12/02/2022 - 21:47 3742
Joriy yilning 11-fevral sanasida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining Markaziy Osiyo bo‘yicha boshqaruv direktori Jujanna Hargitai honim bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda, shuningdek, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov, vazir o‘rinbosari Bobur Abdinazarov, Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Alkis Drakinos, YTTBning xalqaro va mahalliy mutaxassislari ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida tomonlar aholi bandligini ta’minlash va daromadlarini oshirishga qaratilgan amaldagi va istiqboldagi loyihalar, shuningdek iqtisodiyotda “yashil o‘sish”ni ta’minlash, xususan yirik korxonalarda yashil energiya manbalaridan foydalanish, elektr avtomobillar ishlab chiqarish, konchilik sohasini xorijiy tajriba asosida rivojlantirish, yangi mahsulotlarni qazib olishni yo‘lga qo‘yish, gaz mahsulotlarini tashish sohasini yaxshilash, metan emissiyasini kamaytirish, hamda xususiy sektorda moliyalashtirish mexanizmlarini takomillashtirish orqali davlat aktivlarini xususiylashtirish va transformatsiyasi masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, uchrashuvda tomonlar O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar, xususan, aholida zarur ko‘nikmalarni shakllantirish orqali kichik va o’rta tadbirkorlikni rivojlantirish, ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash, tomorqa yer va issiqxonalardan samarali foydalanish, dehqonchilik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash, qishloq xo‘jaligi yerlarini ijara asosida ajratishning yangi tartiblari borasida fikr almashdilar.
Uchrashuv so‘nggida tomonlar o‘zaro manfaatli va uzoq muddatli hamkorlik aloqalarini yanada faollashtirishga kelishib oldilar.

12/02/2022 - 21:47 6887
11 февраля текущего года заместитель Премьер–министра - Министр экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан Джамшид Кучкаров провел встречу с управляющим директором Европейского банка реконструкции и развития по Центральной Азии госпажой Жужанной Харгитай.
На встрече также приняли участие первый заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Ильхом Норкулов, заместитель министра Бобур Абдиназаров, руководитель представительства Европейского банка реконструкции и развития в Узбекистане Алкис Дракинос, международные и местные специалисты ЕБРР.
В ходе встречи стороны обсудили текущие и перспективные проекты, направленные на обеспечение занятости и повышение доходов населения, а также обеспечение “зеленого роста”в экономике, в частности, использование зеленых источников энергии на крупных предприятиях, производство электромобилей, развитие горнодобывающей отрасли на основе зарубежного опыта, налаживание добычи новой продукции, улучшение сферы транспортировки газовых продуктов, снижение выбросов метана., также обсуждены вопросы приватизации и трансформации государственных активов путем совершенствования механизмов финансирования в частном секторе.
Также в ходе встречи стороны обменялись мнениями по осуществляемым в Узбекистане реформам, в частности, по развитию малого и среднего предпринимательства путем формирования у населения необходимых навыков, социальной поддержке, эффективному использованию приусадебных земель и теплиц, поддержке дехканской деятельности, новым порядкам выделения сельскохозяйственных земель на основе аренды.