Shanxay hamkorlik tashkilotiga a'zo davlatlarning sanoat vazirlari yig'ilishi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 16-iyul kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining o‘rinbosari Bobur Abdinazarov boshchiligidagi O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi Dushanbe shahrida gibrid shaklda bo‘lib o‘tgan ShHTga a'zo davlatlar sanoat vazirlarining birinchi yig‘ilishida ishtirok etdi.
Yig‘ilish kun tartibiga ShHTga a’zo davlatlar o‘rtasida sanoat sohasidagi hamkorlikning bugungi holati va istiqbollarini qamrab olgan masalalar kiritildi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston tomoni Shanxay hamkorlik tashkilotiga a'zo davlatlarning ishbilarmon doiralari o‘rtasida sanoat kooperatsiyasini rag‘batlantirish Dasturi loyihasini ko‘rib chiqish uchun taqdim etdi. Ushbu tashabbus O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M. Mirziyoyev tomonidan 2020-yil 10-noyabrda ShHT sammitida ilgari surilgan edi.
Ushbu tashabbusning maqsadi Shhtga a’zo davlatlar ishbilarmon doiralari o‘rtasida sanoatda kooperatsion aloqalarni rivojlantirish, shuningdek, ShHT makonida o‘zaro manfaatli, uzoq muddatli, barqaror, muntazam sanoat hamkorligini yo‘lga qo‘yish uchun ko‘p tomonlama platformani shakllantirish uchun qulay sharoit yaratishdan iborat.
Delegatsiyalar rahbarlari taqdim etilgan tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlab, hozirgi kunda a’zo davlatlar kuchli ishlab chiqarish bazasi va yuqori ilmiy-texnik salohiyatga ega ekanini, bu esa sanoat sohasida yangi loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirish imkonini berishini ta’kidladilar.
Yig‘ilish ishtirokchilari ShHT Kotibiyati bilan birgalikda ShHTga a’zo davlatlar o‘rtasida sanoat sohasida davlat organlari, ishbilarmon doiralar, ilmiy-tadqiqot va boshqa tashkilotlar vakillarini jalb etgan holda muvofiqlashtirilgan va samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ishlarni davom ettirish zarurligini bildirdilar.

A meeting of industry ministers of the Shanghai Cooperation Organization member states was held
On July 16, 2021, a delegation of the Republic of Uzbekistan headed by Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction Bobur Abdinazarov took part in the First Meeting of Industry Ministers of the SCO Member States, which was held in Dushanbe in a hybrid format.
The agenda of the meeting included issues covering the current state and prospects of cooperation between the SCO member states in the field of industry.
At the meeting, the Uzbek side presented for consideration a draft Program for stimulating industrial cooperation between business circles of the Shanghai Cooperation Organization member states. This initiative was put forward by the President of the Republic of Uzbekistan S.M. Mirziyoyev at the SCO Summit on November 10, 2020.
The purpose of this initiative is to create favorable conditions for the development of cooperative ties between the business circles of the SCO member states in industry, as well as the formation of a multilateral platform for establishing their interaction to establish mutually beneficial, long-term, stable, regular industrial cooperation in the SCO space.
The heads of delegations supported the presented initiatives and noted that at present, the member states have a powerful production base and high scientific and technical potential, which will provide an opportunity for the successful implementation of new projects in the field of industry.
The meeting participants expressed the need to continue joint work with the SCO Secretariat to establish coordinated and effective cooperation between the SCO member states in the field of industry with the involvement of representatives of government agencies, business circles, research and other organizations to find new ways of cooperation in the field of industry.