Buyuk Britaniya savdo komissari bilan uchrashuv
Joriy yilning 30-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov Buyuk Britaniya Qirolining Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha savdo komissari Kenan Paleo bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda Buyuk Britaniya Xalqaro savdo vazirligi bosh direktori Andrew Mitchell, Buyuk Britaniyaning O‘zbekistondagi elchisi Timothy Torlot, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov, Moliya vaziri o‘rinbosari Odilbek Isakov hamda boshqa mas’ul vakillari ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida “Samarali iqtisodiy boshqaruv” (EGED) va aksiyalarni birlamchi ommaviy joylashtirish (IPO) dasturlari, ta’lim, sog‘liqni saqlash, ichimlik suvi bilan ta’minlash infratuzilmasini yaxshilash, xizmatlar, energetika sohasi, xususan, quyosh va shamol elektr stansiyalarini tashkil etishda amalga oshirilayotgan davlat-xususiy sherikligi loyihalari, DXSh loyihalarida texnik yordam ko‘rsatish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, uchrashuvda tomonlar yashil o‘sish, xususan, yashil iqtisodiyotga o‘tish jarayonlari, yashil energiya manbalaridan foydalanish, ushbu jarayonlarda xalqaro moliya institutlari bilan hamkorlik,  mehnat bozorida amalga oshirilayotgan islohotlar, biznes muhitini yaxshilash, davlat xaridlari, budjet jarayonlarida ochiqlik va shaffoflikni ta’minlash, xususiy sektorni qo‘llab-quvvatlash, logistika sohasini rivojlantirish yuzasidan fikr almashdilar.
Uchrashuv so‘ngida tomonlar o‘zaro hamkorlik aloqalarini rivojlantirish va yanada kengaytirishga kelishib oldilar.

Встреча с торговым комиссаром Великобритании
30 ноября текущего года заместитель Премьер-Министра – Министр экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан Джамшид Кучкаров провел встречу с торговым комиссаром Его Величества по Восточной Европе и Центральной Азии Кенаном Палео.
На встрече приняли участие генеральный директор министерства международной торговли Великобритании Эндрю Митчелл, посол Великобритании в Узбекистане Тимоти Торлот, первый заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Илхом Норкулов, заместитель министра финансов Одилбек Исаков и другие ответственные представители.
В ходе встречи обсуждались программы «эффективного экономического управления» (EGED) и первичного публичного размещения акций (IPO), проекты государственно-частного партнерства, реализуемые в сфере образования, здравоохранения, улучшения инфраструктуры питьевого водоснабжения, услуги, энергетики, в частности, при создании солнечных и ветряных электростанций, оказания технической поддержки проектам ГЧП.
Также на встрече стороны обменялись мнениями о зеленом росте, в частности о процессах перехода к зеленой экономике, использовании зеленых источников энергии, сотрудничестве с международными финансовыми институтами в этих процессах, реформах на рынке труда, улучшении деловой среды, государственных закупках, обеспечении открытости и прозрачности бюджетных процессов, поддержке частного сектора, развитии логистики.