Маҳаллабай ишлаш тизими: Самарқанд вилояти тажрибасида
Бугунги кунда аҳоли даромадини янада ошириш ва бандлигини таъминлаш, шунингдек хотин-қизларнинг тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйишни жадаллаштириш ҳамда маҳаллий бошқарув органларини аҳолига янада яқинлаштириш, уларнинг муаммолари ҳамда мурожаатларини аниқлаш ва самарали ҳал этишда Самарқанд вилояти тажрибасида амалга ошириш мақсад қилиб олинди.
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Самарқанд вилоятида эксперимент тариқасида маҳаллабай ишлаш тизимини жорий этишга қаратилган чора-тадбирлар тўғрисида”ги Қарори қабул қилинган.
Ушбу қарорга кўра, маҳаллабай ишлаш тизимини янада такомиллаштириш мақсадида жорий йилнинг 1 июнидан бошлаб Самарқанд вилояти туман (шаҳар) ҳокимликлари тузилмасида қуйидагиларни назарда тутувчи “маҳаллабай” ишлаш тизимини эксперимент тариқасида ўтказиш назарда тутилган. Яъни:
– туман ҳокимлиги таъсисчилигида Маҳаллабай ишлаш маркази (кейинги ўринларда – Марказ)ни давлат муассасаси шаклида ташкил этиш ҳамда марказнинг фаолияти туман ҳокимининг молия-иқтисодиёт ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича биринчи ўринбосари томонидан мувофиқлаштириб борилиши, шунингдек туман (шаҳар)лардаги ҳар учта маҳаллага биттадан маҳаллабай ишлаш инспекторлари бириктирилиши таъкидланган;
– маҳалла фуқаролар йиғини раисининг тадбиркорлик ва томорқа масалалари бўйича ўринбосари лавозимини жорий этиш ҳамда ушбу тайинловга мувофиқ ҳокимнинг молия-иқтисодиёт ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича биринчи ўринбосари билан маҳалла фуқаролар йиғини раисининг тадбиркорлик ва томорқа масалалари бўйича ўринбосарининг ўзаро узвий ҳамкорликда ишлаши режалаштирилган.
Бундан ташқари қарор белгиланганидек, Марказ фаолияти Самарқанд вилоятининг Пастдарғом, Ургут ва Булунғур туманларида жорий йилнинг 1 июнидан бошлаб ҳамда қолган туман (шаҳар)ларида эса 1 августга қадар ташкил этилиши кўзда тутилган.
Марказнинг асосий вазифалари ва фаолият йўналишлари этиб қуйидагилар белгиланмоқда:
– аҳолининг бандлигини ва доимий даромад манбаи билан таъминлаш орқали камбағалликни қисқартириш чораларини кўриш;
– маҳаллабай ишлаш асосида тадбиркорликни ривожлантиришга кўмаклашиш ҳамда тадбиркорлик қилиш истагида бўлган фуқароларга, кредит ҳамда субсидиялар олишда кўмаклашиш;
– тизимни 2022 йилдан бошлаб ҳар йили дастурий таъминотни техник ва дастурий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш учун Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги буюртманомасига асосан зарур маблағларни Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети харажатлари параметрларида назарда тутган ҳолда ажратиш;
– мазкур тажрибани таҳлил қилиб бориш мақсадида Самарқанд вилоятининг туман (шаҳар)ларидаги Марказ фаолиятини мониторинг қилиш гуруҳини шакллантириш;
– 2022 йил 1 январдан бошлаб ушбу тажрибани республиканинг бошқа ҳудудларида жорий қилиш мақсадга мувофиқлиги юзасидан таклиф киритиш.

Система показателей работы "махалабай" : на основе опыта самаркандской области
На сегодняшний день поставлена цель дальнейшего повышения доходов и обеспечения занятости населения, а также ускорения налаживания предпринимательской деятельности женщин и дальнейшего сближения местных органов управления с населением, выявления и эффективного решения их проблем и обращений на основе опыте Самаркандской области.
Известно, что в этом направлении было принято Постановление Президента Республики Узбекистан "О мерах, направленных на внедрение системы работы «махаллабай» в качестве эксперимента в Самаркандской области".
Согласно постановлению, в целях дальнейшего совершенствования системы работы «махалабай», начиная с 1 июня текущего года в структуре районных (городских) органов власти Самаркандской области предусматривается проведение эксперимента по системе работы "махалабай", предусматривающей:
- создание Центра работы махалабай (далее – Центра) в форме государственного учреждения и деятельность центра, который координируется первым заместителем хокима района по вопросам финансов, экономики и сокращения бедности, а также прикрепление одного инспектора по работе «махаллабай» на три махалли в районе (городе);
- введение должности заместителя председателя схода граждан махалли по вопросам предпринимательства и фермерства и в соответствии с этим назначением организация работы в тесном сотрудничестве с первым заместителем хокима по вопросам финансов, экономики и сокращению бедности.
Кроме того, согласно постановлению, с 1 июня текущего года деятельность Центра будет организована в Пастдаргомском, Ургутском и Булунгурском районах Самаркандской области, а в других районах (городах) до 1 августа.
Основными задачами и направлениями деятельности Центра устанавливаются:
- принятие мер по сокращению бедности путем обеспечения занятости и стабильного источника дохода населения;
- содействие в развитии предпринимательства на основе работы «махаллабай» и помощь в получении кредитов и субсидий гражданам, желающим открыть свой бизнес;
- Выделение необходимых средств на техническое и программное обеспечение системы ежегодно с 2022 года с учетом в параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан на основании запроса Министерства экономического развития и сокращения бедности;
- Формирование группы по мониторингу деятельности Центра в районах (городах) Самаркандской области с целью анализа этого опыта;
- Внесение предложений о целесообразности внедрения данной практики в других регионах республики 1 января 2022 года.