Jahon banki bilan hamkorlik to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasining Jahon banki bilan o‘zaro hamkorligi 1992 yil 2 iyulda qabul qilingan «Xalqaro valyuta fondi, Xalqaro tiklanish va taraqqiyot banki, Xalqaro taraqqiyot assotsiatsiyasi, Xalqaro moliya korporatsiyasi, Investitsiyalarni kafolatlash bo‘yicha ko‘p tomonlama agentlikda O‘zbekiston Respublikasining a'zoligi to‘g‘risida"gi qonuniga muvofiq amalga oshiriladi.
O‘zbekiston Respublikasi Jahon bankiga a'zo mamlakatlarning Shveysariya guruhiga kiradi.
1992 yil sentyabr oyida Toshkent shahrida Jahon bankning vakolatxonasi o‘z faoliyatini boshlagan.
2014 yilning dekabr oyidan boshlab vakolatxona rahbarligini janob Djungxun Cho boshqarmoqda. Ma'lumki, bundan oldingi to‘rt yil davomida vakolatxona rahbari bo‘lib janob Takuya Kamata ishlagan edi.
Jahon banki bilan O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan dasturlar va loyihalar yo‘nalishi, asosan energetika tizimini rekonstruksiya va modernizatsiya qilish, irrigatsiya-drenaj tarmoqlarini qayta qurish va rekonstruksiya qilish, kommunal xo‘jaligi infratuzilmalarini takomillashtirish, tibbiyot sohasini rivojlantirish hamda tibbiyot muassassalarini jihozlashga qaratilganligi bilan izohlanadi.

Сотрудничество со Всемирным банком
Взаимодействие Республики Узбекистан с ВБ осуществляется в рамках Закона «О членстве Республики Узбекистан в Международном валютном фонде, Международном банке реконструкции и развития, Международной ассоциации развития, Международной финансовой корпорации, Многостороннем агентстве по гарантиям инвестиций» от 2 июля 1992 года.
Узбекистан входит в Швейцарскую группу стран-членов Всемирного Банка.
С сентября 1992 года в Ташкенте открыто представительство Банка.
С декабря 2014г. Представительство возглавляет г-н Джунгхун Чо, заменивший на данном посту г-на Такуя Камата, проработавший в Узбекистане последние 4 года.
Реализуемые в Узбекистане совместные с ВБ программы и проекты сфокусированы на таких сферах как модернизация и реконструкция энергетической системы, восстановление и реконструкция ирригационно-дренажных сетей, совершенствование инфраструктуры коммунального хозяйства, развитие сети и оснащение медицинских учреждений.
В дополнение к проектам, финансируемым из заемных средств МБРР и МАР, Банк предоставляет грантовые средства из Трастовых фондов, администрируемых Банком, для финансирования деятельности, как дополнительной к проектам, так и на отдельные проекты.