Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisining, viloyatlar va Toshkent shahar, shuningdek, tumanlar (shaharlar) hokimlarining birinchi o‘rinbosarlari uchun seminar-trening - 3 kun
24/03/2022 - 10:48 3886
Joriy yilning 16-mart kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi va Davlat boshqaruvi akademiyasida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisining, viloyatlar va Toshkent shahar, shuningdek, tumanlar (shaharlar) hokimlarining birinchi o‘rinbosarlari uchun seminar-treningning 3-kuni bo‘lib o‘tdi.
Seminar-trening bir qator vazirlik va idoralarning mas’ul vakillari, xususan, Bandlik va mehnat munosabatlari vaziri o‘rinbosari Baxodir Umrzakov, Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi direktori o‘rinbosari Baxrom Xolbayev, Mikrokreditbank raisining birinchi o‘rinbosari Orif Bo‘tayev, Korzinka.uz supermarketlar tarmog‘i asoschisi Zafar Xoshimov va Davlat boshqaruvi akademiyasi professor- o‘qituvchilari tomonidan o‘tkazildi.
Seminar-trening davomida kambag‘allikni qisqartirish, ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi qatlamini bandligini ta’minlash, ishsiz fuqarolarni zamonaviy kasb-hunarga o‘qitish, xalqaro standartlar asosida tadbirkorlikka o‘qitishning yangi tizimini ishlab chiqish, mahallalarda yosh tadbirkorlarning tashabbuslari, start-up va innovatsion g‘oyalarini qo‘llab-quvvatlash, ularga motivatsiya berish hamda ularning loyihalarini moliyalashtirish mexanizmlari, xonadonning mavjud tomorqa yerlari hamda undan samarali foydalanish holatini aniqlash masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, seminarda aholini xalqaro standartlarga asoslangan tadbirkorlikka o‘qitish tizimini joriy qilish, tadbirkorlik o‘quv kurslarini ishlab chiqish, kredit, subsidiya ishlash tizimlari yuzasidan aholi o‘rtasida tushuntirish ishlari olib borish, tadbirkorlik faoliyati va tadbirkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha yo‘riqnomalar, aholi bandligini ta’minlash, start-up loyihalarni ko‘rib chiqish va qabul qilishda ahamiyat berilishi lozim bo‘lgan asosiy omillar hamda oilaviy tadbirkorlikka ko‘maklashish dasturlari doirasida kreditlarni o‘z vaqtida to‘lashda e’tiborga olinishi lozim bo‘lgan asosiy jihatlar borasida fikr almashildi.
Bundan tashqari, seminar ishtirokchilari Korzinka.uz supermarketlar tarmog‘i asoschisi Zafar Xoshimov bilan birgalikda tadbirkorlik yo‘nalishidagi bilim, ko‘nikmalar va ushbu yo‘nalishda amalga oshirilayotgan ishlar bo‘yicha fikr almashdilar. Shuningdek, tinglovchilar tomonidan tadbirkorlikni rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilishi mumkin bo‘lgan jihatlar muhokama qilindi. Tinglovchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga tadbirkor tomonidan javoblar oldilar.

Training seminars for the First Deputies Chairmen of the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, khakims of regions and the city of Tashkent, as well as districts (cities) - Day 3
24/03/2022 - 10:49 3901
On March 16 of this year, the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction and the Academy of Public Administration held a seminar-training for the First Deputies of the Chairman of the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, khakims of regions and the city of Tashkent, as well as districts (cities) - Day 3.
The seminar-training was attended by responsible representatives of a number of ministries and departments, in particular, Deputy Minister of Employment and Labor Relations Bakhodir Umurzakov, Deputy Director at Graduate School of Business & Entrepreneurship Bakhrom Kholbaev, First Deputy Chairman of Microcreditbank Orif Butaev, the founder of the supermarket chain Korzinka.uz Zafar Khashimov, and professors of the Academy of Public Administration.
During the seminar-training, poverty reduction, employment of the population in need of social protection, training of unemployed people in modern professions, development of a new system of entrepreneurship training in accordance with international standards, initiatives of young entrepreneurs in neighborhoods, start-ups, the issues of supporting innovative ideas, motivating them and financing mechanisms for their projects, identifying the existing land plots of the house and the state of its effective use were discussed.
The seminar also focused on the implementation of the educational system for entrepreneurship based on international standards, the development of entrepreneurship training courses, awareness-raising among the population on credit and subsidy processing systems, business activity and entrepreneurship development guidelines for employment. Moreover, the sides exchanged views on the main factors that should be given importance in the consideration and adoption of start-up projects, as well as timely payment of loans within the framework of family entrepreneurship promotion programs.
In addition, the participants of the seminar together with the founder of the supermarket chain Korzinka.uz Zafar Khashimov exchanged views on business knowledge, skills and work in this area. The audience also discussed possible ways to develop entrepreneurship. The audience received answers to their questions from the entrepreneur.