Turkiya Respublikasining Qishloq xo‘jaligi va qishloq hududlarini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash tashkiloti vakillari bilan uchrashuv
29/11/2022 - 18:26 2711
Joriy yilning 28-noyabr kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Erkin Rustamov Turkiya Respublikasi Qishloq xo‘jaligi va qishloq hududlarini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash tashkiloti prezidenti Muxammed Adak boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi mas’ul departament direktorlari, mehmonlar tomonidan Loyihalarni amalga oshirish bosh koordinatori Axmet Yazar, Loyihalarni moliyalashtirish bosh koordinatori Jixan Qoraxon, Xalqaro hamkorlik bo‘yicha mutaxassis Kyurshat Yilmaz hamda tashkilot eksperti Murat Subashilar ishtirok etishdi.
Hududlarni kompleks rivojlantirish va ushbu yo‘nalishdagi Turkiya Respublikasining tajribasi bilan tanishish uchrashuvning asosiy muhokama mavzusiga aylandi.
Uchrashuv avvalida mehmonlar Qishloq xo‘jaligi va qishloq hududlarini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash tashkilotining asosiy vazifalari, 15 yillik faoliyati davomida loyihalarni moliyalashtirish va hududlarni rivojlantirishda ushbu tashkilot tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar bo‘yicha ma’lumotlar berishdi.
O‘z navbatida O‘zbekiston tomoni bugungi kunda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar va unda hududlarni rivojlantirish omilining asosiy yo‘nalishlari va loyihalarni amalga oshirishda xorijiy hamkorlar bilan hamkorlikni rivojlantirish borasida fikr almashdilar.

Встреча с представителями организации поддержки развития сельского хозяйства и сельских территорий Турецкой Республики
29/11/2022 - 18:26 3193
28 ноября текущего года первый заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Эркин Рустамов провел встречу с делегацией во главе с президентом организации поддержки развития сельского хозяйства и сельских территорий Турецкой Республики Мухаммедом Адаком.
На встрече приняли участие директора ответственных департаментов Министерства экономического развития и сокращения бедности, генеральный координатор реализации проектов Ахмет Язар, генеральный координатор финансирования проектов Джихан Карахан, эксперт по международному сотрудничеству Кюршат Йылмаз и эксперт организации Мурат Субаши.
Главной темой встречи стало комплексное развитие территорий и знакомство с опытом Турецкой Республики в этом направлении.
В начале встречи гости предоставили информацию об основных задачах организации поддержки развития сельского хозяйства и сельских территорий, деятельности, проводимой этой организацией в области финансирования проектов и развития регионов за 15 лет его деятельность.
В свою очередь, узбекская сторона обменялась мнениями о проводимых сегодня в нашей стране реформах и основных направлениях регионального развития в ней, а также развитии сотрудничества с зарубежными партнерами в реализации проектов.
По итогам встречи стороны достигли договоренности о дальнейшем расширении сотрудничества по вышеуказанным направлениям.