombinati hamda “Bekobodtsement” AJ-ga tashrif buyurdilar. Bu yerda OAV vakillari bevosita korxonalar ishchi-xodimlari, muxassislaridan o’zlarini qiziqtirgan barcha savollarga javoblar olishdi.
Mazkur tashabbus Vazirlar mahkamasi tomonidan tasdiqlangan “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish bo’yicha Kommunikatsion strategiya”ga muvofiq amalga oshirildi. Ushbu strategiyaga ko’ra, “Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish” loyihasi orqali ishlab-chiqarish hamda ijtimoiy-maishiy hayotga energiyadan samarali foydalanish va yangi texnologiyalarni joriy qilishning zaruriyati haqidagi ma’lumotlarni tarqatish, bu borada keng jamoatchilikning xabardorligini oshirishda faol ishlarni amalga oshirish nazarda tutilgan.

Проведена пресс-конференция по энергоэффективности для СМИ
В рамках реализации совместного Проекта Министерства экономики и Всемирного банка «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий» 2-3 февраля 2015 года для представителей СМИ в офисе Представительства Всемирного банка в Ташкенте состоялась пресс-конференция, посвященная целям, задачам и перспективам деятельности Проекта.
Основной целью пресс-конференции стало повышение осведомленности Средств массовой информации о деятельности проекта, распространение опыта, получаемого предприятиями, получившими кредиты на установку энергоэффективного оборудования. Ожидается, что информацию, полученную на пресс-конференции, представители СМИ качественно и своевременно донесут до населения Республики.
Мероприятие проходило в два этапа. В первый день в офисе Представительства Всемирного банка состоялся ознакомительный семинар для представителей СМИ. В ходе семинара его участники получили общую информацию о деятельности Всемирного банка в Узбекистане, крупнейшего международного финансового института, и ознакомились с осуществляемым Проектом, его актуальностью и проводимой работой. Особое внимание на семинаре уделялось национальным коммерческим банкам, участвующим в Проекте. Как известно, участвующие банки, ГАКБ «Асака банк», АКБ «Узпромстройбанк», АКБ «Хамкорбанк», играют ключевую роль в проекте. Посредством банков, средства, полученные от Всемирного банка, перераспределяются заинтересованным предприятиям.
Второй этап мероприятия состоялся 3 февраля. В этот день журналистам и корреспондентам предоставили уникальную возможность – посетить промышленные предприятия, занимающиеся повышением энергоэффективности в производстве. Так, в этот день, для агентов Средств массовой информации  свои двери открыли АО «Узметкомбинат» и АО «Бекабадцемент», крупные индустрии, расположенные в городе Бекабад.
Данная инициатива была реализована в соответствии с «Коммуникационной стратегией по повышению энергоэффективности промышленных предприятий», одобренной Кабинетом Министров Республики Узбекистан. Согласно Коммуникационной стратегии, Проектом «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий» ведется активная работа по распространению информации и повышению осведомленности населения о роли и необходимости внедрения энергоэффективных решений и технологий в производстве и в быту.