12/10/2021 - 14:36 3938
Joriy yilning 11-oktabr sanasida Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov hamda Moliya vaziri o‘rinbosari Odilbek Isakov Fransiya taraqqiyot agentligining davlat moliyaviy boshqaruvi bo‘yicha mutaxassisi Kom Desheri boshchiligidagi ekspertlar guruhi bilan videokonferensiya orqali uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda, shuningdek, Fransiya taraqqiyot agentligining iqlim o‘zgarishi bo‘yicha mutaxassisi Serj Perrin, Toshkentdagi vakolatxonasi direktori Vinsent Kopen, vakolatxonaning loyihalar direktori Sardor Nazarov va Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar institutiga direktori Umid Obidxo‘jayev hamda vazirlikning mas’ul departament vakillari ishtirok etdilar.
Uchrashuv davomida hamkorlikda shakllantirilayotgan loyihalar, xususan, yashil iqtisodiyotga o‘tish, uning tarkibiy qismlari hisoblanadigan yashil budjet va soliq siyosati, barqaror davlat xaridlar, davlat korxonalarini boshqarish, davlat budjeti metodologiyasi, loyihaning yakuniy tayyorgarligi kabi bir qator masalalar muhokama qilindi.
Shuningdek, uchrashuvda tomonlar loyiha doirasida iqlim o‘zgarishiga qarshi harakatlar va yashil iqtisodiyot uchun xalqaro majburiyat, yashil siyosat koordinatsiyasi va boshqaruvi, strategik atrof-muhit tahlili, yashil qarz, ifloslanishga qarshi islohotlar, shu bilan birga yashil obligatsiyalar, barqaror rivojlanish maqsadlari uchun chiqariladigan obligatsiyalar borasida fikr almashdilar.
Uchrashuv so‘nggida, tomonlar yuqoridagi loyihalarni shakllantirish hamda amalga oshirishda hamkorlikni davom ettirish va kengaytirishga kelishib oldilar.

12/10/2021 - 14:37 6134
11 октября первый заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Илхом Норкулов и заместитель министра финансов Одилбек Исаков провели видеоконференцию с группой экспертов во главе со специалистом по управлению государственными финансами Французского агентства развития Ком Дешери.
На встрече также присутствовали специалист по изменению климата Французского агентства развития Серж Перрен, директор ташкентского офиса ФАР Винсент Копен, руководитель проекта офиса Сардор Назаров, директор Института прогнозирования и макроэкономических исследований Умид Обидходжаев и официальные лица Министерство.
В ходе встречи стороны обсудили совместно сформированные проекты, в частности, переход к зеленой экономике, части программы, включая зеленый бюджет и налоговую политику, устойчивые государственные закупки, управление государственными предприятиями, методологию государственного бюджета и подготовка проекта.
Стороны также обменялись мнениями по международным обязательствам в отношении действий в области климата и зеленой экономики, координации и управления зеленой политикой, стратегического экологического анализа, зеленого долга, реформ платы за загрязнение в рамках проекта, а также зеленых облигаций и облигаций ЦУР.
По итогам встречи стороны договорились о продолжении и расширении сотрудничества в формировании и реализации вышеуказанных проектов.