Buyuk Britaniya savdo komissari bilan uchrashuv
Joriy yilning 30-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov Buyuk Britaniya Qirolining Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha savdo komissari Kenan Paleo bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda Buyuk Britaniya Xalqaro savdo vazirligi bosh direktori Andrew Mitchell, Buyuk Britaniyaning O‘zbekistondagi elchisi Timothy Torlot, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov, Moliya vaziri o‘rinbosari Odilbek Isakov hamda boshqa mas’ul vakillari ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida “Samarali iqtisodiy boshqaruv” (EGED) va aksiyalarni birlamchi ommaviy joylashtirish (IPO) dasturlari, ta’lim, sog‘liqni saqlash, ichimlik suvi bilan ta’minlash infratuzilmasini yaxshilash, xizmatlar, energetika sohasi, xususan, quyosh va shamol elektr stansiyalarini tashkil etishda amalga oshirilayotgan davlat-xususiy sherikligi loyihalari, DXSh loyihalarida texnik yordam ko‘rsatish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, uchrashuvda tomonlar yashil o‘sish, xususan, yashil iqtisodiyotga o‘tish jarayonlari, yashil energiya manbalaridan foydalanish, ushbu jarayonlarda xalqaro moliya institutlari bilan hamkorlik,  mehnat bozorida amalga oshirilayotgan islohotlar, biznes muhitini yaxshilash, davlat xaridlari, budjet jarayonlarida ochiqlik va shaffoflikni ta’minlash, xususiy sektorni qo‘llab-quvvatlash, logistika sohasini rivojlantirish yuzasidan fikr almashdilar.
Uchrashuv so‘ngida tomonlar o‘zaro hamkorlik aloqalarini rivojlantirish va yanada kengaytirishga kelishib oldilar.

Meeting with the UK Trade Commissioner
On November 30 this year, Deputy Prime Minister - Minister of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan Jamshid Kuchkarov held a meeting with HM's Trade Commissioner for Eastern Europe and Central Asia Kenan Paleo.
The meeting was attended by Director General of the UK Department for International Trade Andrew Mitchell, British Ambassador to Uzbekistan Timothy Torlot, First Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction Ilkhom Norkulov, Deputy Finance Minister Odilbek Isakov and other responsible representatives.
During the meeting, the programs of “Effective Governance for Economic Development” (EGED) and initial public offering (IPO), public-private partnership projects implemented in the field of education, healthcare, improvement of infrastructure for drinking water supply, services, energy, in particular, in the creation of solar and wind farms, providing technical support to PPP projects.
At the meeting, the parties also exchanged views on green growth, in particular, on the processes of transition to a green economy, the use of green energy sources, cooperation with international financial institutions in these processes, labor market reforms, improving the business environment, public procurement, ensuring openness and transparency of budgetary processes, support for the private sector, development of transportation.
At the end of the meeting, the parties agreed to develop and expand mutually beneficial cooperation.