09/05/2022 - 17:46 4537
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 28-yanvardagi PF-60-son Farmoniga muvofiq, “2022 – 2026-yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi”ni amalga oshirishga oid Davlat dasturining 154-bandida keltirilgan Qashqadaryo viloyatining urbanizatsiya darajasini 50 foizga yetkazish belgilangan.
Qayd etilgan masala bo‘yicha jahon tajribasini o‘rganish maqsadida Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi tomonidan xalqaro ekspert va mutaxassislar jalb etilgan.
Xalqaro ekspert va mutaxassislarning ta’kidlashicha, bugungi kunda Qashqadaryo viloyati hududida aholi punktlari transport infratuzilmasidan uzoqroq masofada joylashgan. Bu esa, Qashqadaryo viloyatining ijtimoiy-iqtisodiy o‘sishiga, shu jumladan, aholining turmush darajasini yanada yuksaltirishga, aholining tovar va xizmatlarga bo‘lgan ehtiyojini qisqa muddatda ta’minlanishiga, ijtimoiy obyektlarning samarali joylashuviga hamda muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasi bilan to‘laqonli ta’minlanishiga salbiy ta’sir ko‘rsatadi.
Iqtisodiy o‘sishning asosiy omillaridan biri – transport infratuzilmasining mavjudligi va undan samarali foydalanishdir.
Aglomeratsiya va ichki migratsiya jarayonlarini hisobga olgan holda aholisi 1,43 mlndan ziyod bo‘lgan shahar aholi punktlarining ixchamligini va qulay joylashuvini ta’minlash bo‘yicha ishlar olib borish rejalashtirilgan.
Qashqadaryo viloyati hududida ayrim shaharlarga chegaradosh bo‘lgan bir qator qishloq aholi punktlar mavjud. Ularda shart-sharoitlarni (suv, oqova suv, elektr, gaz va h.k.) to‘laqonli ta’minlanishi mazkur hududlarning aglomeratsiyadan kelib chiqqan holda shaharni kengaytirish mumkinligi nazarda tutiladi.
Shundan kelib chiqib, Iqtisodiy taraqqayot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, tegishli vazirlik va idoralar bilan birgalikda yuqorida keltirilgan masalani ta’minlash maqsadida quyida keltirilgan bir qator yo‘nalishlarga e’tibor qaratilmoqda:
- hududda infratuzilmani to‘liq ta’minlanishiga, kelgusida ishlab chiqarishning tashkil etilishiga, uy-joy va ijtimoiy obyektlarning (bog‘cha, maktab, shifoxona va h.k.) barpo etilishiga zamin yaratish;
- shahar infratuzilmasi deyarli shakllangan bir qator shaharchalarni tanlab, shu hududda infratuzilmani to‘liq yo‘lga qo‘yish uchun tegishli choralar ko‘rish va mablag‘ ajratish;
- shaharga tutash va uning muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasidan foydalanayotgan qishloq mahallalarni tanlab, asosiy e’tiborni ushbu qishloq mahallalari kelgusida shahar hududiga kiritish maqsadida tegishli choralarni ko‘rish.
Ma’lumot uchun: Bugungi kunda Qashqadaryo viloyatining aholisi qariyb 3,4 mln kishini tashkil etadi, urbanizatsiya darajasi – 42,8%, ya’ni shahar aholisi – 1,46 mln kishi bo‘lsa, qishloq aholisi esa 1,95 mln kishidan iborat.
Qashqadaryo hududida aholiga qulay shart-sharoit yaratish, ijtimoiy-iqtisodiy o‘sishni ta’minlash maqsadida urbanizatsiya darajasini 50 foizga yetkazish hamda transport infratuzilmasini yaxshilash orqali tovar va xizmatlarga bo‘lgan ehtiyoj ta’minlanadi.

ВОЗМОЖНОСТИ ОБЕСПЕЧЕНИЯ СОЦИАЛЬНО-ЭКОНОМИЧЕСКОГО РОСТА НАСЕЛЕНИЯ ПУТЕМ УСКОРЕНИЯ УРБАНИЗАЦИИ В КАШКАДАРЬИНСКОЙ ОБЛАСТИ
09/05/2022 - 17:46 6240
В целях обеспечения социально-экономического роста Кашкадарьинской области за счет повышения уровня урбанизации планируется улучшить транспортную инфраструктуру и создать удобства для населения области с учетом мнения специалистов.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 28 января 2022 года № УП-60, уровень урбанизации Кашкадарьинской области, изложенный в пункте 154 государственной программы по реализации “новой стратегии развития Узбекистана на 2022-2026 годы”, определен уровень достижения на 50 процентов.
Министерство экономического развития и сокращения бедности пригласило международных экспертов и специалистов для изучения мирового опыта по данному вопросу.
Международные эксперты и специалисты отмечают, что сегодня на территории Кашкадарьинской области населенные пункты находятся на значительном удалении от транспортной инфраструктуры. Это окажет негативное влияние на социально-экономический рост Кашкадарьинской области, в том числе на дальнейшее повышение уровня жизни населения, обеспечение потребности населения в товарах и услугах в кратчайшие сроки, эффективное размещение социальных объектов и полноценное обеспечение инженерно-коммуникационной инфраструктурой.
Одним из основных факторов экономического роста является наличие и эффективное использование транспортной инфраструктуры.
С учетом агломерационных и внутренних миграционных процессов планируется проведение работ по обеспечению компактности и удобному расположению городских поселений с населением более 1,43 млн. человек.
На территории Кашкадарьинской области имеется ряд сельских населенных пунктов, граничащих с некоторыми городами. Они включают в себя условия (вода, канализация, электричество, газ и т. д.) предусматривается возможность расширения города за счет агломерации указанных территорий.
Исходя из этого, Министерству экономического развития и сокращения бедности совместно с соответствующими министерствами и ведомствами в целях обеспечения вышеуказанного вопроса уделяется внимание по ряду нижеприведенных направлений:
• за полным обеспечением инфраструктуры на территории, организацией будущего производства, строительством жилья и социальных объектов (детский сад, школа, больница и т.д.) создание основы для создания;
• принятие соответствующих мер и выделение средств для полного развертывания инфраструктуры в этом районе путем выбора нескольких таунхаусов, где городская инфраструктура практически сформирована;
• принятие соответствующих мер по выбору сельских кварталов, прилегающих к городу и использующих его инженерно-коммуникационную инфраструктуру, с целью дальнейшего включения этих сельских кварталов в городскую территорию.
Для справки: сегодня население Кашкадарьинской области составляет около 3,4 млн. человек, уровень урбанизации – 42,8%, то есть городское население составляет 1,46 млн. человек, а сельское – 1,95 млн. человек.
В целях создания благоприятных условий для населения, обеспечения социально-экономического роста в Кашкадарьинской области будет обеспечена потребность в товарах и услугах путем доведения уровня урбанизации до 50 процентов и улучшения транспортной инфраструктуры.