Jahon bankining 2022–2026-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik Dasturini joylarga chiqib muhokama qilish
19/01/2022 - 17:44 3925
Jahon bankining 2022–2026-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik Dasturini joylarga chiqib muhokama qilish maqsadida Jahon bankining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Marko Mantovanelli boshchiligidagi Bank delegatsiyasi joriy yilning 18-yanvarida Qashqadaryo, Surxondaryo va Buxoro viloyatlari hududiy boshqaruv vakillari, ijtimoiy soha vakillari, tadbirkorlari hamda jamoatchilik vakillari bilan onlayn shaklda uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvlarda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi Xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va protokol xizmati departamenti direktori Shuxrat Matkarimov va Jahon banki Guruhi bilan hamkorlik boshqarmasi boshlig‘i Bekzod Hamroyev ishtirok etishdi.
Uchrashuvlar davomida hududlar vakillari o‘zlari uchun ustuvor bo‘lgan yo‘nalishlarda Jahon banki bilan hamkorlik yuzasidan o‘z takliflarini berishdi.
Ma’lumot uchun: Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 29-noyabrdagi 728-F-sonli farmoyishiga muvofiq, Jahon banki bilan hamkorlikda 2022–2026-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik Dasturini tayyorlash, uni mamlakat taraqqiyot Strategiyasi bilan uyg‘unlashtirish maqsadida hamkorlikning 10 ustuvor yo‘nalishida 10 ta ishchi guruh shakllantirilgan.
Uchrashuvlarda Jahon banki Guruhining 2016–2021-moliyaviy yillardagi O‘zbekiston bilan hamkorlik dasturini amalga oshirish natijalari, erishilgan yutuqlar, Jahon bankining O‘zbekistondagi joriy dasturi portfeli (2022-yil 1-yanvar holatiga ko‘ra, 25 ta loyiha umumiy qiymati qariyb 5,0 mlrd AQSH dollari), yangi hamkorlik Dasturini shakllantirishda asosiy yo‘nalishlar bo‘yicha takliflar muhokama qilindi.
Jahon bankining 2022–2026-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik Dasturini joylardagi muhokamasi davom etmoqda, navbatda Samarqand, Jizzax va Sirdaryo viloyatlari vakillari bilan uchrashuvlar rejalashtirilgan.

Offsite discussion of the World Bank Partnership Program for 2022-2026
On January 18, the World Bank delegation headed by the Bank's Country Director for Uzbekistan Marco Mantovanelli held an online meeting with representatives of Kashkadarya, Surkhandarya and Bukhara regions, social workers, entrepreneurs and the public to discuss the World Bank's Country Partnership Framework (CPF) for FY 2022-2026.
The online meeting was also attended by Shukhrat Matkarimov, Director of the Department of International Cooperation of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction, and Behzod Hamroyev, Head of the Division for cooperation with the World Bank Group.
During the meeting, representatives of the regions presented their proposals for cooperation with the World Bank in priority areas.
For reference: in accordance with the Cabinet of Ministers Resolution No. 728-F of November 29, 2021, 10 working groups were formed on 10 priority areas of cooperation in order to effectively assist in drafting the WB Country Partnership Framework for 2022-2026 and to coordinate it with the country's development strategy for the next 5 years.
During the meeting, the results of the WB CPF 2016-2021, achievements, the current portfolio of World Bank programs in Uzbekistan (as of January 1, 2022, 25 projects totaling 5.0 billion US dollars), proposals on the main directions of forming a new partnership program were discussed.
WB CPF 2022-2026 public discussions are currently underway and meetings with representatives of the Samarkand, Jizzakh and Syrdarya regions are scheduled next.