Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Iqtisodiy Kengashining 94-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 10-iyun kuni Nur-Sulton shahrida Bosh vazir o‘rinbosari - Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov boshchiligidagi O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi MDH Iqtisodiy Kengashining 94-yig‘ilishida ishtirok etdi.
Yig‘ilishda Ozarbayjon, Qirg‘iziston, Tojikiston, Rossiya, Belarus, Qozog‘iston va Armaniston hukumat rahbarlari o‘rinbosarlari, Turkmaniston Muxtor elchisi, MDH Ijroiya qo‘mitasi raisi va Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi Hay’at raisi ishtirok etdilar.
Majlis kun tartibiga MDHga a’zo davlatlarning iqtisodiy hamkorligining turli sohalarini qamrab olgan masalalar kiritildi.
Hamdo‘stlik mamlakatlari delegatsiyalari rahbarlari MDH mamlakatlari o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Majlisda 2021-yilda MDHga a’zo davlatlar iqtisodiyotini rivojlantirishning asosiy maqsadli makroiqtisodiy ko‘rsatkichlari to‘g‘risidagi ma’lumotlar tinglandi. Qayd etilishicha, 2021-yilda MDH davlatlari asosan makroiqtisodiy barqarorlikni tavsiflovchi ko‘rsatkichlarning tavsiya etilgan qiymatlariga rioya qilishgan. MDH mamlakatlarining yalpi ichki mahsuloti (YAIM) 2021-yilda dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra real hisobda 4,7 foizga o‘sdi (2020-yilda u 2,5 foizga kamaydi).
Shu bilan birga, yig‘ilish davomida MDHga a’zo davlatlarning joriy iqtisodiy ahvoli va yuzaga kelayotgan muammolarga birgalikdagi chora-tadbirlar ko‘rish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Quyidagi masalalar yuzasidan ham tegishli qarorlar ko‘rib chiqilib, qabul qilindi:
- yadroviy avariya yoki radiologik favqulodda vaziyat to‘g‘risida xabardor qilish bo‘yicha amaliy choralar, hamda 2018-yil 2-noyabrdagi MDHga a’zo davlatlar oʻrtasida yadroviy avariya yoki radiatsiyaviy favqulodda vaziyatlar sodir boʻlganda tayyor boʻlish va ularning oqibatlarini bartaraf etishda oʻzaro yordam koʻrsatish boʻyicha hamkorlik toʻgʻrisidagi bitimda nazarda tutilgan majburiyatlarni bajarish doirasida koʻrsatiladigan yordam hajmi va mazmuni.;
- MDHga a’zo davlatlarning 2030-yilgacha bo‘lgan davrda davlatlararo innovatsion hamkorlik dasturi ishtirokchilari bo’lgan davlatlar innovatsiyalarini tijoratlashtirish markazi maqomini berish to’g’risida;
- 2021-yilda Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligida arxitektura va shaharsozlik yilini o‘tkazish yakunlari va boshqa qator masalalar to‘g‘risida.
Yig‘ilish ishtirokchilari tomonidan tashkiliy tusdagi masalalar ham muhokama qilindi, xususan, MDH iqtisodiy Kengashining 2022-yil 23-sentabrdagi navbatdagi 95-majlisini Rossiya Federatsiyasining Moskva shahrida o‘tkazish masalasi ko‘rib chiqildi.

Состоялось 94-ое заседание Экономического совета Содружества Независимых Государств
10 июня 2022 года г. Нур-Султан делегация Республики Узбекистан во главе с заместителем Премьер-министра, министром экономического развития и сокращения бедности Джамшидом Кучкаровым, приняла участие на 94-ом заседании Экономического совета СНГ.
В заседании также приняли участие заместители председателей правительств Азербайджана, Кыргызстана, Таджикистана, России, Беларуси, Казахстана и Армении, полномочный посол Туркменистана, председатель Исполкома СНГ и председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии.
В повестку дня заседания были включены вопросы, охватывающие различные сферы экономического сотрудничества государств — участников СНГ.
Главы делегаций стран Содружества с начала коротко обменялись мнениями по актуальным вопросам экономического взаимодействия между странами СНГ.
На заседании была заслушана информация об основных целевых макроэкономических показателях развития экономики государств – участников СНГ за 2021 год. Отмечено, что в 2021 году страны СНГ в основном придерживались рекомендованных значений показателей, характеризующих макроэкономическую стабильность. Совокупный валовой внутренний продукт (ВВП) стран СНГ в 2021 году, по предварительной оценке, возрос в реальном исчислении на 4,7 % (в 2020 году он уменьшился на 2,5 %).
При этом, особое внимание в ходе заседания было уделено рассмотрению вопроса о текущей экономической ситуации в государствах – участниках СНГ и возможных совместных мерах реагирования на возникающие проблемы.
Также были рассмотрены и приняты соответствующие решения по следующим вопросам:
- практические меры по информированию о ядерной аварии или радиационной аварийной ситуации, объеме и содержании помощи в рамках выполнения обязательств, предусмотренных Соглашением о взаимодействии государств – участников СНГ по обеспечению готовности на случай ядерной аварии или возникновения радиационной аварийной ситуации и взаимопомощи при ликвидации их последствий от 2 ноября 2018 года;
- о придании статуса центра коммерциализации инноваций государств – участников Межгосударственной программы инновационного сотрудничества государств – участников СНГ на период до 2030 года;
- об итогах проведения Года архитектуры и градостроительства в Содружестве Независимых Государств в 2021 году и ряд других вопросов.
Участниками заседания также были обсуждены вопросы организационного характера, в частности был рассмотрен вопрос о проведении очередного 95-го заседания Экономического совета СНГ 23 сентября 2022 года в городе Москве, Российская Федерация.
По итогам заседания участниками принято решение о продолжении экономического сотрудничества, в том числе в рамках Экономического совета СНГ.