12/02/2022 - 21:47 3742
Joriy yilning 11-fevral sanasida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari – Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining Markaziy Osiyo bo‘yicha boshqaruv direktori Jujanna Hargitai honim bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda, shuningdek, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov, vazir o‘rinbosari Bobur Abdinazarov, Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Alkis Drakinos, YTTBning xalqaro va mahalliy mutaxassislari ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida tomonlar aholi bandligini ta’minlash va daromadlarini oshirishga qaratilgan amaldagi va istiqboldagi loyihalar, shuningdek iqtisodiyotda “yashil o‘sish”ni ta’minlash, xususan yirik korxonalarda yashil energiya manbalaridan foydalanish, elektr avtomobillar ishlab chiqarish, konchilik sohasini xorijiy tajriba asosida rivojlantirish, yangi mahsulotlarni qazib olishni yo‘lga qo‘yish, gaz mahsulotlarini tashish sohasini yaxshilash, metan emissiyasini kamaytirish, hamda xususiy sektorda moliyalashtirish mexanizmlarini takomillashtirish orqali davlat aktivlarini xususiylashtirish va transformatsiyasi masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, uchrashuvda tomonlar O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar, xususan, aholida zarur ko‘nikmalarni shakllantirish orqali kichik va o’rta tadbirkorlikni rivojlantirish, ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash, tomorqa yer va issiqxonalardan samarali foydalanish, dehqonchilik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash, qishloq xo‘jaligi yerlarini ijara asosida ajratishning yangi tartiblari borasida fikr almashdilar.
Uchrashuv so‘nggida tomonlar o‘zaro manfaatli va uzoq muddatli hamkorlik aloqalarini yanada faollashtirishga kelishib oldilar.

12/02/2022 - 21:48 3950
On February 11 of this year, Deputy Prime Minister – Minister of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan Jamshid Kuchkarov held a meeting with Managing Director of the European Bank for Reconstruction and Development for Central Asia Ms. Zsuzsanna Hargitai.
The meeting was also attended by First Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction Ilkhom Norkulov, Deputy Minister Bobur Abdinazarov, Head of the Representative Office of the European Bank for Reconstruction and Development in Uzbekistan Alkis Drakinos, international and local specialists of the EBRD.
During the meeting, the parties discussed current and prospective projects aimed at providing employment and increasing incomes of the population, as well as ensuring "green growth” in the economy, in particular, the use of green energy sources at large enterprises, the production of electric vehicles, the development of the mining industry based on foreign experience, the establishment of new production, improving the transportation of gas products, reducing methane emissions., The issues of privatization and transformation of state assets by improving financing mechanisms in the private sector were also discussed.
Also during the meeting, the sides exchanged views on the reforms being implemented in Uzbekistan, in particular, on the development of small and medium-sized businesses by forming the necessary skills among the population, social support, effective use of household lands and greenhouses, support for dehkan activities, new procedures for allocating agricultural land on the basis of lease.