Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligining xorijiy davlatlar va tashkilotlar bilan hamkorligi
27/02/2019 - 18:14 19663
O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligi faoliyati doirasida tegishli xorijiy davlatlar va tashkilotlar bilan o'zaro hamkorlikni yo'lga qo'ygan.
- O‘zbekiston Respublikasi Hukumati bilan Germaniya Federativ Respublikasi Hukumati o‘rtasida boshqaruv xodimlarini tayyorlashda yordam ko‘rsatish bo‘yicha hukumatlararo Bitim (2019 yil)
Mazkur Bitim O‘zbekiston tadbirkorlarining Germaniyadagi korxonalarda 4 haftalik amaliyot o‘tashini ta'minlaydi.
- O‘zbekiston Respublikasi Hukumati bilan Germaniya Federativ Respublikasi Hukumati o‘rtasida iqtisodiy islohotlarni amalga oshirishda O‘zbekiston Respublikasi Hukumatini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha maslahat faoliyati to‘g‘risida qo‘shma Deklaratsiya (2019 yil)
Ushbu qo‘shma Deklaratsiyaning maqsadi O‘zbekistonda iqtisodiy islohotlar jarayonini va barqaror iqtisodiy o‘sishni qo‘llab-quvvatlashdir.
Ikki tomonlama hamkorlik O‘zbekiston Respublikasi bilan Germaniya Federativ Respublikasi o‘rtasidagi uzoq muddatli hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan o‘zaro iqtisodiy munosabatlarni yanada rivojlantirishga muhim hissa bo‘lib xizmat qiladi.
- O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligi va Germaniya iqtisodiyoti Sharqiy qo‘mitasi o‘rtasida Investitsiyalar va texnologiyalar bo‘yicha qo‘shma qo‘mitani tashkil etish to‘g‘risidagi Kelishuv (2019 yil)
Ushbu kelishuv investitsiya, texnologik va sanoat kooperatsiyasini kengaytirishga ko‘maklashish va qo‘llab-quvvatlash, Germaniya Federativ Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasi davlat idoralari va biznes hamjamiyati o‘rtasida uzoq muddatli hamkorlikni mustahkamlashni ta'minlaydi.
- O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligi bilan Koreya Respublikasi Moliya va Strategiya Vazirligi o‘rtasida o‘zaro tajriba almashish bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirish to‘g‘risidagi anglashuv Memorandumi (2017 yil)
Ushbu Memorandumning maqsadi O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi hamda Koreya Respublikasi Moliya va Strategiya Vazirligi bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish hamda Korea tomonining iqtisodni rivojlantirishdagi keng tajribasini o‘rganib ularni O‘zbekistaonda ham tadbiq etishdir.
Bu Anglashuv doirasida Koreya Respublikasi Moliya va Strategiya Vazirligi qoshidagi Korea Rivojlanish Instituti yordamida O‘zbekiston iqtosodiyotini rivojlantirishga qaratilgan yangi hamkorlik dasturlari ishlab chiqiladi va amalga oshiriladi.
- O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligi bilan Koreya Respublikasi savdo, sanoat va energetika vazirligi huzuridagi Energiyani boshqarish bo‘yicha Koreya korporatsiyasi o‘rtasida Energiya samoradorligi, qayta tiklanuvchi energiya va iqlim o‘zgarishi sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish to‘g‘risidagi anglashuv Memorandumi (2014 yil)
Ushbu Memorandumning maqsadi O‘zbekiston Respublikasi hududida energiya samoradorligi, qayta tiklanuvchi energiya va iqlim o‘zgarishi sohasida dasturlar, loyihalar ishlab chiqish va ularni amalga oshirishdan iborat.
- O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligi bilan Koreya Respublikasi Savdo, sanoat va energetika vazirligi o‘rtasida tajriba quyosh fotoelektr stansiyasini qurish bo‘yicha anglashuv Memorandumi (2014 yil)
Memorandum doirasida Koreya Respublikasining grant mablag‘lari evaziga O‘zbekiston Respublikasi hududida quvvati 130 kVt bo‘lgan tajriba quyosh fotoelektr stansiyasini qurish ko‘zda tutilgan.
- O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligi bilan Latviya Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi o‘rtasida Qayta tiklanuvchi energiya manbalari sohasida hamkorlik qilish to‘g‘risida Memorandum (2014 yil)
Ushbu Memorandumning asosiy maqsadi ikki davlat o‘rtasida qayta tiklanuvchi energiya manbalari sohasidagi hamorlikni yo‘lga qo‘yish va rivojlantirishdan iboratdir.
- O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligi bilan Koreya Respublikasi Savdo, sanoat va energetika vazirligi o‘rtasida Quyosh energetikasi sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha anglashuv Memorandumi (2013 yil)
Memorandum doirasida tomonlar quyosh energetikasi sohasida o‘zaro tajriba almashish, sohaga ilg‘or hamda innovatsion texnologiyalarni qo‘llash, qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, ilmiy-tadqiqot institutlari o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish va kadrlar tayyorlash bo‘yicha hamkorlikni amalga oshiradilar.

Сотрудничество Министерства экономического развития и сокращения бедности с зарубежными странами и международными организациями
28/02/2019 - 14:20 18461
Министерства экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан в рамках своей деятельности наладило сотрудничество с соответствующими зарубежными странами и организациями.
- Межправительственное соглашение между Республикой Узбекистан и Федеративной Республики Германия об оказании содействия в подготовке управленческих кадров (2019)
Данное соглашение обеспечит прохождение 4-недельных стажировок предпринимателей Узбекистана на предприятиях ФРГ.
- Совместная декларация между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Федеративной Республики Германия о консультативной деятельности в поддержку Правительства Республики Узбекистан при осуществлении экономических реформ (2019 г.)
Целью данной Совместной декларации является поддержка процессов экономических реформ и устойчивого экономического роста в Узбекистане.
Двустороннее сотрудничество послужит важным вкладом в интенсификацию взаимных экономических отношений, направленных на укрепление долгосрочного партнерства между Республикой Узбекистан и Федеративной Республикой Германия
- Соглашение между Министерства экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан и Восточным комитетом немецкой экономики о создании совместного Комитета по инвестициям и технологиям (2019 г.)
Это соглашение предусматривает содействие и поддержку расширения инвестиционного, технологического и промышленного сотрудничества, укрепления долгосрочного партнерства между государственными органами и деловыми кругами Федеративной Республики Германия и Республики Узбекистан.
- Меморандум о взаимопонимании по развитию сотрудничества в обмене опытом между Министерством экономики Республики Узбекистан и Министерством финансов и стратегии Республики Корея (2017)
Целью настоящего Меморандума является установление сотрудничества между Министерством экономики Республики Узбекистан и Министерством финансов и стратегии Республики Корея, а также изучение опыта корейской стороны в области экономического развития и его внедрения в Узбекистане.
В рамках данного Меморандума с помощью Корейского института развития при Министерстве финансов и стратегии Республики Корея будут разработаны и реализованы новые партнерские программы для развития экономики Узбекистана.
- Меморандум о взаимопонимании между Министерством экономики Республики Узбекистан и Корейской Электроэнергетической Корпорацией при Министерстве торговли, промышленности и энергетики Республики Корея по развитию сотрудничества в области энергоэффективности, возобновляемых источников энергии и изменения климата (2014 г.)
Целью настоящего Меморандума является разработка и реализация проектов в области энергоэффективности, возобновляемых источников энергии и изменения климата в Республике Узбекистан.
- Меморандум о взаимопонимании по строительству экспериментальной солнечной фотоэлектрической станции между Министерством экономики Республики Узбекистан и Министерством торговли, промышленности и энергетики Республики Корея (2014)
Меморандум предусматривает строительство экспериментальной солнечной фотоэлектрической станции мощностью 130 кВт на территории Республики Узбекистан.
- Меморандум о сотрудничестве между Министерства экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан и Министерством экономики Латвии по возобновляемым источникам энергии (2014 г.)
Основной целью данного Меморандума является установление и развитие сотрудничества между двумя странами в области возобновляемых источников энергии.
- Меморандум о взаимопонимании между Министерством экономики Республики Узбекистан и Министерством торговли, промышленности и энергетики Республики Корея о развитии сотрудничества в области солнечной энергетики (2013 г.)
В рамках меморандума стороны будут сотрудничать в области солнечной энергетики, обмена опытом в области передовых и инновационных технологий, реализации совместных проектов, сотрудничества между научно-исследовательскими институтами и подготовки кадров.