28/03/2022 - 10:31 3241
Joriy yilning 24-mart sanasida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov Osiyo taraqqiyot banki prezidenti Masatsugu Asakava boshchiligidagi delegatsiya vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Moliya vaziri Timur Ishmetov, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov hamda vazir o‘rinbosari Bobur Abdinazarov, Moliya vaziri o‘rinbosari Odilbek Isakov, Markaziy bank raisi o‘rinbosari Behzod Hamroyev hamda Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori Akmalxon Ortiqov ishtirok etdilar.
Mehmonlar tomonidan uchrashuvda Osiyo taraqqiyot bankining O‘zbekistondagi doimiy vakolatxonasi direktori Sindi Malvichini, Markaziy va G‘arbiy Osiyo departamenti bosh direktori Yevgeniy Jukov, Xususiy sektor bilan amaliyotlar bo‘yicha bosh direktor Syuzan Gaburi, Osiyo taraqqiyot banki prezidentining bosh maslahatchisi Haruto Takimura va boshqa mas’ul vakillar ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida bugungi kundagi iqtisodiy vaziyat, makroiqtisodiy barqarorlikni ta’minlash, "yashil" iqtisodiyotga o‘tishni kuchaytirish, O‘zbekiston va Osiyo taraqqiyot banki o‘rtasidagi hamkorlik, mamlakatimizda so‘nggi 5 yildagi islohotlar, pandemiya davrida iqtisodiy o‘sishni ta’minlash uchun amalga oshirilgan chora-tadbirlar, ipoteka kreditlarini ajratishdagi o‘zgarishlar, davlat-xususiy sheriklikning yangi yo‘nalishlari, ijtimoiy barqarorlikni saqlash, inflyatsiyani kamaytirish, oziq-ovqat xavfsizligi masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, uchrashuvda tomonlar o‘tgan pandemiya davrida islohotlarning olib borilishi, xususiylashtirish jarayonlarini davom ettirish, bank sohasida barqarorlikni ta’minlash, ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashni kuchaytirish, yer islohotlari, qishloq tadbirkorligini rivojlantirish loyihalari, kichik va o‘rta tadbirkorlikni rivojlantirish, "yashil" iqtisodiyotga o‘tishdagi muhim omillardan bo‘lgan metan emissiyasini kamaytirish, elektr avtomobillarni ishlab chiqarish imkoniyatlari hamda raqamlashtirish masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Uchrashuv so‘ngida tomonlar yuqoridagi masalalar yuzasidan o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalarini kengaytirishga kelishib oldilar.

28/03/2022 - 10:31 3739
On March 24 this year, Deputy Prime Minister - Minister of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan Jamshid Kuchkarov held a meeting with representatives of the delegation of the Asian Development Bank headed by President Masatsugu Asakawa.
The meeting was attended by the Minister of Finance of the Republic of Uzbekistan Timur Ishmetov, First Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction Ilkhom Norkulov and Deputy Minister Bobur Abdinazarov, Deputy Minister of Finance Odilbek Isakov, Deputy Chairman of the Central Bank Behzod Khamroyev and Director of the State Assets Management Agency Akmalkhon Ortikov.
From the side of the guests, the meeting was attended by the Director of the Permanent Mission of the Asian Development Bank in Uzbekistan Cindy Malvicini, Director General of the Department of Central and West Asia Evgeny Zhukov, Director General for Private Sector Operations Susan Gaburi, Chief Advisor to the President of the Asian Development Bank Haruto Takimura and other responsible persons.
During the meeting, the current economic situation, ensuring macroeconomic stability, strengthening the transition to a green economy, cooperation between Uzbekistan and the Asian Development Bank, reforms carried out in our country over the past 5 years, measures taken to ensure economic growth during the pandemic, changes in the allocation of mortgage loans, new areas of public-private partnership, issues of maintaining social stability, reducing inflation and food security.
Also at the meeting, the parties exchanged views on the implementation of reforms during the pandemic, the continuation of privatization processes, ensuring stability in the banking sector, strengthening social support, land reform, projects for the development of rural entrepreneurship, the development of small and medium-sized businesses, and the reduction of methane emissions, which is one of the important factors in the transition to a green economy, opportunities for the production of electric vehicles and digitalization.
Following the meeting, the parties agreed to expand mutually beneficial cooperation on the above issues.