Hududlarning master-rejalarini ishlab chiqish va “yashil” iqtisodiyotga o‘tish bo‘yicha ilg‘or xorij tajribasini o‘rganish
21/11/2022 - 18:00 2472
O‘zbekistonning Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish, Moliya, Qurilish, Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish, Energetika vazirliklari va Markaziy bank vakillari hamda Namangan, Toshkent, Qashqadaryo va Xorazm viloyatlari hokimlarining birinchi o‘rinbosarlaridan iborat ishchi guruh Fransiyaga tashrif buyurdi.
Tashrifdan maqsad hududlar master rejalarini ishlab chiqish va “Yashil” iqtisodiyotga o‘tish bo‘yicha Fransiya tajribasini o‘rganish hamda Fransiyadagi vazirlik va idoralar, tashkilotlar va kompaniyalar bilan uchrashish bo‘lib, hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama etildi.
Ma’lumot uchun: O‘zbekiston delegatsiyasi Fransiya tashrif doirasida Paris Habitat, National federation of urban architect agencies (FNAU), Institute Paris Region, Hududiy birlik milliy agentligi (ANST), Ministry of Ecological transition and Territorial Cohesion, Ministry of Energy transition, ADEME, Banque de France, Institute for Climate Research, Agora Energiewende, “MEDEF International” va uning tarkibidagi tashkilotlar bilan uchrashuvlar o‘tkazildi hamda “Olympic village” loyihasi bilan tanishildi.
Tashrif davomida shaharsozlik bo‘yicha master-rejalarni ishlab chiqish va ushbu yo‘nalishda hamkorlikni kengaytirish maqsadida quyidagi masalalar muhokama etildi:
– Fransiyada aholining quyi qatlami uchun ijtimoiy uylarni qurish, ehtiyojmand aholi qatlamini tanlash mezonlari, ishlab chiqaruvchi kompaniyalarga qo‘yiladigan talablar;
– Shaharlarni rejalashtirish agentligi faoliyatini yo‘lga qo‘yish;
– Fransiyaning shaharsozlik yo‘nalishidagi yetuk mutaxassislarini O‘zbekistonga jalb qilish;
– Eko shaharlarni, kvartallarni bapro etish bo‘yicha hamkorlik;
– Kichik va o‘rta shaharlar imkoniyatlaridan keng foydalanish va markaziy joylarni rivojlantirish, hududlarni davlat tomonidan qo‘llab quvvatlash;
– Qishloq joylarida raqamli texnologiyalarni rivojlantirish, turizm salohiyatini ishga solish;
– “Frantsiyaning past karbonli “milliy strategiyasi” va “Fransiyaning iqlim va energetika strategiyasi” hujjatlari asosida iqlim o‘zgarishi va issiqxona gazlari emissiyasini kamaytirish bo‘yicha 2030 va 2050 yillarga mo‘ljallangan asosiy maqsadlar;
– Issiqxona gaz va uglerod chiqindilarini qisqartirish orqali ularni qamrab olish va saqlash bo‘yicha (Carbon Capturing and Storage – CCS) tizimlarni rivojlantirish;
– Energetika, iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish, moslashish hamda xavo sifatini yaxshilash, yer resurslari va xomashyoning sirkulyar tamoyillarini qo‘llab-quvvatlash yo‘nalishlarida subsidiyalar ajratish mexanizmlarini o‘rganish bo‘yicha hamkorlik;
– Fransiya va O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banklari o‘rtasida NGFS (Network for Greening the Financial System - NGFS) tarmog‘ida amalga oshiriladigan tashabbuslarda faol ishtirok etish;
– Yevropa Ittifoqining Sarbon Border Adjustment Mechanism (CBAM) savdo (Carbon Pricing, Carbon Tax) mexanizmlarini o‘rganish.
2024-yildagi Olimpiada o‘yinlarini o‘tkazish uchun barpo etilayotgan “Olympic village” loyihasi va uning qurilishi bilan tanishildi va qurilishda energiya tejovchi texnologiyalarni qo‘llash, qurilish uchun arxitektura yechimlarini tanlash, qurilishda boshqa arzon va ekologik toza materiallardan foydalanish va boshqa masalalar muhokama etildi.
“MEDEF International”da tashkil etilgan uchrashuvda uning tarkibiga kiruvchi kompaniyalar (Axens, Cabinet Adaltys, Dassault Systemes, Egis, Eiffage Infrastructures, Groupe ADP, Meridiam, Roxalex, Societe Generale, Vinci Highways, Mouvement Des Entreprises De France va boshqalar) bilan davra suhbati tashkil etildi.
Fransiya kompaniyalari bilan davlat xususiy sheriklik loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha Fransiyaning ilg‘or tajribasini O‘zbekistonda qo‘llash imkoniyalari, O‘zbekiston shaharlarida ichimlik suvi va kanalizatsiya, neft-gaz sanoati, elektr energiya, transport sohalarida davlat xususiy sheriklik loyihalarini amalga oshirish masalalari muhokama etildi.
Muhokamalar doirasida kompaniyalar tomonidan kelajakdagi salohiyatli hamkorliklarni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha bir nechta takliflar e’lon qilindi.
Fransiya taraqqiyot agentligining (FTA) Osiyo, O‘rta Osiyo va Yevroosiyo bo‘yicha departament direktori hamda agentligining “Yashil” budjetlashtirish, shaharsozlik va uy-joy qurilish va boshqa xodimlari bilan yakuniy uchrashuvlar o‘tkazildi.
FTAning barqaror shaharlar strategiyasi, kichik, o‘rta va katta shaharlarning rivojlanishini qo‘llab-quvvatlash va iqlim barqarorligini ta’minlash, shaharlarda hayot sifatini yaxshilash va keng miqyosda barqaror shahar hududiy rivojlanishga ko‘maklashish, shuningdek, FTA va O‘zbekiston Respublikasi o‘rtasida shahar sohasida hamkorlikning yangi istiqbollarini ochish bo‘yicha ikki tomonlama muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvlar va muhokamalar yakunida Fransiya taraqqiyot agentligi va Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi o‘rtasida: “Yashil” iqtisodiyot sohasida hamkorlik” hamda “Shaharsozlikni rivojlantirish bo‘yicha Master-reja to‘g‘risida”gi bitimlar imzolandi.

Study of advanced foreign experience in development of regional master plans and transition to a "Green" economy
21/11/2022 - 18:01 2614
A working group consisting of representatives of the Ministries of Economic Development and Poverty Reduction, Finance, Construction, Housing and Communal Services, Energy, and the Central Bank of Uzbekistan, as well as the first deputy khakims of Namangan, Tashkent, Kashkadarya, and Khorezm regions visited France.
The main purpose of the visit was to study France's experience in developing regional master plans and the transition to a "green" economy, as well as meetings with ministries and departments, organizations, and companies of France, discussing issues of establishing cooperation with them.
For information: The delegation of Uzbekistan held meetings with Paris Habitat, the National Federation of Urban Architectural Agencies (FNAU), the Institute of the Paris Region, the National Agency of Territorial Unity (ANST) Ministry of Ecological Transition and Territorial Cohesion, Ministry of Energy transition, ADEME, Banque de France, Institute for Climate Research, Agora Energiewende, MEDEF International and the organizations that are part of it, as well as, the "Olympic village" project was presented.
During the visit, the following issues were discussed in order to develop master plans for urban development and expand cooperation in the direction of green economy development:
- Construction of social houses for the lower strata of the population in France, criteria for the selection of needy segments of the population, requirements for real estate developers;
- Creation of an urban planning agency;
- Attracting experienced French specialists in the field of urban planning to Uzbekistan;
- Cooperation on the development of eco-cities, neighborhoods;
- wide use of the opportunities of small and medium-sized cities and the development of central regions, state support ;
- Development of digital technologies in rural areas, use of tourism potential;
- The main goals set for 2030 and 2050 to reduce climate change and greenhouse gas emissions based on the documents "French National Low-carbon Strategy" and "French Climate and Energy Strategy";
- Development of carbon capture and storage systems (CCS) by reducing greenhouse gas and carbon emissions;
- Cooperation on the study of mechanisms for allocating subsidies in the fields of energy, combating climate change, adaptation and improvement of air quality, support for circular principles of land resources and raw materials;
- Active participation in initiatives implemented in the NGFS network (Network for Greening the Financial System - NGFS) between the Central Banks of France and the Republic of Uzbekistan;
- Study of the mechanism of regulation of carbon boundaries (CBAM) of trade (carbon pricing, carbon tax) in the European Union.
The Olympic Village project and its construction, which is being built for the 2024 Olympic Games, as well as the use of energy-saving technologies in construction, the choice of architectural solutions during construction, the use of other cheap and environmentally friendly materials in construction and other issues were visited.
A round table was held at the meeting organized at MEDEF International with the participation of such companies as: Axens, Cabinet Adaltys, Dassault Systemes, Egis, Eiffel Infrastructures, Groupe ADP, Meridiam, Roxalex, Societe Generale, Vinci Highways, Mouvement Des Entreprises de France, etc.
The possibilities of applying the best practices of France to the cities of Uzbekistan for the implementation of public-private partnership projects with French companies in Uzbekistan, as well as the implementation of public-private partnership projects in the fields of drinking water supply and sanitation, oil and gas industry, electric power, transport were discussed.
During the discussions, the companies voiced several proposals for establishing potential future cooperation.
The final meetings were held with the Director of the Department of Asia, Central Asia and Eurasia, the French Development Agency (FAR) and other employees of the Agency for "green" budgeting, Urban Planning and Housing Construction.
The FAR Strategy for Sustainable Cities, supporting the development of small, medium and large cities and ensuring climate stability, improving the quality of life in cities and supporting sustainable urban territorial development on a large scale, as well as opening up new prospects for cooperation in the urban sector, bilateral negotiations were held between the FTA and the Republic of Uzbekistan. passed.
Following the meetings and discussions, agreements were signed between the French Development Agency and the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction: "Cooperation in the field of green economy" and "On the Master Plan of Urban Development".