12/10/2021 - 14:36 3938
Joriy yilning 11-oktabr sanasida Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov hamda Moliya vaziri o‘rinbosari Odilbek Isakov Fransiya taraqqiyot agentligining davlat moliyaviy boshqaruvi bo‘yicha mutaxassisi Kom Desheri boshchiligidagi ekspertlar guruhi bilan videokonferensiya orqali uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda, shuningdek, Fransiya taraqqiyot agentligining iqlim o‘zgarishi bo‘yicha mutaxassisi Serj Perrin, Toshkentdagi vakolatxonasi direktori Vinsent Kopen, vakolatxonaning loyihalar direktori Sardor Nazarov va Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar institutiga direktori Umid Obidxo‘jayev hamda vazirlikning mas’ul departament vakillari ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida hamkorlikda shakllantirilayotgan loyihalar, xususan, yashil iqtisodiyotga o‘tish, uning tarkibiy qismlari hisoblanadigan yashil budjet va soliq siyosati, barqaror davlat xaridlar, davlat korxonalarini boshqarish, davlat budjeti metodologiyasi, loyihaning yakuniy tayyorgarligi kabi bir qator masalalar muhokama qilindi.
Shuningdek, uchrashuvda tomonlar loyiha doirasida iqlim o‘zgarishiga qarshi harakatlar va yashil iqtisodiyot uchun xalqaro majburiyat, yashil siyosat koordinatsiyasi va boshqaruvi, strategik atrof-muhit tahlili, yashil qarz, ifloslanishga qarshi islohotlar, shu bilan birga yashil obligatsiyalar, barqaror rivojlanish maqsadlari uchun chiqariladigan obligatsiyalar borasida fikr almashdilar.
Uchrashuv so‘nggida, tomonlar yuqoridagi loyihalarni shakllantirish hamda amalga oshirishda hamkorlikni davom ettirish va kengaytirishga kelishib oldilar.

12/10/2021 - 14:37 3879
On October 11, First Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction Ilhom Norkulov and Deputy Minister of Finance Odilbek Isakov held a video conference meeting with a group of experts led by Public financial management specialist of the French Development Agency Côme Dechery.
The meeting was also attended by Climate Change Specialist of the French Development Agency Serge Perrin, Director of the Tashkent Office of the AFD Vincent Caupin, Project officer of the Office Sardor Nazarov, Director of the Institute for Forecasting and Macroeconomic Research Umid Obidkhojayev and officials of the Ministry.
During the meeting, the sides discussed jointly formed projects, in particular, the transition to a green economy, parts of the program, including green budget and tax policy, sustainable public procurement, management of state enterprises, state budget methodology, project preparation.
The parties also exchanged views on international commitment for climate action and the green economy, green policy coordination and management, strategic environmental analysis, green debt, pollution charge reforms within the project, as well as green bonds and SDG bonds.
At the end of the meeting, the parties agreed to continue and expand cooperation in the formation and implementation of the above projects.