Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti vakillari bilan uchrashuv
Joriy yilning 8-sentabr kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligida Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov Germaniya Atrof-muhit, tabiatni muhofaza qilish va yadro reaktorlari xavfsizligi Federal vazirligining boshqarma boshlig‘i Yurgen Keynxorst boshchiligidagi Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda, shuningdek, Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti Yashil o‘sish va global aloqalar bo'limi boshlig'i Kumi Kitamori, bosh dastur menejeri Metyu Griffit, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi departament direktori Shuhrat Matkarimov va boshqarma boshlig'i O'tkirjon Xolbadalov va vazirlikning boshqa mutaxassislari ishtirok etdilar.
Kun tartibiga "Energetika-suv-yer o‘zaro bog‘liqligi transformatsiyasi sohasida Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikning afzalliklari" mintaqaviy muloqotida ishtirok etish, Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkilotini O'zbekistondagi loyihalarni amalga oshirishga jalb qilish va boshqalar kiritilgan edi.
Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti delegatsiyasi o'zbek hamkorlariga 2021-yil 15-oktyabrga Toshkentda bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan "Energetika-suv-yer o‘zaro bog‘liqligi transformatsiyasi sohasida Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikning afzalliklari" mintaqaviy muloqoti haqida ma'lumot berdi hamda ushbu tadbirda ishtirok etishga taklif qildilar.
O'zbekiston tomoni bu muloqotda ishtirok etishga tayyor ekanligini bildirgan holda ushbu masala yuzasidan O'zbekistondan muvofiqlashtiruvchi boshqarmani aniqlash zarurligini ta'kidladi.
Shuningdek, O'zbekiston tomoni "yashil" iqtisodiyotni rivojlantirish, xususan, energiya samaradorligini oshirish muhim ekanligini ta'kidladi. Shu nuqtai nazardan janob Keyxorst O'zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi huzuridagi Energiya samaradorligini oshirish jamg'armasini qo'llab-quvvatlash masalasini o'rganishni taklif qildi. Yurgen Keynxorstning so'zlariga ko'ra, Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti Ukrainada bunday loyihani amalga oshirishda ijobiy tajribaga ega.
Bundan tashqari, tashkilot vakillari uzoq muddatli istiqbolda yashil iqtisodiyotni rivojlantirish strategiyasini ishlab chiqish bo'yicha konsultativ yordam taklif qildi.
O`z navbatida, O`zbekiston tomoni mehmonlarga Toshkent viloyatini rivojlantirish bo`yicha me'yoriy hujjat tayyorlanishi haqida ma`lumot berdi hamda OECD va BMU ekspertlarini mintaqadagi infratuzilma loyihalarini amalga oshirishga jalb qilishdan manfaatdor ekanligini bildirdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar kun tartibidagi masalalar va kelgusidagi rejalar bo'yicha o'zaro hamkorlikni kuchaytirishga kelishib oldilar.

Meeting with representatives of the Organisation for Economic Co-operation and Development
On September 8 of this year, the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction hosted a meeting of the First Deputy Minister of Economic Development and Reduction Ilkhom Norkulov with representatives of the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD), headed by the head of the Department of the Federal Ministry of Environment, Nature Protection and Nuclear Reactor Safety of Germany, Juergen Keinhorst.
The meeting was also attended by the head of the Department of Green Growth and Global Relations of the OECD Kumi Kitamori, Senior Program Manager of the OECD Matthew Griffith, Director of the department Shukhrat Matkarimov and Head of the department Utkirjon Kholbadalov and other specialists of the ministry.
The agenda included issues on participation in the regional dialogue "Advantages of regional cooperation in Central Asia in the field of transformation of the energy-water-land relationship", involvement of the OECD in the implementation of projects in Uzbekistan, etc.
The OECD delegation informed the Uzbek side about the regional dialogue "Advantages of regional cooperation in Central Asia in the field of transformation of the energy-water-land relationship", which is scheduled for October 15, 2021 in Tashkent and invited to participate in this event.
The Uzbek side expressed its readiness to participate in this dialogue, while emphasizing the need to identify a coordinating agency from Uzbekistan on this issue.
Also, the Uzbek side noted the importance of the development of the "green" economy, in particular, improving energy efficiency. In this context, Mr. Keinhorst proposed to work out the issue of supporting the Energy Efficiency Improvement Fund under the Ministry of Energy of the Republic of Uzbekistan. According to Juergen Keinhorst, the OECD has a positive experience of implementing such a project in Ukraine.
In addition, the foreign side offered advisory assistance in developing strategies for the development of a “green” economy for the long term.
In turn, the Uzbek side informed the guests about the upcoming regulatory document on the development of the Tashkent region and expressed interest in attracting OECD and BMU experts to implement infrastructure projects in this region.
Following the meeting, the parties agreed to strengthen cooperation on the issues on the agenda and plans for the future.