05/04/2022 - 11:49 3752
Joriy yilning 4-aprel kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norkulov va Jahon banki Guruhining katta transport iqtisodchisi Viktor Aragones o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda, shuningdek, Jahon banki Guruhi transport mutaxassisi Mansur Bustoni va Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi huzuridagi Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti direktori Umid Abidxadjayev, Yo‘l-transport infratuzilmasini rivojlantirish boshqarmasi boshlig‘i Rustam Narimov va boshqa mas’ullar ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida tomonlar transportning ahamiyati, temir yo‘l tizimi, rivojlangan davlatlarning tajribasi, raqamlashtirish, temir yo‘l orqali yo‘lovchi va yuk tashish hamda infratuzilmalarga to‘xtalib o‘tishdi.
Bundan tashqari, mehmonlar elektrik transportlar, ularning quvvat manbai, quyosh panellar hamda ularga yashil yechim topish yuzasidan fikr almashdilar.
Shuningdek, tomonlar O‘zbekistondagi transport va havo yo‘llari tizimlari, rivojlangan davlatlar transport tizimini tashkil etishdagi tajribasidan mamlakatimizda foydalanish, ularning afzalliklari hamda xususiylashtirish bo‘yicha o‘z fikr-mulohazalarini bildirishdi.
Uchrashuv so‘ngida, mehmonlar O‘zbekistonda transport tizimini yanada rivojlantirish, o‘zaro tajriba almashish hamda yuqorida keltirilgan masalalar yuzasidan hamkorlikni kengaytirishga kelishib oldilar.

05/04/2022 - 11:49 4852
4 апреля текущего года первый заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Илхом Норкулов встретился со старшим экономистом по транспорту Группы Всемирного банка Виктором Арагонесом.
На встрече также приняли участие специалист по транспорту Группы Всемирного банка Мансур Бустони и директор Института прогнозирования и макроэкономических исследований Министерства экономического развития и сокращения бедности Умид Абидхаджаев, начальник отдела развития дорог и инфраструктуры Рустам Наримов и другие ответственные лица.
В ходе встречи стороны обсудили важность транспорта, железнодорожной системы, опыт развитых стран, цифровизацию, пассажирские и грузовые перевозки по железной дороге и инфраструктуру.
Кроме того, гости обменялись мнениями об электромобилях, их питании, солнечных панелях и поиске их экологичного решения.
Стороны также обменялись мнениями о транспортной и воздушной системах Узбекистана, реализации транспортной системы развитых стран в Узбекистане, их преимуществах и приватизации.
В завершение встречи гости договорились о дальнейшем развитии транспортной системы в Узбекистане, изучении зарубежного опыта и обмене опытом по дальнейшим планам и вышеуказанным вопросам.