15/09/2021 - 16:09 1109
Joriy yilning 15-sentabr kuni Xalqaro moliya korporatsiyasi (IFC) boshqaruvchi direktori Maxtar Diopning O‘zbekistonga tashrifi doirasida Moliya vazirligida Bosh vazir o‘rinbosari – Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov, Moliya vaziri Timur Ishmetov va Energetika vaziri o‘rinbosari Sherzod Xo‘jayev hamda bir qator vazirlik va idoralar, xususiy sektor va xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirokida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Suhbat davomida iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirishda xususiy sektorni jalb qilishning o‘rni va afzalliklari hamda O‘zbekiston Respublikasining yashil iqtisodiyotga o‘tishi va xususiy sektorni iqlimga yo‘naltirilgan loyihalarni amalga oshirish va iqtisodiyotni dekarbonizatsiya qilish masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, boshqa mamlakatlar namunasida muvaffaqiyatli amalga oshirilgan yashil loyihalarning istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Iqtisodiyoti rivojlanib borayotgan davlatlar orasida yashil investitsiya bo‘yicha tan olingan lider sifatida Xalqaro moliya korporatsiyasi (IFC) O‘zbekiston hukumatiga iqlim o‘zgarishi loyihalariga xususiy investitsiyalarni safarbar etish bo‘yicha Yo‘l xaritasini ishlab chiqishda yordam berishga tayyor ekanligini ma’lum qildi.
Xalqaro moliya korporatsiyasi (IFC) boshqaruvchi direktori Maxtar Diopning so‘zlariga ko‘ra: «COVID-19 pandemiyasidan keyin iqtisodiy tiklanishni tezlashtirish rejasi borasida O‘zbekiston uchun iqlim o‘zgarishini yumshatish loyihalariga sarmoya kiritish uchun keng imkoniyatga ega, bu qisqa muddatli foydali loyiha bo‘lib qolmay, balki yangi ish o‘rinlari yaratishda va iqtisodiy o‘sish uchun katta foyda keltirishda uzoq muddatli foydali investitsiya bo‘lishi mumkin.

A roundtable on implementing green projects with the private sector
On 15 September this year, as part of the visit to Uzbekistan by the Managing Director of the International Finance Corporation (IFC) Makhtar Diop, the Ministry of Finance hosted a roundtable discussion with Deputy Prime Minister - Minister of Economic Development and Poverty Reduction Jamshid Kuchkarov, Finance Minister Timur Ishmetov, Deputy Energy Minister Sherzod Khodjaev, and other representatives from ministries and agencies, private sector and international organizations.
The round table discussed the role and benefits of private sector involvement in the implementation of climate change mitigation projects and the transition of the Republic of Uzbekistan to a green economy and the involvement of the private sector in the implementation of climate-smart projects and decarbonization of the economy. The participants also looked at successful examples of green projects in other countries.
As a recognized leader in green investment in emerging economies, the IFC is ready to support the Government of Uzbekistan in developing a roadmap to mobilize private investment for climate change projects.
According to IFC Managing Director Makhtar Diop: "As we plan for the post COVID-19 pandemic economic recovery, Uzbekistan has a unique opportunity to invest in climate change mitigation projects that will not only bring short-term benefits such as job creation and economic growth, but also have long-term positive impacts, including reducing carbon use and achieving a sustainable economy. Addressing climate change is a top priority for IFC, and we stand ready to support Uzbekistan in its transition to a greener economy.