Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisining, viloyatlar va Toshkent shahar, shuningdek, tumanlar (shaharlar) hokimlarining birinchi o‘rinbosarlari uchun seminar-trening - 3 kun
24/03/2022 - 10:48 3886
Joriy yilning 16-mart kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi va Davlat boshqaruvi akademiyasida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisining, viloyatlar va Toshkent shahar, shuningdek, tumanlar (shaharlar) hokimlarining birinchi o‘rinbosarlari uchun seminar-treningning 3-kuni bo‘lib o‘tdi.
Seminar-trening bir qator vazirlik va idoralarning mas’ul vakillari, xususan, Bandlik va mehnat munosabatlari vaziri o‘rinbosari Baxodir Umrzakov, Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi direktori o‘rinbosari Baxrom Xolbayev, Mikrokreditbank raisining birinchi o‘rinbosari Orif Bo‘tayev, Korzinka.uz supermarketlar tarmog‘i asoschisi Zafar Xoshimov va Davlat boshqaruvi akademiyasi professor- o‘qituvchilari tomonidan o‘tkazildi.
Seminar-trening davomida kambag‘allikni qisqartirish, ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi qatlamini bandligini ta’minlash, ishsiz fuqarolarni zamonaviy kasb-hunarga o‘qitish, xalqaro standartlar asosida tadbirkorlikka o‘qitishning yangi tizimini ishlab chiqish, mahallalarda yosh tadbirkorlarning tashabbuslari, start-up va innovatsion g‘oyalarini qo‘llab-quvvatlash, ularga motivatsiya berish hamda ularning loyihalarini moliyalashtirish mexanizmlari, xonadonning mavjud tomorqa yerlari hamda undan samarali foydalanish holatini aniqlash masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, seminarda aholini xalqaro standartlarga asoslangan tadbirkorlikka o‘qitish tizimini joriy qilish, tadbirkorlik o‘quv kurslarini ishlab chiqish, kredit, subsidiya ishlash tizimlari yuzasidan aholi o‘rtasida tushuntirish ishlari olib borish, tadbirkorlik faoliyati va tadbirkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha yo‘riqnomalar, aholi bandligini ta’minlash, start-up loyihalarni ko‘rib chiqish va qabul qilishda ahamiyat berilishi lozim bo‘lgan asosiy omillar hamda oilaviy tadbirkorlikka ko‘maklashish dasturlari doirasida kreditlarni o‘z vaqtida to‘lashda e’tiborga olinishi lozim bo‘lgan asosiy jihatlar borasida fikr almashildi.
Bundan tashqari, seminar ishtirokchilari Korzinka.uz supermarketlar tarmog‘i asoschisi Zafar Xoshimov bilan birgalikda tadbirkorlik yo‘nalishidagi bilim, ko‘nikmalar va ushbu yo‘nalishda amalga oshirilayotgan ishlar bo‘yicha fikr almashdilar. Shuningdek, tinglovchilar tomonidan tadbirkorlikni rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilishi mumkin bo‘lgan jihatlar muhokama qilindi. Tinglovchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga tadbirkor tomonidan javoblar oldilar.

Семинары-тренинги для первых заместителей Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хакимов областей и города Ташкента, а также районов (городов) - 3 день
24/03/2022 - 10:48 5031
16 марта текущего года в Министерстве экономического развития и сокращения бедности и Академии государственного управления состоялся 3-й день семинара-тренинга для первых заместителей председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хакимов областей и города Ташкента, а также районов (городов).
Семинар-тренинг провели ответственные представители ряда министерств и ведомств, в частности, заместитель министра занятости и трудовых отношений Баходир Умрзаков, заместитель директора Высшей школы бизнеса и предпринимательства Бахром Холбаев, первый заместитель председателя Микрокредитбанка Ориф Бутаев, основатель сети супермаркетов Korzinka.uz Зафар Хошимов и профессорско - преподавательский состав Академии государственного управления.
В ходе семинара-тренинга были обсуждены вопросы сокращения бедности, обеспечения занятости социально уязвимых слоев населения, обучения безработных граждан современным профессиям, разработки новой системы обучения предпринимательству на основе международных стандартов, поддержки инициатив, стартап-и инновационных идей молодых предпринимателей в махаллях, их мотивации и механизмов финансирования их проектов, также были обсуждены вопросы определения состояния имеющихся приусадебных земель и их эффективного использования.
Также на семинаре были рассмотрены вопросы внедрения системы обучения населения предпринимательству на основе международных стандартов, разработки учебных курсов по предпринимательству, разъяснительной работы среди населения по системам кредитования, субсидирования, инструкции по предпринимательской деятельности и предпринимательству, вопросы обеспечения занятости населения, состоялся обмен мнениями об основных факторах, которым следует придавать значение при рассмотрении и принятии стартап-проектов, а также об основных аспектах, которые необходимо учитывать при своевременном погашении кредитов в рамках программ содействия семейному предпринимательству.
Кроме того, участники семинара совместно с основателем сети супермаркетов Korzinka.uz Зафаром Хашимовым обменялись мнениями о предпринимательских знаниях, навыках и проводимой в этом направлении работе. Также слушателями были обсуждены возможные аспекты развития предпринимательства. Слушатели получили ответы на интересующие их вопросы от предпринимателя.