Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Iqtisodiy Kengashining 94-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 10-iyun kuni Nur-Sulton shahrida Bosh vazir o‘rinbosari - Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov boshchiligidagi O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi MDH Iqtisodiy Kengashining 94-yig‘ilishida ishtirok etdi.
Yig‘ilishda Ozarbayjon, Qirg‘iziston, Tojikiston, Rossiya, Belarus, Qozog‘iston va Armaniston hukumat rahbarlari o‘rinbosarlari, Turkmaniston Muxtor elchisi, MDH Ijroiya qo‘mitasi raisi va Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi Hay’at raisi ishtirok etdilar.
Majlis kun tartibiga MDHga a’zo davlatlarning iqtisodiy hamkorligining turli sohalarini qamrab olgan masalalar kiritildi.
Hamdo‘stlik mamlakatlari delegatsiyalari rahbarlari MDH mamlakatlari o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Majlisda 2021-yilda MDHga a’zo davlatlar iqtisodiyotini rivojlantirishning asosiy maqsadli makroiqtisodiy ko‘rsatkichlari to‘g‘risidagi ma’lumotlar tinglandi. Qayd etilishicha, 2021-yilda MDH davlatlari asosan makroiqtisodiy barqarorlikni tavsiflovchi ko‘rsatkichlarning tavsiya etilgan qiymatlariga rioya qilishgan. MDH mamlakatlarining yalpi ichki mahsuloti (YAIM) 2021-yilda dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra real hisobda 4,7 foizga o‘sdi (2020-yilda u 2,5 foizga kamaydi).
Shu bilan birga, yig‘ilish davomida MDHga a’zo davlatlarning joriy iqtisodiy ahvoli va yuzaga kelayotgan muammolarga birgalikdagi chora-tadbirlar ko‘rish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Quyidagi masalalar yuzasidan ham tegishli qarorlar ko‘rib chiqilib, qabul qilindi:
- yadroviy avariya yoki radiologik favqulodda vaziyat to‘g‘risida xabardor qilish bo‘yicha amaliy choralar, hamda 2018-yil 2-noyabrdagi MDHga a’zo davlatlar oʻrtasida yadroviy avariya yoki radiatsiyaviy favqulodda vaziyatlar sodir boʻlganda tayyor boʻlish va ularning oqibatlarini bartaraf etishda oʻzaro yordam koʻrsatish boʻyicha hamkorlik toʻgʻrisidagi bitimda nazarda tutilgan majburiyatlarni bajarish doirasida koʻrsatiladigan yordam hajmi va mazmuni.;
- MDHga a’zo davlatlarning 2030-yilgacha bo‘lgan davrda davlatlararo innovatsion hamkorlik dasturi ishtirokchilari bo’lgan davlatlar innovatsiyalarini tijoratlashtirish markazi maqomini berish to’g’risida;
- 2021-yilda Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligida arxitektura va shaharsozlik yilini o‘tkazish yakunlari va boshqa qator masalalar to‘g‘risida.
Yig‘ilish ishtirokchilari tomonidan tashkiliy tusdagi masalalar ham muhokama qilindi, xususan, MDH iqtisodiy Kengashining 2022-yil 23-sentabrdagi navbatdagi 95-majlisini Rossiya Federatsiyasining Moskva shahrida o‘tkazish masalasi ko‘rib chiqildi.

The 94th meeting of the Economic Council of the Commonwealth of Independent States was held
On June 10, 2022, Nur-Sultan, the delegation of the Republic of Uzbekistan headed by Deputy Prime Minister, Minister of Economic Development and Poverty Reduction Jamshid Kuchkarov, took part in the 94th meeting of the CIS Economic Council.
The meeting was also attended by the Deputy Chairmen of the governments of Azerbaijan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Russia, Belarus, Kazakhstan and Armenia, the Plenipotentiary Ambassador of Turkmenistan, the Chairman of the CIS Executive Committee and the Chairman of the Board of the Eurasian Economic Commission.
The agenda of the meeting included issues covering various areas of economic cooperation of the CIS member states.
From the beginning, the heads of delegations of the CIS countries briefly exchanged views on topical issues of economic cooperation between the CIS countries.
The meeting heard information about the main target macroeconomic indicators of the development of the economy of the CIS member states for 2021. It is noted that in 2021 the CIS countries mostly adhered to the recommended values of indicators characterizing macroeconomic stability. The total gross domestic product (GDP) of the CIS countries in 2021, according to preliminary estimates, increased in real terms by 4.7% (in 2020 it decreased by 2.5%).
At the same time, special attention was paid during the meeting to the consideration of the current economic situation in the CIS member states and possible joint measures to respond to emerging problems.
The relevant decisions on the following issues were also considered and adopted:
- practical measures to inform about a nuclear accident or radiation emergency, the scope and content of assistance within the framework of the obligations stipulated by the Agreement on Cooperation of the CIS Member States on Preparedness in the Event of a Nuclear Accident or Radiation Emergency and Mutual Assistance in the Elimination of their Consequences of November 2, 2018;
- on granting the status of the center for commercialization of innovations of the member states of the Interstate Program of Innovative Cooperation of the CIS member states for the period up to 2030;
- on the results of the Year of Architecture and Urban Planning in the Commonwealth of Independent States in 2021 and a number of other issues.
The participants of the meeting also discussed organizational issues, in particular, the issue of holding the next 95th meeting of the CIS Economic Council on September 23, 2022 in Moscow, Russian Federation was considered.
Following the meeting, the participants decided to continue economic cooperation, including within the framework of the CIS Economic Council.