28/03/2022 - 10:31 3241
Joriy yilning 24-mart sanasida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov Osiyo taraqqiyot banki prezidenti Masatsugu Asakava boshchiligidagi delegatsiya vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Moliya vaziri Timur Ishmetov, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov hamda vazir o‘rinbosari Bobur Abdinazarov, Moliya vaziri o‘rinbosari Odilbek Isakov, Markaziy bank raisi o‘rinbosari Behzod Hamroyev hamda Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori Akmalxon Ortiqov ishtirok etdilar.
Mehmonlar tomonidan uchrashuvda Osiyo taraqqiyot bankining O‘zbekistondagi doimiy vakolatxonasi direktori Sindi Malvichini, Markaziy va G‘arbiy Osiyo departamenti bosh direktori Yevgeniy Jukov, Xususiy sektor bilan amaliyotlar bo‘yicha bosh direktor Syuzan Gaburi, Osiyo taraqqiyot banki prezidentining bosh maslahatchisi Haruto Takimura va boshqa mas’ul vakillar ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida bugungi kundagi iqtisodiy vaziyat, makroiqtisodiy barqarorlikni ta’minlash, "yashil" iqtisodiyotga o‘tishni kuchaytirish, O‘zbekiston va Osiyo taraqqiyot banki o‘rtasidagi hamkorlik, mamlakatimizda so‘nggi 5 yildagi islohotlar, pandemiya davrida iqtisodiy o‘sishni ta’minlash uchun amalga oshirilgan chora-tadbirlar, ipoteka kreditlarini ajratishdagi o‘zgarishlar, davlat-xususiy sheriklikning yangi yo‘nalishlari, ijtimoiy barqarorlikni saqlash, inflyatsiyani kamaytirish, oziq-ovqat xavfsizligi masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, uchrashuvda tomonlar o‘tgan pandemiya davrida islohotlarning olib borilishi, xususiylashtirish jarayonlarini davom ettirish, bank sohasida barqarorlikni ta’minlash, ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashni kuchaytirish, yer islohotlari, qishloq tadbirkorligini rivojlantirish loyihalari, kichik va o‘rta tadbirkorlikni rivojlantirish, "yashil" iqtisodiyotga o‘tishdagi muhim omillardan bo‘lgan metan emissiyasini kamaytirish, elektr avtomobillarni ishlab chiqarish imkoniyatlari hamda raqamlashtirish masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Uchrashuv so‘ngida tomonlar yuqoridagi masalalar yuzasidan o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalarini kengaytirishga kelishib oldilar.

28/03/2022 - 10:31 5045
24 марта текущего года Заместитель Премьер–министра – Министр экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан Жамшид Кучкаров провел встречу с представителями делегации Азиатского банка развития во главе с президентом Масацугу Асакавой.
На встрече приняли участие Министр финансов Республики Узбекистан Тимур Ишметов, Первый заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Илхом Норкулов и Заместитель министра Бобур Абдиназаров, Заместитель министра финансов Одилбек Исаков, Заместитель председателя Центрального банка Бехзод Хамроев и директор Агентства по управлению государственными активами Акмалхон Ортиков.
Со стороны гостей на встрече приняли участие директор Постоянного представительства Азиатского банка развития в Узбекистане Синди Мальвичини, генеральный директор департамента Центральной и Западной Азии Евгений Жуков, генеральный директор по операциям с частным сектором Сюзан Габури, главный советник президента Азиатского банка развития Харуто Такимура и другие ответственные лица.
В ходе встречи были обсуждены текущая экономическая ситуация, обеспечение макроэкономической стабильности, усиление перехода к зеленой экономике, сотрудничество между Узбекистаном и Азиатским банком развития, реформы, проведенные в нашей стране за последние 5 лет, меры, принятые для обеспечения экономического роста в период пандемии, изменения в выделении ипотечных кредитов, новые направления государственно-частного партнерства, вопросы сохранения социальной стабильности, снижения инфляции и продовольственной безопасности.
Также на встрече стороны обменялись мнениями по вопросам проведения реформ в период пандемии, продолжения приватизационных процессов, обеспечения стабильности в банковской сфере, усиления социальной поддержки, земельной реформы, проектов развития сельского предпринимательства, развития малого и среднего предпринимательства, сокращения выбросов метана, что является одним из важных факторов перехода к зеленой экономике, возможностей производства электромобилей и цифровизации.
По итогам встречи стороны договорились о расширении взаимовыгодного сотрудничества по вышеуказанным вопросам.