15/11/2022 - 20:45 2637
Joriy yilning 15-noyabr kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov energetika, ishlab chiqarish, logistika va infratuzilmaviy masalalar yuzasidan biznes missiyasi bilan O‘zbekistonga tashrif buyurgan Shveysariya delegatsiyasi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda Shveysariyaning “Joint Chamber of Commerce JCC” ijro etuvchi direktori Dr. Dorit Sallis, “Swiss Export Risk Insurance SERV” kompaniyasining Maslahat va mijozlarni jalb qilish bo‘yicha boshlig‘i Carsten Boehler, “Burckhardt Compression” kompaniyasi ijro etuvchi direktori Marcel Pawlicek, “M&M Militzer & Münch International Holding AG” kompaniyasi Yaqin Sharq va Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy boshqaruvchi direktori Nikolaus Kohler, “Moeckli Finance and Management Ltd” kompaniyasi ijro etuvchi direktori Alfred Moeckli, “Herculis Partners SA” kompaniyasi boshqaruv kengashi direktori Jean-Paul Periat hamda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi mas’ul departament vakillari ishtirok etdilar.
Uchrashuvda davlat-xususiy sherikligi mexanizmlari, mamlakatimizda ta’lim, sog‘liqni saqlash, ekologiya, qishloq xo‘jaligi, transport, irrigatsiya va suv resurslarini boshqarish, qayta tiklanadigan energiya manbalarini yaratish sohalaridagi davlat-xususiy sherikligi loyihalari, yashil o‘sish va yashil iqtisodiyotga o‘tish jarayonlari, barqaror, ijtimoiy va inklyuziv iqtisodiy o‘sish yuzasidan amalga oshirilayotgan ishlar, xususiy sektorni rivojlantirish va xususiylashtirish jarayonlari, tadbirkorlik muhitini rivojlantirish, hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha ishlab chiqilayotgan master-rejalar, raqamli transformatsiya hamda sanoat tarmoqlarini rivojlantirish yuzasidan fikr almashdilar.
Uchrashuv so‘ngida tomonlar o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalarini rivojlantirishga kelishib oldilar.

15/11/2022 - 20:46 2779
On November 15 this year, First Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction Ilkhom Norkulov met with representatives of the Swiss delegation that visited Uzbekistan on a business mission on energy, production, logistics and infrastructure.
The meeting was attended by the Executive Director of the Swiss "Joint Chamber of Commerce JCC" Dr. Dorit Sallis, Head of Advisory and Client Relations of Swiss Export Risk Insurance SERV Carsten Boehler, Executive Director of Burckhardt Compression Marcel Pawlicek, Regional Managing Director for the Middle East and Central Asia of M&M Militzer & Münch International Holding AG Nikolaus Kohler, Executive Director of Moeckli Finance and Management Ltd Alfred Moeckli, Director of the Board of Herculis Partners SA Jean-Paul Periat, as well as, representatives of the responsible department of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction.
During the meeting, the parties exchanged views on public-private partnership mechanisms, public-private partnership projects in the field of education, healthcare, ecology, agriculture, transport, irrigation and water management, the creation of renewable energy sources, green growth processes and the transition to a green economy, the ongoing work on sustainable, social and inclusive economic growth, the development of the private sector and privatization, the development of the business environment, the master plans for the socio-economic development of the regions, digital transformation and the development of industries.