Koreya fond birjasi (KRX) vakillari bilan uchrashuv
Joriy yilning 12-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov Koreya fond birjasi (KRX) raisi va bosh direktori Sohn Byungdoo boshchiligidagi delegatsiya vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda Koreya fond birjasi (KRX)ning Global strategiyalar bo‘yicha katta vitse-prezidenti Shin Donghoon John, Boshqaruv strategiyasi bo‘yicha vitse-prezidenti Choi Hwun, Korporativ axborotlarni ishlash, biznes indeksi, strategiya va rejalashtirish bo‘yicha bosh menejer Kim Namyoung, Ijro etuvchi direktor Choi Hyungsoo hamda O‘zbekiston Respublikasi Moliya vaziri o‘rinbosari Odilbek Isakov, “Toshkent” Respublika fond birjasi raisi Georgiy Paresishvili va boshqa mas’ul vakillar ishtirok etdilar.
Ma’lumot uchun: 1956-yilda tashkil etilgan Koreya fond birjasi (KRX) Koreyaning iqtisodiy rivojlanishiga katta hissa qo‘shib kelmoqda hamda kompaniyalar o‘sishi uchun kapital va fuqarolar uchun investitsiya imkoniyatlarini taqdim etib keladi. Koreya birjasi kapital bozorining asosiy funksiyalari — investorlarni himoya qilish va investitsiya bazasini kengaytirish, shuningdek, dinamik va mustahkam kapital bozorini yaratish maqsadida IT infratuzilmasini yaxshilash yuzasidan faoliyat olib boradi.
Uchrashuvda mamlakatimizda qimmatli qog‘ozlar bozorini rivojlantirish, texnik yordam ko‘rsatish, kapital bozorini boshqarish, yangi moliyaviy vositalarni joriy etish bo‘yicha o‘quv dasturini ishlab chiqish, muntazam treninglar va seminarlar o‘tkazishda o‘zaro hamkorlik aloqalarini kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, uchrashuvda tomonlar O‘zbekistonda davlat ishtirokidagi korxona va kompaniyalarni xususiylashtirish jarayonlari hamda davlat kompaniyalarini to‘liq xususiylashtirish, soliq imtiyozlari, davlat kompaniyalari aksiyalarini IPO orqali sotish bo‘yicha Koreya Respublikasining kapital bozorini rivojlantirish tajribasi yuzasidan fikr almashdilar.
Uchrashuv so‘ngida tomonlar o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalarini yanada kengaytirish va rivojlantirishga kelishib oldilar.

Встреча с представителями Корейской фондовой биржи (KRX)
12 декабря текущего года заместитель Премьер–Министра – Министр экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан Джамшид Кучкаров провел встречу с представителями делегации во главе с председателем и генеральным директором Корейской фондовой биржи (КРХ) Сон Бйонду.
На встрече приняли участие старший вице-президент по глобальной стратегии Корейской фондовой биржи (KRX) Шин Донгхун Джон, вице-президент по глобальной стратегии, стратегии управления Чои Хвун, Генеральный менеджер по корпоративному раскрытию информации, обзору листинга, бизнес-индексу, стратегии и планированию Ким Намюнг, исполнительный директор Чои Хйонсу и заместитель министра финансов Республики Узбекистан Одилбек Исаков, председатель Республиканской фондовой биржи “Ташкент"  Георгий Паресишвили и другие ответственные представители.
К сведению: Корейская фондовая биржа (KRX), основанная в 1956 году, вносит значительный вклад в экономическое развитие Кореи, а также предоставляет капитал для роста компаний и инвестиционные возможности для граждан. Корейская фондовая биржа работает над улучшением основных функций рынка капитала — защитой инвесторов и расширением инвестиционной базы, а также над улучшением ИТ-инфраструктуры с целью создания динамичного и надежного рынка капитала.
На встрече обсуждались вопросы развития рынка капитала в нашей стране, расширения взаимодействия при оказания технической помощи, разработки учебной программы и проведении регулярных тренингов и семинаров по управлению рынком капитала, внедрению новых финансовых инструментов.
Также на встрече стороны обменялись мнениями о процессах приватизации предприятий и компаний с государственным участием в Узбекистане и опыте развития рынка капитала Республики Корея в части полной приватизации государственных компаний, налоговых льгот, продажи акций государственных компаний через IPO.
По окончании встречи стороны договорились о дальнейшем расширении и развитии взаимовыгодного сотрудничества.