Koreya fond birjasi (KRX) vakillari bilan uchrashuv
Joriy yilning 12-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov Koreya fond birjasi (KRX) raisi va bosh direktori Sohn Byungdoo boshchiligidagi delegatsiya vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda Koreya fond birjasi (KRX)ning Global strategiyalar bo‘yicha katta vitse-prezidenti Shin Donghoon John, Boshqaruv strategiyasi bo‘yicha vitse-prezidenti Choi Hwun, Korporativ axborotlarni ishlash, biznes indeksi, strategiya va rejalashtirish bo‘yicha bosh menejer Kim Namyoung, Ijro etuvchi direktor Choi Hyungsoo hamda O‘zbekiston Respublikasi Moliya vaziri o‘rinbosari Odilbek Isakov, “Toshkent” Respublika fond birjasi raisi Georgiy Paresishvili va boshqa mas’ul vakillar ishtirok etdilar.
Ma’lumot uchun: 1956-yilda tashkil etilgan Koreya fond birjasi (KRX) Koreyaning iqtisodiy rivojlanishiga katta hissa qo‘shib kelmoqda hamda kompaniyalar o‘sishi uchun kapital va fuqarolar uchun investitsiya imkoniyatlarini taqdim etib keladi. Koreya birjasi kapital bozorining asosiy funksiyalari — investorlarni himoya qilish va investitsiya bazasini kengaytirish, shuningdek, dinamik va mustahkam kapital bozorini yaratish maqsadida IT infratuzilmasini yaxshilash yuzasidan faoliyat olib boradi.
Uchrashuvda mamlakatimizda qimmatli qog‘ozlar bozorini rivojlantirish, texnik yordam ko‘rsatish, kapital bozorini boshqarish, yangi moliyaviy vositalarni joriy etish bo‘yicha o‘quv dasturini ishlab chiqish, muntazam treninglar va seminarlar o‘tkazishda o‘zaro hamkorlik aloqalarini kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, uchrashuvda tomonlar O‘zbekistonda davlat ishtirokidagi korxona va kompaniyalarni xususiylashtirish jarayonlari hamda davlat kompaniyalarini to‘liq xususiylashtirish, soliq imtiyozlari, davlat kompaniyalari aksiyalarini IPO orqali sotish bo‘yicha Koreya Respublikasining kapital bozorini rivojlantirish tajribasi yuzasidan fikr almashdilar.
Uchrashuv so‘ngida tomonlar o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalarini yanada kengaytirish va rivojlantirishga kelishib oldilar.

Meeting with representatives of the Korea Exchange (KRX)
On December 12 this year, Deputy Prime Minister - Minister of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan Jamshid Kuchkarov held a meeting with representatives of the delegation headed by the Chairman and CEO of the Korea Exchange (KRX) Sohn Byungdoo.
The meeting was attended by Korea Exchange (KRX) Senior Vice President of Global Strategy Shin Donghoon John, Vice President of Global Strategy, Governance Strategy Choi Hwun, General Manager of Corporate Disclosure, Listing Review, Business Index, Strategy and Planning Kim Namyoung, Executive Director Choi Hyungsoo and Deputy Minister of Finance of the Republic of Uzbekistan Odilbek Isakov, Chairman of the Tashkent Republican Stock Exchange Georgy Paresishvili and other responsible representatives.
For information: Established in 1956, the Korea Stock Exchange (KRX) has been a significant contributor to Korea's economic development, as well as providing growth capital for companies and investment opportunities for citizens. The Korean Stock Exchange is working to improve the core functions of the capital market - protecting investors and expanding the investment base, as well as improving the IT infrastructure in order to create a dynamic and reliable capital market.
At the meeting, issues of developing the capital market in our country, expanding cooperation in the provision of technical assistance, developing a curriculum and conducting regular trainings and seminars on capital market management, introducing new financial instruments were discussed.
Also at the meeting, the parties exchanged views on the processes of privatization of state owned enterprises and companies in Uzbekistan and the experience of developing the capital market of the Republic of Korea in terms of the full privatization of state-owned companies, tax incentives, and the sale of shares of state-owned companies through an IPO.
At the end of the meeting, the parties agreed on further expansion and development of mutually beneficial cooperation.